Spor Industrogradnje i Fio&D-a: Hotel koji je dobio Zlatnu kunu danas je ruglo Istre
Tekst: Z.Jagodić
Foto: Index
HOTEL Croatia, nekada ugledni istarski hotel visoke B-kategorije smješten u Dugoj Uvali, koji je nekada ispunjavao sve uvjete za četiri zvjezdice, danas se u Ministarstvu turizma bori za kategorizaciju od jedva dvije zvjezdice. Rezultat je to višegodišnjeg propadanja i devastacije hotela tijekom posljednje četiri godine, koliko se vode vlasnički sporovi između vlasnika objekata, zagrebačke tvrtke Industrogradnja i zakupca, splitske tvrtke Fio&D.
Industrogradnja i Fio&D su u sukobu još od 2006. godine, kada je Josip Galinec došao na čelno mjesto Industrogradnje, zbog hotela Croatia u Dugoj Uvali. Splitska tvrtka Fio&D u vlasništvu Dragana Boljata dobila je 2003. godine hotel u petogodišnji zakup, a Galinec je revizijom poslovanja utvrdio kako Boljatova tvrtka ne plaća zakupninu te Industrogradnji duguje nekoliko milijuna kuna. Industrogradnja je 2006. godine raskinula ugovor o zakupu uz potraživanja prema tvrtki Fio u iznosu od 3,141.644 kune, odnosno potraživanja su na dan otkaza ugovora premašivala 4,4 milijuna kuna. Stoga je Industrogradnja podnijela prijavu protiv splitske tvrtke i zatražila naplatu dugova te iseljenje iz hotela. Međutim, tvrtka Fio&D i dalje je u posjedu hotela u Dugoj Uvali.
"Građevine ubrzano propadaju te prijete i samourušavanjem"
Tijekom posljednjih godina, koliko je hotel u posjedu tvrtke Fio&D, gotovo ništa se nije ulagalo u njegovu obnovu i sada je prepušten propadanju. Veliko pitanje je koliko se bivšem zakupcu uopće isplati ulagati u hotel kada zna da se on u njemu nalazi bespravno, a nije niti u njegovu vlasništvu. Rezultat negospodarskog postupanja prema objektima hotelskog kompleksa danas je sramotna degradacija kategorizacije hotela i stanje objekta koje upitno zadovoljava kategorizaciju od dvije zvjezdice.
Prema nalazu sudskoga vještaka o stanju građevina u naselju Duga Uvala kod Marčane, nastalog na zahtjev Industrogradnje na dan 2. svibnja 2008. godine, stoji da je “iz utvrđenog stanja te fotografija zatečenog stanja vidljivo da se korisnik ne ponaša gospodarski prema građevinama na tako atraktivnoj, privlačnoj i profitabilnoj turističkoj lokaciji. Zbog neodržavanja građevine ubrzano propadaju te prijete i samourušavanjem, čime se devastira cjelokupni okoliš, ugrožavaju se živa bića u okolišu i u zgradama, te su opasne za boravak u njima pa ih treba ograditi, propisno označiti da je boravak u njima i njihovoj blizini opasan po život i nedopustiv, do njihovog namjernog ili prirodnog rušenja, ili ih urediti i osposobiti za korištenje“, stoji u mišljenju sudskog vještaka za graditeljstvo i procjenu nekretnina.
"Današnje stanje u hotelu je katastrofa"
"Hotel Croatia je bio u mnogim segmentima turističke ponude uzor i bez premca. Simbolizirao je kvalitetan turizam, kao što je i samo njegovo ime dostojno ponosa vremena u kojem je nastao. Odgovorno tvrdim da je stanje jadno! Činjenica je da je taj hotel 1995. godine ostvario najveći broj noćenja u Istarskoj županiji te da je zbog toga dobio i Zlatnu kunu HGK za ostvarene rezultate. Danas je stanje u tom hotelu katastrofa", rekao je za Index Borislav Mršić, bivši direktor hotela Croatia.
Fio&D uložio 3,5 milijuna eura u bazen bez dozvole?
Bivši zakupac hotela tvrtka Fio&D navodi da je u hotel uloženo 3,5 milijuna eura, a iz Industrogradnje odgovaraju da je riječ o investiciji u samo jedan objekt, i to vanjski bazen koji je trenutno zatvoren, navodno jer nema uporabnu dozvolu. Uz to je zapušten i opasan za korištenje jer je uređaj za kloriranje vode neispravan, na što se upozoravalo i proteklih godina.
Pojedini objekti u hotelskom kompleksu nemaju građevinsku i uporabnu dozvolu, a za neke od njih je zbog lošeg stanja u kojem se nalaze čak izdano rješenje za rušenje. Upravo rušenje mosta koji spaja depadansu i hotel bio je jedan od posljednjih sukoba između Industrogradnje i Fio&D-a. Naime, u krugu hotela Croatia fizički su se sukobili radnici Industrogradnje i tvrtke Fio&D oko rušenja mosta koji spaja hotel i depandansu u Dugoj Uvali. Industrogradnja je zaprimila Rješenje koje je izdalo Ministarstvo graditeljstva, a u kojem stoji da u roku od 15 dana vlasnik mora srušiti bespravno izgrađen most između hotela i depadanse hotela. Kad su radnici Industrogradnje počeli postavljati skelu kako bi počeli demontažu mosta, radnici Fio&D-a su skelu počeli rušiti. Nedugo nakon toga među radnicima je izbila tučnjava koju su zaustavili zaštitari, koje je unajmila Industrogradnja.
Neispravni liftovi, začepljeni šahtovi, zahrđali rukohvati...
Prema priloženim slikama, stanje u hotelu je zabrinjavajuće. Interijer hotela se raspada. Sobe su neopremljene, a hodnici i stepeništa puni vlage, zidovi su popucali, metalni dijelovi konstrukcija i rukohvati su zahrđali, električna mreža i instalacije u kuhinji su, kao i u cijelom kompleksu, u vrlo lošem stanju, mreža hidranata je, kao i protupožarna mreža, neispravna, uređaji za detekciju požara ne rade, liftovi su neispravni, šahtovi su začepljeni, dio prozorskih okvira na hotelu je izvaljen, uređaj za kloriranje vode u bazenima ne funkcionira i opasan je za život, hortikultura je u potpunosti zapuštena, hotel okružuje grmlje i drač, smeće, osim što je pobacano u prepunim kontejnerima i improviziranim metalnim bačvama, leži u hrpama po cesti i nije odvoženo mjesecima.
"Industrogradnja, koja je vlasnik objekta, ne može ući u posjed već četiri godine otkako je otkazan ugovor o zakupu tvrtki Fio&D. Sve to vrijeme Fio&D nije uplatio niti kune za korištenje hotela i pratećih objekata, nije plaćao komunalnu i vodnu naknadu, osiguranje objekata i nije ništa ulagao u minimalno održavanje – što je očito već na prvi pogled. Industrogradnja želi poštivati zakon i provoditi odluke nadležnih tijela, a jedna od odluka je bila i ona o rušenju bespravno sagrađenog mosta. Pokušajem blokade rušenja, sve do fizičkih nasrtaja na radnike Industrogradnje, Fio&D se nastavlja otvoreno ismijavati ovoj državi: bespravno drži posjed hotelskog kompleksa, nudi turističke usluge u objektima koji nemaju uporabnu dozvolu i ne zadovoljavaju minimalne uvjete za rad i sprječava provođenje odluka Ministarstva graditeljstva i državne inspekcije", poručili su iz Uprave Industrogradnje.
Situacija vezana uz hotel Croatia te samo stanje hotela je antipropaganda hrvatskog turizma i to što se događa oko Duge Uvale šteti cijelome kraju, a ne samo vlasniku i tvrtki koja je u posjedu hotela. U kontekstu Hrvatske kao turističke zemlje, hotel na atraktivnoj lokaciji hitno treba obnoviti i podići na razinu na kojoj je nekada bio, što bi koristilo cijeloj Istri. Vlasnik to želi napraviti, tvrde iz Industrogradnje, međutim, ne mogu jer im to Fio&D ne dopušta. “Splitska tvrtka Industrogradnju opstruira u svemu pa i u provođenju rješenja državnih institucija kao što je ono Ministarstva graditeljstva o rušenju mosta bez uporabne dozvole između depandanse i hotela“, zaključuju vlasnici hotela.
Dragan Boljat i Fio&D odbili su komentirati spor između splitske tvrtke i Industrogradnje oko hotela Croatia u Dugoj Uvali navodeći samo da je "tvrtka Industrogradnja izgubila sve sudske sporove protiv tvrtke Fio&D".