Talijanski zdravstveni stručnjak dao ostavku zbog vladinog protivljenja znanosti
PREDSJEDNIK talijanskog Nacionalnog instituta za zdravlje (ISS) Walter Ricciardi objasnio je da je sredinom prosinca dao ostavku na tu dužnost zbog toga što je populistička vlada podržala otvoreno protuznanstvenu politiku koja potkopava javno zdravstvo.
U razgovoru za dnevni list Corriere della Sera, profesor Walter Ricciardi je ocijenio da je koalicija Lige (krajnja desnica) i Pokreta 5 zvijezda (M5S), na vlasti od lipnja 2018., alergična na dokazane činjenice i da podsjeća na pristup prema znanosti američkog predsjednika Donalda Trumpa.
"Predstavnici vlade su usvojili neznanstveno pa i otvoreno antiznanstveno stajalište o brojnim pitanjima", rekao je.
"Protuznanstveni stavovi"
"Kada zamjenik premijera kaže da on, koji je otac, misli da ima previše obveznih, nepotrebnih i opasnih cjepiva, to nije samo neznanstveno, to je protuznanstveno", rekao je o šefu Lige Matteu Salviniju.
"Ponavljati da su migranti nositelji bolesti je neutemeljeno i prisiljava Institut na autocenzuru, kako ne bi proturječio političkoj liniji", dodao je. Inzistiranje vlade na tvrdnji da su tvornice koje recikliraju otpad u energiju zastarjele nema nikakvog smisla, ocijenio je. Zakon koji je ublažio kriterije korištenja kontaminiranog tla za poljoprivredu je "odluka donesena bez procjene utjecaja na zdravlje".
U svibnju 2017. je vlada lijevog centra pri upisu u školu odredila 12 obveznih cjepiva, među kojima su cjepiva protiv ospica, tetanusa i polia. Stopa procijepljenosti dvogodišnje djece protiv ospica je pala na 85,3 posto u 2015. godini, a Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje 95 posto.
M5S se pobunio da iza svega stoji korist farmaceutske industrije, a Liga je nastavila sa spornim tvrdnjama o povezanosti cjepiva i autizma.
Početkom prosinca je koalicija na vlasti šokirala talijansku znanstvenu zajednicu i otpustila članove odbora stručnjaka zaduženih za savjetovanje vlade o zdravstvenoj politici.