TUMAČENJE STRUČNJAKA Paklene vrućine postale su 10 puta vjerojatnije. Evo zašto
FOTO: Sewere Weather
NAD jugom i jugoistokom Europe ovih dana prevladava blokirajući anticiklonalni sustav koji se širi prema središnjim dijelovima kontinenta. S njime je u naše krajeve stigao novi toplinski val koji će prema postojećim meteorološkim projekcijama potrajati desetak, a možda i više dana te donijeti temperature koje bi u nekim krajevima mogle prelaziti 40 stupnjeva Celzijevih.
Suptropska klima seli k nama
Klimatolog dr. sc. Krešo Pandžić s Geofizičkog odsjeka PMF-a kaže da su oba spomenuta modela poznata već neko vrijeme te da oba treba uzimati u obzir.
„U ljetnom dijelu godine, sa Suncem koje se pomiče prema sjeveru, karakteristike suptropske klime također se pomiču na sjever i utječu na naše krajeve. To pak podrazumijeva dugotrajna sušna razdoblja, ali i moguće obilne oborine“, kaže Pandžić.
„Inače postoje dvije mlazne struje, s time da je sjeverna snažnija. Ona ima znatne godišnje varijacije. Ona se uobičajeno i bez klimatskih promjena ljeti seli sjevernije, no s globalnim zagrijavanjem ta pojava može postati izraženija. Kako se struja seli na sjever, s njome sele i povezani poremećaji. Oni prate mlaznu struju koja je glavni motor promjena jer bliže tlu dolazi do njezina smicanja uz tlo, a time i stvaranja snažnijih vertikalnih struja vjetrova. Trenutno u našim krajevima djeluje azorska anticiklona koja je zapravo suptropski sustav visokog tlaka koji dolazi s geografske širine od 20-ak stupnjeva. Ona ljeti jača i ima utjecaj na južnije dijelove Europe. Njezin utjecaj s klimatskim promjenama može postati izraženiji. Istovremeno u sjevernijim dijelovima Europe na djelu može biti slabljenje zonalnog strujanja zraka i jačanje meridionalnog, što može pojačati tzv. meandriranje“, tumači naš sugovornik.
Ekstremne vrućine 10 puta vjerojatnije
Koji god od modela imao veći utjecaj u našim krajevima, najnovije računalne simulacije znanstvenika iz World Weather Attribution (WWA) pokazuju da bi toplinski valovi mogli postati značajno učestaliji i intenzivniji te da bi velike vrućine, kakve su u lipnju i srpnju vladale Europom, do 2050. mogle postati novi standard. Studija je pokazala da su toplinski valovi, kakvi su uzrokovali požare u Španjolskoj i Portugalu, a kasnije i u Hrvatskoj, s globalnim zagrijavanjem već postali 10 puta vjerojatniji. Sadašnji toplinski val zapravo je već četvrti u ovoj sezoni u Europi.
„Analiza uzroka ekstremnog vremena pokazala je da su toplinski valovi u Europi postali učestaliji; na Jugu Europe najmanje 10 puta učestaliji. Od ključnog je značaja da gradovi surađuju sa znanstvenicima i stručnjacima za javno zdravlje kako bi se razvili akcijski planovi za vrućine. Klimatske promjene već djeluju na zajednice, a takvi planovi spašavaju živote“, rekla je za Guardian Friederike Otto sa Sveučilišta u Oxford, članica WWA.