Klijenti tvrde da im Infobipova tvrtka duguje milijune. Infobip: Više nismo vlasnici
OSNIVAČI Infobipa Silvio Kutić i Izabel Jelenić pokrenuli su 2011. godine projekt Centili koji je kasnije odvojen u posebnu tvrtku, a koja je bila u njihovom vlasništvu do siječnja 2023. Centili je platforma za mobilna plaćanja koja omogućuje kupovinu digitalnih proizvoda i servisa.
Tvrtka sada duguje klijentima milijune eura, a Kutić i Jelenić sada govore kako oni nisu više vlasnici tvrtke. No, kako piše Forbes Hrvatska, dugovi nisu nastali u posljednjih godinu dana otkad oni više nisu u vlasničkoj strukturi. Od 2020. godine direktor tvrtke bio je Zoran Vasiljev.
Forbes Hrvatska piše kako je sve do 2021. godine sve funkcioniralo.
Prema izjavama zaposlenika te kompanije do kojih su došli, tvrtkom se upravljalo iracionalno. Kažu kako se zapošljavalo previše menadžerskog kadra s visokim plaćama.
Na društvenim mrežama prozivaju ih zbog dugovanja
Zihe Wang iz tvrtke Moontoon prije devet mjeseci je na LinkedInu naveo kako im Centili duguje 43.000 američkih dolara više od godinu dana. U slično vrijeme na Twitteru se oglasio Dean Herbert i naveo kako mu duguju više od 10.000 dolara. Iz Infobipa su mu samo odgovorili kako Centili više nije dio te tvrtke.
Hongkonška tvrtka Sasha Lab prije tri odnosno četiri mjeseca dva puta se oglasila na LinkedInu. Prozvali su Infobipove osnivače i Infobip zbog neplaćanja. Skrenuli su pozornost i na činjenicu da je Centili u siječnju 2023. godine prodan 4D Factoryju koji prije toga nije imao nikakvog iskustva s mobilnim plaćanjima.
U međuvremenu je 4D Factory bankrotirao. CEO 4D Factory i Centilija (nakon prodaje) je Cort Javarone. Na internetu se mogu pronaći podaci o dva odvojena sudska procesa u kojima se on, nevezano uz Centili, navodi kao optuženik. Iz optužbi se stječe dojam kako je on prvenstveno prevarant, a ne investitor.
Prema dokumentu kojim raspolaže Forbes Hrvatska, 4D Factory Kutiću i Jeleniću dužan je 1.9 milijuna dolara, no, dodaju, nije jasno na osnovu čega.
Što kažu vlasnici Infobipa?
Forbes Hrvatska Kutiću i Jeleniću poslao je nekoliko konkretnih pitanja vezanih uz nastanak dugova, pristup poslovanju, prodaju Centilija, dugove i navodno planiranje pokretanja nove slične kompanije.
"Centili je od osnivanja postavljen i funkcionira kao samostalna kompanija, sa vlastitim upravljačkim i organizacijskim kapacitetima. Tvrtka nikada nije bila konsolidirani dio Infobip grupe, radi se o partnerskom poduzetničkom poduhvatu Roberta i Silvija Kutića te Izabela Jelenića.
S obzirom na sve brži rast globalnog poslovanja Infobipa koji je zahtijevao maksimalan fokus osnivača, ali i na uredno i stabilno poslovanje Centilija u to vrijeme, tijekom 2020. godine vlasnici su donijeli odluku o ulasku u proces prodaje kompanije, a lokalnom menadžmentu je u potpunosti prepuštena autonomija u poslovanju.
Nakon nekoliko pokušaja, prodaja Centilija je finalno pregovarana 2022. godine, a realizirana početkom 2023. godine. Novi vlasnici su unatoč teškoćama u tekućem poslovanju tvrtke koje su nastale u međuvremenu, prepoznali potencijal Centilija te su je u potpunosti preuzeli, zajedno sa svim postojećim obvezama. Kao što to nalaže uobičajena poslovna praksa, novi vlasnici i aktualni menadžment kompanije su jedina adresa za sve upite u vezi poslovanja Centilija", odgovor je Infobipa.
Evo što kaže direktor Centilija
"Prije mog dolaska na mjesto izvršnog direktora Centilija 2020., a dodatno potaknuto pandemijom, dioničari su odlučili tvrtku prodati, dajući mandat da se angažira profesionalni management i pronađe kupac u naredne 2-3 godine. Ulaskom u razdoblje obilježeno COVID-om, poslovanje je usporilo što je rezultiralo podbačajem prihoda ispod planiranih, a istovremeno je pogoršana i naplata naslijeđenog duga i obveza prema tvrtki. Iako je Centili dobio nekoliko tužbi protiv dobavljača koji nisu podmirili svoje obveze, tvrtka nije uspjela naplatiti te obveze.
U takvim okolnostima bilo je logično ubrzati proces prodaje tvrtke identificiranjem potencijalnih kupaca. Kupac je pronađen i u siječnju 2023. godine je tvrtku preuzeo novi vlasnik. Do tada je većina menadžmenta već napustila tvrtku, omogućujući novim vlasnicima da donesu odluke o nastavku poslovanja Centilija", stoji u odgovoru Zorana Vasijeva Forbesu.
Iz svega navedenog teško je procijeniti kolika je odgovornost Kutića i Jelenića, kolika Vasiljeva, a koliko su za probleme krivi covid i druge nepredviđene okolnosti. Bez obzira na to, ostaju optužbe o iracionalnom vođenju firme, izostanku komunikacije s klijentima i postojanje duga prije prodaje Centilija, zaključuje Forbes Hrvatska.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati