Kraj Schengena? Ministri unutarnjih poslova EU-a složili se oko vraćanja državnih granica
Foto: AFP
EUROPSKI ministri unutarnjih poslova složili su se da je Europskoj uniji potrebna "radikalna revizija" Schengenskog sporazuma, izvještava The Guardian.
Sadašnji sporazum jamčio je veliku mobilnost i otvorenost graničnih prijelaza između zemalja EU-a. Međutim, zbog migracije velikog broja izbjeglica iz zemalja Sjeverne Afrike, najviše na jug Italije, dio zemalja, na čelu s Francuskom, počeo se osjećati ugroženima zbog izbjeglica koji, jednom kada dođu u Italiju, mogu otići u koji god dio Europske unije žele.
Tako je Danska u srijedu samoinicijativno najavila da planira ponovno uvesti granične kontrole na granicama prema Njemačkoj i Švedskoj, i to u roku od dva do tri tjedna. Stoga je za četvrtak sazvan hitan sastanak ministara unutarnjih poslova zemalja EU-a u Bruxellesu.
Većina ministara na kraju se složila da treba vratiti sustav kontrole nacionalnih putovnica. Ministri su se založili za reviziju koja dopušta vladama 26 zemalja da ponovno uspostave graničnu kontrolu.
Slijedi glasanje u Europskom parlamentu
S imigracijom se namjeravaju boriti sklapajući sporazume o vraćanju izbjeglica onamo odakle su došli. Na odluci o odnosu prema imigrantima i reviziji Schengenskog sporazuma inzistirale su Italija i Francuska, a zakon su podržale 15 od 22 članice Europske unije koje se nalaze u sustavu Schengena.
Odluka ipak ne stupa na snagu prije nego što prođe glasanje u Europskom parlamentu, gdje bi mogla naići na žestoko protivljenje pojedinih zemalja. U toj "bezgraničnoj" zoni nalaze se 22 države Europske unije, kao i Švicarska, Lihtenštajn, Norveška i Island. Uskoro bi joj se trebale priključiti Rumunjska i Bugarska.