Kako HDZ planira platiti vojni rok? MORH-u skresali proračun za gotovo 300 milijuna kuna
Foto: FAH
NAJAVA ponovnog uvođenja obveznog vojnog roka o čemu su proteklog tjedna pričali neki HDZ-ovci kao i neki drugi članovi Domoljubne koalicije poput Pere Ćorića iz HSP-a digla je priličnu buru u javnosti.
Ovo nije prvi put da se od strane HDZ-a najavljuje uvođenje obveznog vojnog roka. Naime, još u predizbornoj kampanji za predsjedničke izbore Kolinda je najavila uvođenje obveznog služenja vojske, a ponovila je to u ožujku 2015. kad je tu ideju podržao i Tomislav Karamarko. Kolinda je i jučer potvrdila kako i dalje stoji iza svog predizbornog obećanja.
"Mislim da obvezni vojni rok, ne onako kako smo ga imali ranije, nekih 6 mjeseci ili godinu dana, nego puno kraće, između jednog i tri mjeseca, čak i ne bi bio loše rješenje. Posebno za studente i one koji završavaju školu i koji još ne mogu naći posao u tom nekom razdoblju.
Čini mi se da pruža jedno dodatno obrazovanje koje vidite u konačnici možete iskoristiti u slučaju prirodnih katastrofa, nepogoda, nesreća, da možete pomoći ljudima. Ali kao što i vidite, prijetnje se usložnjuju. Terorizam ne bira ciljeve. Ne želim nikog strašiti, međutim činjenica da uvijek moramo biti spremni na situaciju, da moramo znati reagirati potencijalno kako spriječiti, tako i pomoći u slučaju nekakvog takvog događaja.
Ali moja je zamisao bila takva da vojni rok ne bude nešto što morate odraditi za državu, nego da on bude puno modernije koncipiran i da se za to dobije određena naknada", poručila je Kolinda jučer u razgovoru za Televiziju student.
HDZ je ukinuo vojni rok
Ipak, kako je Index već pisao, postoji više razloga zašto je ideja o uvođenju obveznog vojnog roka teško izvediva.
Naime, obvezni vojni rok su još 2007. godine ukinuli sami HDZ-ovci. Krajem 2014. godine Sabor je donio Dugoročni plan razvoja Oružanih snaga Republike Hrvatske za razdoblje 2015. do 2024. godine, a u kojem se ne planira ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka. No, taj i takav Dugoročni plan na sjednici Sabora u prosincu 2014. godine donesen je - jednoglasno. Drugim riječima, i HDZ-ovci su glasali za desetgodišnji plan kojim se ne planira uvođenje obaveznog vojnog roka.
Osim toga, taj isti Dugoročni plan razvoja OSRH 2015.- 2024. jasno kaže da država nema dovoljno novca ni za mladiće koji se dobrovoljno javljaju da odsluže vojni rok.
"Od 2008. godine suspendirano je obvezno služenje vojnog roka i uspostavljeno je dragovoljno služenje, ali je godišnji broj dragovoljnih ročnika (od 500 do 800) bitno manji od predviđenoga (2000 dragovoljnih ročnika) prije svega zbog nedostatka financijskih sredstava", stoji u planu.
Projekcija proračuna najbolji je dokaz da HDZ-ovci lupetaju kad govore o vojnom roku
No, možda najbolji dokaz da su najave skorašnjeg uvođenja obveznog vojnog roka najobičnija lupetanja bez osnove je projekcija proračuna za 2016. godinu u kojoj se za Ministarstvo obrane planira izdvojiti oko preko pola milijarde kuna manje nego što je istom ministarstvu lani namijenila SDP-ova Vlada.
Naime, prema dokumentu koji se zove Prijedlog smjernica za izradu državnog proračuna RH za 2016. i projekcija za 2017. i 2018.", ispada da nova vlast u kojoj sjede ljudi koji se zalažu za ponovno uvođenje vojnog roka u sljedećim godinama planira za vojsku izdvajati manje novca nego je do sada bio slučaj.
Tako se prema projekciji proračuna za MORH planira izdvojiti nešto više od tri milijarde i osamsto milijuna kuna (3.813,705,678 kn). Usporedbe radi, plan za 2015. godinu bio je da se za MORH izdvoji 4.082.000.000 kuna. To znači da aktualna Vlada za MORH u novom proračunu planira izdvojiti oko 268 milijuna kuna manje nego je bilo planirano lani.
Štoviše, prema izmjenama i dopunama proračuna za 2015. godinu lani je SDP-ova Vlada za MORH je izdvojila više nego je bilo planirano. Tako u dokumentu o rebalansu proračuna za 2015. godinu stoji da je do tada za MORH idzvojeno 139 milijuna kuna više od planiranog.
Dakle, razlika između ukupne svote namijenjene MORH-u nakon rebalansa prošlogodišnjeg proračuna i one koju projicira aktualna vlast za proračun za 2016. godinu kojeg bi morali dobiti u ožujku je nekih 300 milijuna kuna (prava proračunska stavka će biti nešto veća jer projekcija ne pokazuje sve prihode, kao što je i proračunska stavka za 2015. veća od one koju za 2015. pokazuje projekcija). No ostaje - SDP-ova Vlada je po samoj projekciji koju pokazuje ova Vlada za MORH predviđala oko 300 millijuna kuna više.
Da aktualna vlast, ili barem onaj dio iste koji sastavlja proračun, u planu nema nikakvo uvođenje obveznog vojnog roka pokazuju projekcije proračuna za sljedeće dvije godine. Tako se za 2017. godinu za ovo ministarstvo planira izdvojiti 3.844.544.487 dok se za 2018. godinu planira 3.990.260.453 kuna.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati