Kijev se priprema za nuklearni napad. Imaju skloništa, građani dobili detaljne upute
AGRESIVNA ruska retorika izaziva ozbiljnu zabrinutost među Ukrajincima koji strahuju da će se Rusi zbog neuspjeha na bojištu odlučiti na dodatnu eskalaciju sukoba. Ukrajinci ozbiljno shvaćaju prijetnje predsjednika Vladimira Putina da će braniti nezakonito pripojeni ukrajinski teritorij svim raspoloživim sredstvima, tvrdi Politico.
Dobrotvorna zaklada Serhij Pritula u centru Kijeva ima jedno sklonište na parkiralištu ispod zgrade za zaštitu osoblja od konvencionalnih ruskih napada i drugo koje se koristi u slučaju nuklearnog napada. "Drugo sklonište je adekvatno opremljeno. Ima zalihe lijekova, hrane, pitke i destilirane vode, svjetiljki i baterija", tvrdi TV zvijezda Serhij Pritula, koji je na čelu istoimene zaklade.
"Predviđanje akcija ruskog vojnog i političkog vodstva uvijek je teško ako koristite normalnu logiku. Jako smo nesretni što imamo ovog susjeda. Zbog toga sve što je povezano s nuklearnom prijetnjom treba shvatiti vrlo ozbiljno, kao stvarnu prijetnju, i pripremiti se u skladu s tim", dodaje Pritula.
Kina pokušava smiriti situaciju
Ruska vojska ne postiže zadovoljavajuće rezultate na bojištu te bi se Kremlj mogao odlučiti na korištenje nuklearnog oružja u očajničkom pokušaju da okonča rat, predviđa Politico. Podsjećaju na izjavu Dmitrija Medvedeva prema kojoj ukrajinski vojni pokušaji vraćanja izgubljenih teritorija predstavljaju prijetnju opstanku Rusije.
Oleksij Danilov, tajnik Ukrajinskog vijeća za nacionalnu sigurnost i obranu, tvrdi da bi uporaba nuklearnog oružja predstavljala samoubilački čin. "Rusija će se konačno pretvoriti u neprijatelja broj 1 za cijeli svijet", odgovara Danilov na pitanje o tome koje bi bile posljedice ruskog korištenja nuklearnog oružja.
Čak i Kina kao ruski saveznik upozorava na opasnost od uporabe nuklearnog oružja. "Nuklearno oružje se ne može koristiti, nuklearni rat se ne može voditi", poručio je prošlog tjedna kineski lider Xi Jinping. Unatoč toj pomirljivoj retorici ključnog ruskog saveznika, Ukrajinci se pripremaju za najgore.
Ukrajinci dobili precizne upute
Vlasti u Kijevskoj regiji imaju stotine skloništa koja bi se mogla koristiti u slučaju nuklearnog napada. Oleksij Kuleba, šef vojne uprave regije glavnog grada, rekao je da su skloništa ispod zemlje, imaju ventilaciju, dva ulaza i da bi do 15. studenog trebala biti opremljena radijskim uređajima, koji bi trebali predstavljati sredstvo komunikacije u slučaju nuklearnog napada.
Ukrajinske vlasti su nedavno objavile detaljne upute o tome kako se ponašati u slučaju nuklearnog udara, pri čemu su upute sastavljene na temelju iskustva s nuklearnom katastrofom u Černobilu 1986. Građani su dobili upute da ne gledaju u smjeru eksplozije, da pokriju uši kako bi spriječili štetu od udarnog vala i da skinu odjeću koja je bila izložena zračenju.
Početkom listopada uprava glavnog grada priopćila je da Kijev ima dovoljno tableta kalijevog jodida, lijeka koji pomaže u sprječavanju apsorpcije radioaktivnog joda, za distribuciju medicinskim ustanovama i obiteljskim liječnicima. Ukrajinske vojnici koji se bore na prvim crtama bojišnice su dobili tablete kalijevog joda i prošli obuku o ponašanju u slučaju nuklearnog napada.