Ukrajina nije pokrenula jedan, nego dva protunapada. Evo zašto
Ivan Čović je inženjer strojarstva, dvostruki prvak Hrvatske u judu i osvajač medalja s europskih i svjetskih kupova. Ivan je po majci podrijetlom iz istočne Ukrajine, iz Luhanska. I dan-danas vezan je za Ukrajinu. Za Index piše o događajima u ovoj zemlji, odnosima među ljudima te situacijama koje su dovele do ruske agresije.
U SJENI hersonske protuofenzive ukrajinska vojska je zadnja dva dana zabilježila znatnija napredovanja na harkivskom frontu. Prema onome što pišu zapadni analitičari, ukrajinske snage su vjerojatno iskoristile premještanje ruskih snaga na jug Ukrajine.
6. i 7. rujna
Dana 6. rujna, nakon masivne topničke vatre (HIMARS), ukrajinske jedinice pokrenule su ofenzivu iz smjera Andrijevke (Harkivska oblast) na položaje ruskih snaga u gradiću Balaklija. Balaklija je grad u Harkivskoj oblasti, koji je prije rata imao oko 30.000 stanovnika. U roku jednog dana ukrajinska vojska je probila ruske položaje kod Balaklije, gdje su napredovali 30 km.
Ruska vojska je počela dovoditi rezerviste za suzbijanje proboja, a ukrajinska vojska je uspjela staviti grad Balakliju u okruženje do kraja drugog dana.
Prema svjedočenjima očevidaca (lokalaca), ukrajinska vojska je ušla u mjesta Ivanovka i Ševčenkovo, a ruski vojnici su napustili položaje. Oko Kupjanska se također vode borbe.
Napredovanje ukrajinske vojske su potvrdili i ruski analitičari, koji su iskazali zabrinutost oko ukrajinske ofenzive u tom području. Smatraju da je ukrajinski cilj iznimno bitan kopneni koridor Izjum – Kupjansk, koji je još uvijek pod kontrolom ruske vojske. Jedan dio analitičara vjeruje kako je hersonska ofenziva bila "mamac" da se ruske snage prebace na jug kako bi ukrajinska vojska mogla krenuti u napad na harkivskom frontu.
Hersonska ofenziva
Ipak, takvu teoriju većina relevantnih analitičara je odbacila. Vjeruje se da su svi napadi dio koordinirane dvostruke ofenzive kako bi se opteretile i razvukle ruske trupe širom cijele dužine bojišnice.
Trenutna situacija u Hersonskoj oblasti se stišala, pogotovo ako se usporedi s Harkivskom oblašću. Čini se da su gubici ukrajinske vojske zasad utišali daljnje napredovanje ofenzive na jugu.
U Washington Postu je izašao intervju s ukrajinskim ranjenim vojnicima. Govori se o tome da su na nekim dijelovima ukrajinski gubici bili i do pet puta veći od ruskih. Također se spominje kako su ukrajinska i ruska vojska izgubile velik dio svojih profesionalnih snaga te sada sve češće koriste dragovoljce i rezerviste s manje iskustva. Jedan od intervjuiranih ranjenika rekao je kako je prošli tjedan prvi put pucao u čovjeka.
Ipak, na tom području ukrajinska vojska nastavlja s raketiranjem ruskih logističkih čvorova. Izvori na Telegramu pokazuju videozapise udara po Novoj Kahovki i mjestima oko Hersona. Posebno je bitna Nova Kahovka, u kojoj se nalazi hidroelektrana na rijeci Dnjepar iz koje regija dobiva struju i vodu. Prema dostupnim satelitskim snimcima, hidroelektrana je oštećena u raketnim udarima ukrajinske vojske.
Ukrajinska vojska kontrolira Andrijevku (u Hersonskoj oblasti) te se vodi teška bitka oko mjesta Viskopilja. Tamo je teško odrediti tko točno što kontrolira. Dana 4. rujna su ukrajinske jedinice ušle u mjesto i izvjesile zastavu, a iste večeri je ušla ruska vojska. Idućeg dana je ruska vojska potisnuta.
Naročito je teško dopremiti logistiku ukrajinskoj vojsci u hersonskoj regiji preko rijeke Ingulec. Ukrajinski pontonski mostovi su laka meta ruske artiljerije u hersonskoj stepi. Tako da i kada ukrajinske jedinice napreduju, često budu prorijeđene i bez potrebne podrške. Za razliku od Hersona, gdje su klinovi koje je ukrajinska vojska napravila pucali, na harkivskom frontu su uspjeli ubaciti dovoljno rezervnih snaga.
Dan 8. rujan
Kruže snimke ukrajinskih vojnika u samom gradu Balakliji, kao i izvješene ukrajinske zastave u centru grada. Sama izvješena zastava ne mora nužno značiti završetak bitke za Balakliju tako da je moguće očekivati daljnje ulične borbe. Ukrajinska vojska je uspjela i ući u neka manja mjesta. Ipak, ukrajinska vojska nije još uvijek uspjela presjeći cestovnu rutu, preko koje se opskrbljuje ruska vojska.
Ukrajinske snage djeluju i u šumama južno od Limana (Donjecka oblast), uspjele su prijeći i rijeku Donjec te su ušle u okolna naselja gdje nije bilo ruske vojske. Cilj je ukrajinske vojske da koncentrira dio snaga s južne strane Izjuma. Izgleda da je ideja ukrajinske vojske pritisnuti ruske snage i u blizini Slavjanska, čime bi vezala ruske snage i onemogućila im slanje pojačanja prema Izjumu.
Ruski analitičari su izvijestili kako policijske specijalne postrojbe, koje bi se prvenstveno trebale baviti sigurnosnim pitanjima na teritoriju koji kontrolira ruska vojska (dakle obračun s naoružanim kriminalnim grupama itd.) se koriste kao punopravne borbene jedinice.
Što kaže rusko ministarstvo obrane?
Ministarstvo obrane Rusije nije u svojim obraćanjima davalo previše značaja ovoj ofenzivi oko Harkiva. Vjerojatno će, kao i dosad kada se radilo o očiglednim povlačenjima ili neuspjesima ruske vojske, to prikazati kao gestu dobre volje ili da je cilj "oslobođenje DNR-a", a ne okupacija Ukrajine ili nešto treće.
Iako je fokus bio na Hersonskoj oblasti, ukrajinskoj vojsci se otvorila mogućnost napredovanja na sasvim drugom području. No, kao što je nakon početka ofenzive na Herson i velikih gubitaka za ukrajinsku vojsku bilo prerano reći kako se radi o "propaloj ofenzivi", tako je i sada prerano reći da je ofenziva uspješna.
Ovo je nova faza rata koja će trajati neko vrijeme. Cilj Ukrajine je što više teritorija osloboditi prije zime, kada se vjeruje da će se stati s daljnjim napredovanjima s obje strane (zbog vremenskih uvjeta). Isto tako, Ukrajini je bitno ne izgubiti fokus Zapada radi vojne pomoći koju od Zapada dobiva.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati