Teror uhljeba iz Porezne i usred krize
IAKO vladajući, od premijera Plenkovića pa do njegovih ministara koji se bave financijama i ekonomijom, nerijetko govore o "partnerskom odnosu" države s poduzetnicima, ono što Porezna uprava čini već tjednima je sve samo ne partnerski odnos.
Naime, iz Porezne uprave tvrtkama već tjednima šalju dopise u kojima pod prijetnjom kazni traže da hitno pošalju dokaze, odnosno obrazloženja putnih troškova u periodu od ožujka do svibnja. Radi se o periodu koji uključuje i lockdown, u kojem je velikom broju tvrtki bilo znatno otežano ili posve onemogućeno poslovanje.
Upravo zbog toga država je tvrtkama kojima je drastično pao promet omogućila isplatu plaća do 4000 kuna za sve radnike te donijela niz drugih mjera koje su poduzetnicima, dakle onima koji pune državnu blagajnu, barem donekle omogućile preživljavanje u uvjetima strogog lockdowna koji je na proljeće bio na snazi.
Zašto je ova akcija Porezne uprave sporna?
Nema sumnje da Porezna ima pravo tražiti te podatke od tvrtki, ali ono što fascinira je da, prema informacijama koje smo dobili od više poduzetnika, Porezna dokaze i obrazloženja za putne troškove traži i od firmi koje nisu koristile vladine mjere pomoći te su u vrijeme lockdowna pokušale poslovati koliko-toliko normalno.
Naime, i u vrijeme najstrožeg proljetnog lockdowna neke firme su ipak radile - prevozile robu, održavale sastanke i slično - što znači da su imale i putnih troškova.
Ako pretpostavimo da Porezna uprava ovom akcijom pokušava uhvatiti one koji su iskazivali neoporezive isplate za putne troškove a u isto vrijeme su koristile vladine mjere pomoći jer im je rad bio onemogućen ili znatno otežan, postavlja se pitanje koji je smisao da se sada, kad je Hrvatska potonula u duboku recesiju iz koje je može izvući samo zdravi realni sektor, država stvara nove nezanemarive troškove firmama koje nisu koristile vladine mjere pomoći?
> Potvrđeno je: Hrvatska je u dubokoj recesiji
Poduzetnica na Fejsu: To su deseci tisuća poduzetnika sa stotinama tisuća putnih naloga
Na ovo bizarnu akciju Porezne uprave na svom Facebook profilu upozorila je poduzetnica Tajana Barančić, koja se između ostalog zapitala: "Koliko košta ova 'akcija'? Pa to su deseci tisuća poduzetnika sa stotinama tisuća putnih naloga koje sada netko treba sve poslati, a onda ih netko valjda mora i pregledati! Čemu ovo?"
Razgovarali smo s Barančić, koja nas je upozorila na još jednu, blago rečeno, nelogičnost u ovoj akciji Porezne uprave.
"Njihovo neznanje frapira"
"Tretiraju nas kao kriminalce, očito misle da smo izvlačili pare tijekom lockdowna. Ali čak i ako su to htjeli provjeriti, treba imati na umu da se obrazac JOPPD prijavljuje u mjesecu kad je nalog isplaćen, a ne kad je odrađen službeni put. Njihovo neznanje frapira", govori nam Barančić, koja smatra da je svejedno maltretira li Porezna uprava firme koje su koristile vladine mjere pomoći ili nisu.
"Ako ste vi vlasnik kafića kojem je u lockdownu bio zabranjen rad, vi morate razmišljati o budućnosti - obilaziti diskonte, nalaziti se s dobavljačima... Porezna sad ovo šalje firmama kojima sve ide u izvoz, koje su imali dva putna naloga u ta tri mjeseca, a inače ih imaju 50. Šalju i čak i firmama koje su transportirale sanitarni materijal, dakle robu koja se najviše prevozila za vrijeme lockdowna", govori nam Barančić.
Dodatni troškovi firmama kojima je najteže
Naime, traženje i slanje dokaza i obrazloženja za putne troškove u periodu lockdowna stvara dodatne troškove firmama, a naročito ako koriste usluge računovođa vanjskih knjigovodstvenih servisa.
Problem je u tome da većina malih i mikropoduzetnika, koji vode više od 98% tvrtki u Hrvatskoj, koriste upravo usluge vanjskih računovođa pa im ovakva akcija Porezne uprave stvara dodatan trošak, i to u situaciji u kojoj zbog duboke recesije moraju paziti na svaku kunu.
Cvetojević: Ni danas ne znate tko vam je iz vlade drpavao godinama lovu putnim nalozima
Ovu bizarnu akciju Porezne uprave na svom Facebook profilu komentirao je i poduzetnik Saša Cvetojević.
"Nikakve potpore nismo i nećemo tražiti, ali zašto nas sad, kad umiremo doslovno, kad padamo s nogu jer nas je hrpa u samoizolaciji, kad imamo kolege koji i bolesni pomažu od doma koliko mogu jer se borimo zadržati poslove i radna mjesta, zašto nas sad maltretirate s takvim glupostima?" zapitao se Cvetojević.
"Lako je vama iz toplih ureda ili od kuće, smišljati nama nove zadatke. Da, baš smo vas zamuljali na par tisuća kuna putnih naloga. Pa to je vaš nivo, drpati putnim nalozima, a ni danas ne znate tko vam je iz vlade drpavao godinama živu lovu putnim nalozima", napisao je poduzetnik, aludirajući na činjenicu da hrvatsko pravosuđe još uvijek nije došlo do presude u slučaju krađe novca poreznih obveznika koja se odvijala u uredu premijera RH, a za što su optuženi bivši Milanovićev predstojnik Ureda premijera Tomislav Saucha i tajnica Sandra Zeljko.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati