STUDIJA Žilet-žica na slovenskoj granici vodi do izumiranja medvjeda, risa i vuka
Foto: Tine Lindić
ZLOGLASNA žilet-žica postavljena duž 180 kilometara granice blokirala je stoljetne migracijske rute vukovima i medvjedima koji državnu granicu, pogotovo u vrijeme parenja, prelaze i više puta godišnje, navodi studija objavljena u časopisu PloS Biology, a prenosi Guardian.
Žicu je postavila Slovenija duž svoje granice s Hrvatskom, a ista bi mogla dovesti do lokalnog izumiranja nekih od ugroženih životinjskih vrsta poput medvjeda, vuka i risa.
Već se pisalo o stradavanju životinja na žilet-žici, a najčešće sse radi o srnama i jelenima. No, zabilježen je i veći broj ugibanja domaćih životinja, piše Guardian, čiji izvori navode kako je slovensko inzistiranje na fizičkoj ogradi ovakve vrste dovelo do još jednog problema. Naime, ograda je blokirala stoljetne migracijske rute vukovima i medvjedima te dinarskim risovima. Te životinje više puta godišnje prelaze državnu granicu. Posebno je ugrožen dinarski ris, za kojeg bi žilet-žica mogla predstavljati posljednji korak prema konačnom izumiranju.
Posljedice će se odraziti na genetski kod životinja
Posljedice postavljanja žice vidjet će se kroz desetak godina u pogoršanim genetskim kodovima životinja kojima je onemogućeno kretanje, navodi Guardian izjave svojih sugovornika koji su radili na studiji.
Na samoj žici dosad je, prema riječima lokalnog stanovništva stradalo i više od stotinu divljih životinja, no službene vlasti govore o brojci od svega petnaestak. Zabilježeni su i slučajevi krivolovaca koji namjerno hranom ostavljenom na žilet-žici mame životinje.
Guardian također donosi informaciju po kojoj bi ograda uskoro mogla biti postavljena duž svih 670 kilometara granice s Hrvatskom, uz argument da je u vojarnama blizu granice još uskladišteno više tona žilet-žice, koju vojska može u najkraćem roku razmotati i montirati.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati