Krstičević podnio ostavku. Ovo su njegove najveće afere
MINISTAR obrane Damir Krstičević podnio je ostavku nakon pada vojnog školskog aviona u kojem su poginula dva pripadnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva kod mjesta Biljane Donje pokraj Zadra.
"Naša zadaća je da budemo s obiteljima i obiteljima ćemo pružiti svu potrebnu pomoć i podršku, sve ono što znamo i možemo. Želim kako ministar obrane izraziti i sućut svim pripadnicima HRZ-a i HV-a. Ovo je ogroman gubitak i za Hrvatsku vojsku. S današnjim danom podnosim ostavku na mjesto potpredsjednika vlade i ministra obrane", rekao je Krstičević.
"Jako je teško izgubiti hrvatskog vojnika. To je teško svakom ministru obrane pa i svakom zapovjedniku u HV-u. Kao što znamo, prije tri mjeseca isto smo imali zrakoplovnu nesreću s helikopterima Kiowa, gdje smo isto izgubili dva mlada života", podsjetio je.
Istaknuo je kako je važno da sve bude istraženo.
"Govorim cijelom sustavu da se mora govoriti istina i da o svemu uvijek moramo biti transparentni. Formirao sam povjerenstvo s glavnim zrakoplovnim istražiteljem koji treba napraviti detaljnu, temeljitu istragu o ovom događaju", rekao je Krstičević.
Krstičevićeva ostavka jest iznenađujuća s obzirom na to da nije podnosio ostavku nakon cijelog niza afera, iako ju je najavljivao, a o njegovoj ostavci spekuliralo se u dva navrata.
No, krenimo redom.
Fijasko s pokušajem kupovine borbenih aviona od Izraela
Najveći skandal MORH-a pod Krstičevićevim vodstvom je propali pokušaj kupovine borbenih aviona.
Krstičević je s velikom pompom ušao u ovaj projekt, Plenkovićeva vlada ga je proglasila strateškim, raspisan je i međunarodni natječaj, no sve je na kraju završilo potpunim fijaskom, i to ponajviše zahvaljujući nesposobnom Krstičeviću.
Podsjetimo, MORH je na natječaju odlučio borbene avione kupiti od Izraela. U pitanju su bili američki F-16 avioni s nadograđenom izraelskom tehnologijom, stariji od 30 godina. Krstičević ih je predstavio kao najbolju opciju, iako su mnogi stručnjaci upozoravali na to da je riječ o letećim kantama.
Ministar je bio spreman za 12 izraelskih aviona starih nekoliko desetljeća potrošiti milijarde kuna, no stvar se zakomplicirala kada je američko Ministarstvo obrane blokiralo dogovor Hrvatske i Izraela. Naime, da bi Izrael prodao te F-16 avione, on je morao imati odobrenje SAD-a za to, a nije ga imao. Krstičevića i MORH je SAD upozorio na to, ali su američka upozorenja ili ignorirali ili ih nisu razumjeli.
Krstičević i Plenković su lagali javnosti
Stvari su već u trenutku kada je postalo jasno da će kupovina izraelskih aviona propasti bile komplicirane, no dodatno su se zakomplicirale kada su Krstičević i Plenković odlučili lagati o tom fijasku i razlozima koji su do njega doveli. Ministar obrane i premijer su tvrdili da nije bilo američkih upozorenja da je za kupovinu aviona od Izraela potrebno odobrenje SAD-a, no Index je objavio dopise koje su od američkog veleposlanstva u Zagrebu dobivali MORH i vlada, a iz kojih je jasno da je Krstičević trebao znati kako od posla s Izraelom nema ništa. Objavili smo i dokumente koji dokazuju da Krstičević obmanjuje javnost.
Cijela se stvar pretvorila u jednu od najvećih blamaža Plenkovićeve vlade, a situacija je toliko eskalirala da su Krstičević i Plenković zamalo odveli Hrvatsku u sukob sa SAD-om, najmoćnijom državom svijeta. Ministar obrane i premijer su se tada zapetljali u svoje laži koje je Index detaljno pobrojao u ovom tekstu.
Krstičević podivljao u saboru
No, tu skandalima nije bio kraj. Na aktualnom satu sabora se - nakon što je javnost saznala da je propao pokušaj kupovine aviona - više puta potezala ta tema. U jednom trenutku se za riječ javio zastupnik SDP-a Franko Vidović te je oštro kritizirao Krstičevića, a nakon svog govora odnio je dvije makete aviona Plenkoviću i Krstičeviću.
Kad je jednu predavao Plenkoviću, Krstičević mu je drugu bijesno iščupao iz ruke i divljački je bacio na pod. "Potpredsjedniče vlade, smirite se", reagirao je Jandroković koji je s mjesta još uvijek vikao prema Vidoviću. "Molim vas da se smirimo i da nastavimo dalje raditi", rekao je Jandroković, dok je Krstičević za Vidovićem vikao: “Goni se!”
S nedoličnim ponašanjem Krstičević je nastavio kada je ubrzo poslije svojeg ispada u sabornici stao pred novinare i na rubu suza krenuo s tiradom: "Vidite što se sve radi, vidite koja se kampanja vodi. Nije legitimno da mi donosi makete. To je poniženje. Ja sam ratnik. Tako se to ne radi vojniku.”
Afera s nekretninama
O Krstičevićevoj ostavci spekuliralo se u siječnju ove godine nakon što je u imovinskoj kartici naveo da njegova vikendica pokraj Šibenika vrijedi dvaput manje nego kad ju je kupio, što su otkrile Index Istrage.
Promijenio je površinu i vrijednost ne samo vikendice u Žaboriću kod Šibenika nego i svojih stanova u Zagrebu. Jedan je razdvojio na dva, a u rubrici "druge nekretnine" upisao je 7,03 kvadrata u vlasničkom listu označena kao "garažni prostor" i procijenio ih na 50 tisuća kuna te 3,42 kvadrata. U zemljišniku su označena kao spremište u podrumu, a on smatra da vrijede 20 tisuća kuna. Krstičević je karticu ispunio znatno pedantnije, ali nad njegovom je nekretninskom aferom i dalje niz upitnika.
Zagrebačke nekretnine obitelji Krstičević
Nejasno je i što se zbiva sa zagrebačkim nekretninama obitelji Krstičević.
Prema donedavnoj verziji imovinske kartice, u glavnom su gradu imali dva stana površine 160,55 i 111,01 metar kvadratni. Uvid u zemljišne knjige otkriva sasvim drugačije podatke. Na adresi na kojoj mu je prijavljeno prebivalište ministar ima dva stana - jednosobni i četverosobni površina 50,01 i 112,52 kvadrata.
Pitali smo ga kako je to moguće, otkud takva razlika između kvadrature u kartici i u zemljišniku. Odgovorio je kako je u Zagrebu zapravo vlasnik dva stana - jedan ima 111,01 kvadrat, taj je, po svemu sudeći, na drugoj lokaciji, dok na adresi prebivališta ima stan "ukupne površine 160,55 metara kvadratnih (prizemlje i kat) i rasprostire se na dvije etaže te je u zemljišnim knjigama etažiran 2006. godine kao jedan stan u prizemlju površine 50,11 metara kvadratnih i četverosobni stan na prvom katu površine 112,52 metara kvadratnih.“
I ovo je ministar ispravio u imovinskoj kartici tek nakon Indexovih upita. Sada je taj "jedan stan" razdvojio na dva, a mijenjao im je i vrijednost. U siječnju 2016. godine napisao je da stan od 160,55 kvadrata vrijedi 1.586.234 kune, odnosno 207.059,83 eura. Sada, kad ga je razdvojio, onaj od 50,11 kvadrata procjenjuje na 740 tisuća kuna, a drugi od 112,52 kvadrata na milijun i 600 tisuća kuna. Ukupno dva milijuna i 340 tisuća kuna.
Krstičević je povećao i vrijednost stana od 111,01 kvadrata s 927.960 kuna na milijun i pol kuna. Kada smo još prije nego što je ažurirao karticu u pitanjima upućenim MORH-u zapazili kako nam se cijene ministrovih zagrebačkih nekretnina čine niskima, odgovoreno nam je kako je karticu ispunjavao 2016. godine, "u trenutku kada su cijene nekretnina bile na nižoj razini nego danas".
Plenković je tada novinarima rekao da Krstičević nije ponudio ostavku te da je vrlo emotivan i pogođen napisima.
U siječnju u padu Kiowe poginula dvojica pilota
Ostavka Krstičevića bila je predmet spekuliranja i krajem siječnja kada se u Zlarinskom kanalu srušio helikopter Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, pri čemu su poginula dva pilota.
U MORH-u su tvrdili kako je taj helikopter bio "tehnički najbolji", sa samo 500 sati leta, dok su u njemu bili iskusan pilot, nastavnik letenja s 2500 sati leta, i drugi pilot, nagrađivani pripadnik HRZ-a s više od 1000 sati leta.
Rekli su da je to bila rutinska, odnosno planska aktivnost, da su piloti izvršili zadaću, kao i da su meteouvjeti bili povoljni, pa se postavlja pitanje kako je došlo do tragedije.
Helikopter oznake H327 je bio relativno nov, a proizveden je u SAD-u u programu New Cabin 2011. godine. Isporučen je Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu krajem 2016. godine, a tada je imao svega 325 sati naleta. U sastavu HRZ-a tijekom malo više od tri godine letio je još 200-tinjak sati.
Ubrzo je otkriveno kako ovaj vojni helikopter nije imao tzv. floating equipment, odnosno opremu za slijetanje i plutanje na moru, iako to predstavlja određeni standard. Riječ je o tzv. skijama, koje inače imaju svi MUP-ovi helikopteri. Ministarstvo obrane nikad ih nije kupilo iako su bile naručene.
Prevrtanje oklopnjaka u kojem je ozlijeđeno osam vojnika
Index je otkrio i da je MORH svojedobno zataškao da je na jednoj vojnoj vježbi ozlijeđeno osam vojnika.
Na poligonu Crvena zemlja pokraj Knina jedna se Patria prevrnula, a osam vojnika i dočasnika je ozlijeđeno. Oklopnjak je uništen. Ministarstvo obrane, koje u mandatu Damira Krstičevića ne propušta nijednu priliku da se pohvali, skoro godinu dana nije informiralo javnost o tom incidentu.
"Prevrnuli su se na potpuno ravnom dijelu poligona. To se ne bi dogodilo da je vozilo bilo ispravno", rekao je Indexov izvor iz Hrvatske vojske koji je i sam svjedočio nesreći.
"Bilo je strašno. Patria se prevrnula, desantni dio bio je potpuno uništen, kao i oružna stanica. Rampa se nije mogla otvoriti, kao ni prinudni izlaz. Vojnike su iz BOV-a izvlačili skoro sat. Cijelo to vrijeme iz Patrije su se čuli vriskovi i zapomaganja", ispričao je naš izvor koji je Indexu dostavio i prvo izvješće o nesreći na poligonu Crvena zemlja.
Uz ostalo, u dokumentu koji nam je dostavljen stoji i da je osam ozlijeđenih vojnika prebačeno u kninsku bolnicu. No, kako je kazao naš izvor, barem jedan vojnik iz Patrije teško je ozlijeđen. "Završio je u Splitu na operaciji moždane ovojnice", rekao nam je. Kako god bilo, MORH ni tada ni o čemu nije obavijestio javnost, sve dok mediji nisu otkrili i taj skandal.
Šverc oružja
U studenome 2019. je otkriveno kako je u Hrvatskoj vojsci izbio novi skandal. Naime, trojica pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva iz vojne baze u Zemuniku pod istragom su civilne i vojne policije, doznao je Dnevnik Nove TV.
Trojica pilota su iz vojne baze u Zemuniku helikopterom prevezla glavnog dobavljača kojeg policija povezuje s ilegalnim tržištem oružja. Kako bi dobavljaču prikrili trag, obukli su ga u odoru vojnog pilota. U pretragama njihovih kuća pronađena je veća količina oružja pa su udaljeni iz letačke službe.
Ministar Krstičević je novu aferu u svojem resoru prvo tek kratko komentirao rekavši kako neće tolerirati "nevojničko ponašanje".
Naknadno je dao duži komentar i poručio kako će odgovorni biti sankcionirani.
"Žao mi je. Napravljeno je nešto što nije normalno. Kroz postupak ćemo utvrditi odgovornosti, a Hrvatska vojska će sankcionirati bilo koga u liniji zapovijedanja koji je po bilo kojem problemu trebao nešto napraviti, trebao odgovorno raditi, a nije radio", poručio je.
Krstičević je poručio da "svaki prekršaj ima ime i prezime", a Hrvatska vojska ima nultu stopu tolerancije na nevojničko ponašanje. "Kroz sustav i stegovne postupke trebamo se svi zajedno obračunati s ovakvim ljudima, s ciljem da budemo ponos cijelog hrvatskog naroda", poručio je.
Cugaju u Austriji, cugaju i u Poljskoj
U studenome su iz Austrije u Hrvatsku vraćena trojica vojnika koji su se opili za vrijeme međunarodne vojne vježbe. Iz Oružanih snaga su poručili da imaju nultu toleranciju na alkohol, no vojnici alkohol ipak nešto bolje toleriraju pa piju dok ih se ne otkrije. Nije ovo prvi put da od alkohola usvinjeni vojnici sramote uniformu koju nose. Prije dvije godine iz misije u Poljskoj potjerana su tri vojnika, od kojih jedan vojni policajac, i vojni kapelan, dakle svećenik, koji su pretjerali s pićem.
Navijanje s krova automobila, pištolj bez dozvole
Posljednji ovotjedni incident dogodio se pak kada se vojnik u uniformi, iako ne i u radno vrijeme, nasred ceste popeo na krov automobila i poveo navijanje. Navijačke strasti ponijele su sina brigadira Ivana Miloša, zapovjednika Središta za međunarodne vojne operacije. U pretresu kuće Miloša mlađeg pronađen je i pištolj za koji nije imao dozvolu.
Napad na 69-godišnjaka u Puli
Ministarstvo obrane RH svojevremeno je potvrdilo kako je jedan od trojice napadača na 69-godišnjeg starca u Puli pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske.
"Prema informacijama dobivenim od nadležnih državnih tijela, postoje osnove sumnje kako je jedan od trojice napadača pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske koji je izvan radnog vremena, izvan redovne djelatne službe, sudjelovao u napadu na stariju osobu.
Ako se kriminalističkim istraživanjem utvrdi da je pripadnik Hrvatske vojske počinitelj kaznenog djela, pokrenut će se kazneni i stegovni postupak koji za kaznu može imati prestanak djelatne vojne službe”, navodilo se tada u odgovoru MORH-a koji se javnosti ispričao “zbog nedopustivog ponašanja pripadnika OS-a RH".
Zataškavanje skandala i afera
Ovaj nemili događaj brutalnog cipelarenja 69-godišnjaka nažalost nije prvi skandal koji se veže uz MORH u mandatu ministra obrane Damira Krstičevića. Za razliku od brojnih proteklih skandala, ovaj put barem nije bilo pokušaja zataškavanja.
To nije bio slučaj kada je u pitanju bila afera s lovom na veprove iz helikoptera. Vojnici iz zrakoplovne baze u Divuljama u ožujku su nakon obuke vojnim helikopterom otišli u krivolov na vepra na Dinari.
Protiv pripadnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva koji su to napravili podignuta je optužnica, ali možda najzanimljivije u cijeloj priči jest to što Ministarstvo obrane o tome uopće nije obavijestilo javnost, što je zapravo uobičajena praksa Krstičevićeva Ministarstva.
Iz vojnog helikoptera lovili veprove
Da priča bude još bizarnija, krivolovci iz Hrvatskog ratnog zrakoplovstva sami su snimili lov na vepra, a upravo zahvaljujući toj snimci te iskazima vojnoj policiji i ostalim dokazima, protiv njih je podignuta optužnica. Inače, sat leta vojnim helikopterom porezne obveznike košta oko 7500 eura.
Iako Ministarstvo obrane o ovom nevjerojatnom incidentu uopće nije obavijestilo javnost, u odgovoru na upit Indexa potvrdili su da se to zaista dogodilo.
Drpanje pijane ročnice i njenog instruktora
Slično je bilo i kada su jedna ročnica i instruktor HV-a zatečeni u nedoličnom ponašanju u autobusu na povratku s vojnog hodočašća. Hodočašće se održalo 7. listopada u Mariji Bistrici. Ročnica i instruktor bili su malo pijani. MORH ponovno nije obavijestio javnost, a oglasili su se tek kad je priča procurila u javnost.
Prema neslužbenim informacijama, zbog svega je vojna policija pokrenula istragu, no nije poznato što je utvrđeno i je li itko zbog toga odgovarao.
Odgovor MORH-a koji je stigao nakon što je priča nedavno procurila u javnost u najmanju je ruku bio čudan. Oni su, na novinarski upit o ovom slučaju, napisali kako je "pobjednička Hrvatska vojska mnogima trn u oku" te da neće dozvoliti da se "od muhe pravi slona".
Ministrova histerična ostavka 2017.
Naravno, kada govorimo o skandalima MORH-a u ovom mandatu, ne možemo propustiti navesti i da je ministar obrane sam po sebi skandal.
Primjerice, nakon što ga je tijekom sezone požara u ljeto 2017. godine kritizirala predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, Damir Krstičević je u histeričnom ispadu protestno podnio ostavku. Bilo je to baš onih dana kada je vatrena stihija prijetila predgrađima Splita, drugog najvećeg hrvatskog grada, no ministar obrane je zaključio da su njegove emocije važnije od života i sigurnosti građana Splita i njihove imovine.
Cijela stvar se ubrzo pretvorila u sapunicu pa je premijer Andrej Plenković javnost uvjeravao da neće prihvatiti Krstičevićevu ostavku, Kolinda se pak ispričavala, a ministar obrane se nekoliko dana durio kao uvrijeđena frajla te je na kraju povukao svoju ostavku uz nemušto objašnjenje da je samo htio "prodrmati sustav".
Nesposobnost ministra obrane da svoje misli koherentno realizira također je trajni skandal u ovom mandatu MORH-a. Krstičević je odavno postao predmet ismijavanja u javnosti zbog toga što jednostavno ne zna govoriti.
Od brojnih primjera Krstičevićeve nesuvislosti i na hrvatskom i na nečemu što podsjeća na engleski jezik najpoznatiji je svakako njegov govor na sjednici vlade u rujnu prošle godine, kada se opet dohvatio teme ljetnih požara i pokušao je spojiti sa svojom opsesijom o “domovinskoj sigurnosti”.
Koja je njegova veza s KING ICT-om?
MSAN grupacija najveća je IT grupacija u Hrvatskoj, a jedan od najvećih dijelova te tvrtke upravo je informatički div KING ICT. Prema službenoj biografiji, aktualni potpredsjednik vlade i ministar obrane Krstičević 2001. godine na poziv vlasnika Stipe Matića ušao je MSAN grupaciju. Prvo je zaposlen kao menadžer, potom kao prokurist, a nedugo zatim postaje direktor KING ICT-a, tvrtke kćeri te kompanije sve do 2007. godine. Tada Krstičević prelazi u Upravu i Nadzorni odbor.
Već godinama iz KING-a i MSAN-a naglašavaju kako Krstičević nema nikakvu funkciju, sponu, dodir ili utjecaj na poslovanje MSAN Grupe i KING ICT i to od kada je postao saborski zastupnik, a kasnije i član vlade.
Krstičević je izabran za saborskog zastupnika HDZ-a na izborima 2011. godine, no tada nije izašao iz te grupacije nego je svoj mandat u saboru stavio u mirovanje. Četiri godine kasnije, i to u prosincu 2015. godine, opet ulazi u sabor, no ovog puta se i aktivira kao zastupnik. Tada i izlazi iz tvrtki.
Krstičević je sve do konca 2015. godine bio član nadzornih odbora tri povezane tvrtke u vlasništvu Stipe Matića. U firmi KING ICT bio je član nadzornog odbora, a u firmama M San grupa i Poljoprivredno poduzeće Orahovica bio je predsjednik nadzornog odbora.
O KING ICT-u već se dulje vrijeme piše u kontekstu tvrtke koja vrlo često dobiva javne natječaje, a neki od napisa izravno su povezivali vrh HDZ-a i upravu te tvrtke. Prije sedam godina spominjalo se kako USKOK i DORH češljaju tu grupaciju zbog ugovora koje su potpisivali tadašnji premijer Ivo Sanader i tadašnji ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, s obzirom na to da je tvrtka KING ICT u pet godina Sanaderova mandata dobila državnih poslova u vrijednosti malo manjoj od milijardu kuna. No zapravo nikada nije službeno pokrenuta ni jedna istraga niti se ikada dokazalo da je KING ICT bio privilegiran i u jednoj javnoj nabavi.
Godine 2019. je u prvih deset mjeseci iz MUP-a KING ICT-u isplaćeno malo više od 100 milijuna kuna, točnije 100.676.968,54 kuna. I Krstičevićevo Ministarstvo je 2019. prema podacima Državne riznice isplatilo KING ICT-u 8,7 milijuna kuna, dok je Ministarstvo poljoprivrede, primjerice, isplatilo 5,8 milijuna kuna.
Godine 2018. je iz proračuna toj bivšoj Krstičevićevoj tvrtki isplaćeno 128.628.191,18 kuna, a najviše je isplaćeno iz Ministarstva poljoprivrede, i to 35 milijuna kuna te iz MUP-a 30,4 milijuna kuna. Treće po redu je Ministarstvo pravosuđa s 20,5 milijuna kuna.
Plenković i Krstičević razgovarali telefonski, a petak će se i sastati
Predsjednik vlade Andrej Plenković i ministar obrane Damir Krstičević razgovarali su telefonski u četvrtak navečer, a u petak će se sastati, potvrđeno je iz vlade. Ostaje vidjeti hoće li Krstičevićeva ostavka ovaj put biti prihvaćena.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati