Libanonski premijer podnio ostavku zbog protuvladinih prosvjeda
PREMIJER Libanona Saad Hariri upravo je izvijestio da podnosi ostavku.
Vijest prenose brojne strane novinske agencije i mediji.
Objasnio je da podnosi ostavku zbog prosvjeda koji danima paraliziraju Libanon, a usmjereni su protiv vlade.
Prosvjedi protiv političara
Prosvjedi u Libanonu traju već 13 dana, a usmjereni su protiv političara koje optužuju za korupciju i guranje zemlje u ekonomski kolaps kakav nije viđen još od građanskoga rata 1975.-1990.
Prosvjednici diljem zemlje izražavaju nezadovoljstvo zbog političkih vlasti koje optužuju za zloupotrebu moći i iskorištavanje državnih resursa zbog vlastite koristi.
Vlada je protekli tjedan najavila paket hitnih reformi, no njime nije uspjela ublažiti gnjev naroda ni potaknuti države donatorice da osiguraju sredstva.
One su prošle godine Libanonu donirale oko 11 milijardi dolara pod uvjetom da se u zemlji provedu prijeko potrebne reforme.
Premijer izabran tri puta
Hariri je premijer koji je izabran tri puta.
Sadašnja vlada je treća na čelu s Haririjem koja je pala otkako je on preuzeo dužnost 2009. Hariri odavna uživa podršku Saudijske Arabije, a sam je sin milijardera i bivšeg premijera Rafica Haririja ubijenog 2005.
Posljednjih mjeseci zemlja je doživjela ekonomsku propast te porast dugovanja i rast cijena.
"13 dana libanonski narod čeka odluku o političkom rješenju koje bi zaustavilo propadanje (gospodarstva). I pokušao sam u tom razdoblju naći put za izlazak, slušati glas naroda", rekao je Hariri.
“Ne mogu više ovo kriti od vas. Došao sam do kraja”, rekao je Hariri.
"Vrijeme je da se svi šokiramo u suočavanju s krizom. Odlazim sada u (predsjedničku) palaču Baabdu podnijeti ostavku. Svim partnerima u političkom životu, naša je dužnost danas znati kako zaštiti Libanon i oživjeti njegovo gospodarstvo", rekao je Hariri suočen s "voljom brojnih Libanonaca koji su izašli na ulice tražeći promjene".
“Danas imamo ozbiljnu priliku koju ne smijemo propustiti”, zaključio je.
Kaos u Bejrutu
U međuvremenu se u predgrađima Bejruta klicalo njegovoj ostavci.
Rulja je izašla na ulice Bejruta, palila i razbijala šatore i prodajna mjesta na ulici.
“Shia, Shia”, vikali su i pjevali pjesme potpore Hezbollahu i Amalu, drugoj političkoj stranci u Libanonu. Stotine muškaraca izašle su na ulice sa štapovima i napale prosvjednike protiv vlade.
U središtu glavnoga grada Bejruta, muškarci odjeveni u crno i naoružani palicama napali su prosvjedni logor koji je bio središnja točka za organiziranje skupova protiv elita. Nemiri su dodatno pogoršali akutnu gospodarsku krizu, izazvali nestašicu tvrde valute i oslabili libanonsku funtu vezanu uz stranu valutu.
Policija je ispalila više desetaka spremnika suzavca kako bi ih sve rastjerala s ulica.
Na koncu je na ulice Bejruta izašla i vojska, a CNN javlja da se medije Hezbollaha nije moglo dobiti za komentar.
Jedna od najzaduženijih zemalja na svijetu
Libanon je među najzaduženijim zemljama u svijetu, a nezaposlenost iznosi 37 posto. Gospodarstvo je teško pogođeno političkom paralizom i regionalnim sukobima.
Nasilje je od tada izbilo u Bejrutu pošto je vođa Hezbolaha Sayyed Hassan Nasrallah prošli tjedan rekao da bi trebalo otvoriti ceste koje su zatvorili prosvjednici te natuknuo da te ljude financiraju strani neprijatelji zemlje služeći se njima za ostvarenje vlastitih interesa.
Aktualni nemiri najteži su u Bejrutu od 2008., kada su Hezbollahovi borci preuzeli kontrolu nad glavnim gradom u kratkom oružanom sukobu s libanonskim protivnicima odanima Hariju.
Prosvjedi su izbili 17. listopada pošto je vlada objavila novi porez na pozive putem aplikacije WhatsApp. Vlada je brzo odustala od te mjere, ali nije uspjela spriječiti pobunu da se proširi cijelom zemljom od Tripolija na sjeveru do Tira na jugu.
Prosvjednici su uspjeli u nedjelju pokazati dosad neviđeno jedinstvo u viševjerskom i višeetničkom Libanonu formirajući ljudski lanac od sjevera do juga dug 170 kilometara. Mediji su to nazvali simbolom mobilizacije bez presedana u povijesti Libanona, kako po obimu, tako i po skladu, podsjeća agencija France presse.
Tijekom pobune prosvjednici su izvikivali "Revolucijo" i "Narod želi pad režima".