Meteorolog: Ovo nije bilo uobičajeno. Sjetite se što se dogodilo 1973. na Medvednici
METEOROLOG Nebojša Subanović objavio je na portalu Meteo info analizu oluje koja je jučer poharala sjeverozapadnu Hrvatsku i usmrtila četiri osobe.
"Nevrijeme koje je 19. srpnja 2023. godine protutnjalo sjeverozapadnom Hrvatskom te prešlo u Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, primjerenije je Teksasu nego ovom dijelu Europe.
Nije da je nepojmljivo, prije bih rekao da nije uobičajeno za naše podneblje. Valja se prisjetiti nevremena sredinom sedamdesetih godina prošlog stoljeća (1973.) kada je tornado na Medvednici poharao prilično veliki komad bukove šume čupajući s korijenom stabla promjera većeg od jednog metra", piše Subanović.
Razvoj superćelije
Kaže da se na Zagreb i Slavoniju obrušila superćelija.
"Superćelija je vrlo razvijeni kumulonimbus, olujni oblak koji spada u razred oblaka vertikalnog razvoja. Za razliku od 'običnih' kumulonimbusa, kod superćelija je uočljiva rotacija sustava, najčešće ciklonalna ili protusatna, pri čemu se vrlo često javljaju tornada i tuča velikih zrna - veličine oraha, pa čak i teniskih loptica. Naravno, neovisno o mogućoj pojavi tornada, superćelije su praćene i orkanskim vjetrom", kaže.
Opisao je i kako se kronološki razvila oluja.
Oko 13 sati po lokalnom vremenu, na istoku Italije i jugozapadu Austrije dolazi do umjerene konvekcije i stvaranja oblaka vertikalnog razvoja. U 14 sati olujni je sustav još daleko za hrvatske radare da bi se vidjeli pravi razmjeri oluje. Zato slika slovenskog radara zvoni na uzbunu. Sada se jasno vidi ciklonalna rotacije sustava, sjeverni dio zakreće prema zapadu, a južni prema istoku - meteorološkim rječnikom, formirala se mezociklona. U 15 sati olujni je sustav na granici s Hrvatskom. Sada više nema dvojbe - radi se o žestokoj oluji", opisao je Subanović na Meteo-info.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati