Tvrdio da u pravoslavnoj crkvi u Zagrebu "stoluje četnik". Osuđen je uvjetno
ŽUPANIJSKI sud u Bjelovaru potvrdio je presudu zagrebačkog Općinskog suda kojom je novinar Marko Jurič zbog javnog poticanja na mržnju prema srpskoj manjini i Srpskoj pravoslavnoj crkvi osuđen na uvjetnu kaznu zatvora od 10 mjeseci uz rok kušnje od dvije godine. Uz to, Juričeva tvrtka Plava produkcija je kao nakladnik emisije "Markov trg" osuđena na novčanu kaznu od 25.000 kuna.
Tvrdi da je "senzibilizirao javnost na društvenu anomaliju"
Jurič je, komentirajući za Hinu pravomoćnu presudu, kazao da je riječ o "blamaži demokracije u Hrvatskoj" i "suspenziji Ustavom zajamčene slobode javne riječi" budući da je, kako ističe, samo senzibilizirao javnost na društvenu anomaliju.
"Potpuno identičan slučaj mojem bio je onaj u kojem je podignuta kaznena prijava protiv novinara Borisa Dežulovića zbog njegovog teksta o Vukovaru, a koju je DORH odbacio pozivajući se na članak 10. Europske konvencije o ljudskim pravima o slobodi izražavanja. Tim člankom se omogućuje novinarima da čak i vrijeđaju ako bi htjeli senzibilizirati javnost na neku društvenu anomaliju, a ja sam upravo to i učinio", rekao je Jurič ocjenjujući kako u pravosuđu i tužiteljstvu postoje dvostruka mjerila.
Zbog odjave dviju emisija "Markov trg", prikazanih u produkciji Juričeve tvrtke na televiziji Z1 u siječnju 2016., Općinsko državno odvjetništvo u Novom Zagrebu je za njega zatražilo godinu dana uvjetnog zatvora s rokom kušnje od tri godine.
Osim toga, tužiteljstvo za Juričevu tvrtku Plava produkcija tražilo novčanu kaznu od 30.000 kuna. Sporne emisije "Markovog trga" iz siječnja 2016. široj su javnosti postale poznate kad je Vijeće za elektroničke medije zbog Juričevih izjava na tri dana oduzelo koncesiju televiziji Z1.
Prosvjed na kojem su Mirjani Rakić dali četničku kapu
To je pokrenulo prosvjed par tisuća ljudi, okupljenih oko zagrebačke Hvidre, koji su zatražili ostavke članova Vijeća za elektroničke medije (VEM) i predsjednice tog tijela Mirjane Rakić, kojoj su uručili i kapu s četničkim obilježjima.
Vijeće je cijeli slučaj prijavilo Državnom odvjetništvu, što je ranije učinio i predsjednik Srpskog narodnog vijeća (SNV) Milorad Pupovac.
Što je točno rekao?
U optužnici se navodilo da je Jurič u svojoj emisiji 12. siječnja 2016. Zagrepčanima i svima koji šeću Cvjetnim trgom poručio da budu oprezni jer je "u blizini crkva u kojoj stoluje... četnički vikar. Dakle dragi moji Zagrepčani, kada se šećete Cvjetnim trgom, pogotovo majke s djecom, pripazite da ne bi koji od tih četničkih vikara istrčao iz crkve i malo u svojoj najboljoj maniri klanja izveo svoj krvavi pir na našem najljepšem zagrebačkom trgu".
Predložio je da bi taj trg trebalo obilježiti tablama "pazi oštar četnik u blizini".
I u idućoj emisiji 19. siječnja 2016. ponovno je kazao: "Upozoravam Zagrepčane koji se kreću Cvjetnim trgom, osobito majke s djecom, pripazite kad prolazite pored crkve tamo Preobraženja Svetoga da ne bi netko s nožem istrčao i obavio svoj krvavi četnički pir", stoji u optužnici.
Jurič je ranije za Hinu rekao da mu je najproblematičniji prijedlog uvjetne zatvorske kazne jer bi, ako bude osuđen, u roku kušnje mogao završiti iza rešetaka zbog bilo koje slične prijave koju može primiti zbog svog novinarskog rada.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati