Kosovo i Srbija nestrpljivo očekuju presudu Međunarodnog suda pravde
Tekst: S.C.H.
Foto: AFP
KOSOVO i Srbija, ali i Bruxelles s neskrivenim nestrpljenjem očekuju objavu odluke Međunarodnog suda pravde o tome je li proglašenje nezavisnosti Kosova bilo ilegalan čin. Odluka će biti priopćena oko 15 sati.
Mišljenje Međunarodnog suda pravde zatražila je Srbija, koja ne krije kako od te institucije očekuje presudu u svoju korist, odnosno odluku prema kojoj kosovska deklaracija neovisnosti nije u skladu s međunarodnim pravom. Ukoliko ona ne bude takva, Beograd je već najavio da je neće poštovati. Ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Jeremić, kako navode tamošnji mediji, smatra kako bi to bio "trenutak istine i upozorenje Prištini da se jednostranim činom ne može mijenjati međunarodno pravo“.
S druge pak strane kosovski predsjednik Fatmir Sejdiu vjeruje da Međunarodni sud pravde ne može donijeti odluku koja bi bila protiv volje kosovskog naroda i njegove želje za neovisnošću, a ministar vanjskih poslova Kosova Skender Hyseni je izjavio kako očekuje da će mnoge države širom svijeta priznati Kosovo nakon što Međunarodni sud pravde objavi svoje mišljenje.
Pokrene li raspravu o Kosovu pred UN-om, Srbija riskira sukob s moćnim zemljama
Srbija pak smatra da nakon mišljenja Suda može pokrenuti inicijativu za raspravu u Općoj skupštini Ujedinjenih naroda u nastojanjima da ponovno otvori pregovore o statusu Kosova, no neki diplomatski izvori vjeruju kako će takav potez Srbiju posvađati s velikim silama u EU, koje su već priznale Kosovo, a to bi se pak moglo odraziti i na srpski put prema EU.
Prema pisanju Deutsche Wellea, rasprava pred Međunarodnim sudom pravde o pravnim argumentima u korist ili protiv neovisnosti Kosova je pokazala i velike razlike između većine članica EU-a koje su priznale Kosovo i pet članica koje to nisu. A nova rasprava u Općoj skupštini UN-a, koju bi mogla potaknuti Srbija, donosi potencijalnu opasnost da članice EU-a pokažu svoje nejedinstvo oko zajedničke vanjske i sigurnosne politike.
Kosovo je proglasilo neovisnost 17. veljače 2008. godine i do sada ga je priznalo 69 zemalja, uključujući i 22 članice Europske unije. Mišljenje Međunarodnog suda pravde je savjetodavne prirode i nije obvezujuće za niti jednu zemlju, a zemlje koje su priznale Kosovo smatraju da je to njihovo suvereno pravo i dale su jasno do znanja da neće promijeniti svoje mišljenje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati