VIDEO Selak Raspudić napala Plenkovića u saboru: Poznajete li vi uopće Hrvatsku?
SABOR danas raspravlja o vladinom prijedlogu da se Zakon o obnovi od potresa na području Zagreba te Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije proširi i na područje Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije, teško stradale u razornom potresu od 29. prosinca.
Prema predloženim izmjenama, Fondu za obnovu proširuje se nadležnost na Sisačko-moslavačku i Karlovačku županiju, a država na potpomognutom području, na kojem je proglašena katastrofa, u cijelosti osigurava financiranje obnove one nekretnine u kojoj stanuje vlasnik ili njegovi srodnici.
Radi povećane djelotvornosti u provedbu obnove obiteljskih kuća na potpomognutim područjima pogođenih katastrofom uključuje se i Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje, koji ima i najveću prisutnost na tom području.
Sjednica je počela u 9:30 sati, a odmah na početku Marija Selak Raspudić (Most) zatražila je stanku.
"Poznajte li vi Hrvatsku? Znate li krajeve kojima upravljate? Znate li koje su jedinice potpomognuta područja? Slobodno me demantirajte. Onda biste znali da je u 4. kategoriji s Petrinjom Donja Stubica i da će se po vašem neodrživom zakonu Stubica obnavljati s 80, a Petrinja sa 100 posto? Diskriminirate potpomognuta područja koja se nalaze u istoj kategoriji. Treba konačno reći građanima da se ovdje radi o konstrukcijskoj obnovi, oni neće ući u nove domove", poručila je Selak Raspudić premijeru Andreju Plenkoviću koji je također na sjednici sabora u ime predlagatelja.
POGLEDAJTE VIDEO
Orešković: Zakon o obnovi jedna od najvećih obmana
Stanku su zatražili i Dalija Orešković (Centar i Glas), Krešo Beljak (HSS) i Branko Bačić (HDZ).
"Vidi se da je Zakon jedna od najvećih obmana. Ne samo da se Zagreb neće obnoviti nego će se zakamuflirati ionako oronulo stanje. Nitko ne kaže koliko će građane koštati puna obnova i što to znači kad se država povuče sa skelama", rekla je Dalija Orešković.
Beljak: Plenković nije čarobnjak
Krešo Beljak u ime HSS-a i HSU-a tražio je stanku kako bi se konzultirali oko prijedloga zakona i vidjeli postoje li još neke manjkavosti.
"Kao gradonačelnik Samobora znam da neke stvari ne mogu ići kako to zamišlja netko tko nema iskustva. Ni Plenković ni itko od nas nije čarobnjak. Podržimo svi zajedno to, ljude koji su stradali ne zanimaju politička prepucavanja, nego da se njihovi gorući problemi riješe što prije. Zamolit ćemo one koji odlučuju da puste ego na stranu, da se napravi sve što je moguće kako bi se pomoglo", rekao je Beljak.
Marijan Pavliček (HS) poziva da se učini sve da predloženi Zakon ne bude mrtvo slovo na papiru, kao što je i Zakon o obnovi Zagreba. "U Zagrebu se nije obnovilo apsolutno ništa", istaknuo je i upozorio da je važno što hitnije obnoviti razrušene domove jer se u suprotnom ljudi neće vratiti.
"Ako se neće moći vratiti unutar godine dana, petina ih se neće vratiti", upozorio je.
Tomislav Tomašević (ZLB) navodi da zakon ima dosta kontradikcija, da nisu baš posve jasni kriteriji zašto je, primjerice, proglašena katastrofa nakon potresa na Banovini i ne nakon onoga u Zagrebu.
Grbin: Ako je neko područje slabije razvijeno, ne smijemo ih diskriminirati
Peđa Grbin je pitao na koji će se način osigurati da građani Siska budu jednako tretirani kao građani Petrinje ili Gline.
"Raditi diskriminaciju kako je nastao uzrok nerazvijenosti nekog kraja je potpuno neprimjereno. Ako je neko područje slabije razvijeno, ne smijemo ih diskriminirati. Svima koji su potpomognuti moramo pomoći. Stanku ću iskoristiti kako bih uputio apel premijeru. Jučer smo pokušali dobiti odgovor kako će se osigurati da sve sredine koje su stradale u potresu budu tretirane na isti način ako se radi o nerazvijenim krajevima", rekao je Grbin.
Plenković: Zastupnica Selak Raspudić puno čita, ali možda neprecizno
Nakon stanke premijer Andrej Plenković preuzeo je riječ za govornicom. Prvo se referirao na izlaganje zastupnice Mosta Marije Selak Raspudić koja je stavila Donju Stubicu u istu kategoriju s Petrinjom poručivši joj da "puno čita, ali možda neprecizno".
"Zastupnica Selak Raspudić puno čita, ali možda neprecizno. Rekli ste Donja Stubica, možda ste se zabunili i mislili na Gornju. Naravno da, što se tiče indeksa razvijenosti, znamo što je gdje. Što se tiče ostalih, samo je Sisak iz SMŽ u drugoj skupini. Mislim da smo oko ovog zakona prije nekoliko mjeseci postigli dobar konsenzus, ne vidim zašto ga ne bismo postigli i sada", rekao je Plenković uvodno.
POGLEDAJTE VIDEO
Plenkovićev: Vlada će učiniti sve da pomogne ljudima, otvorena je za konsenzus
Premijer Andrej Plenković, predstavljajući u srijedu u saboru izmjene Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom, istaknuo je kako će vlada učiniti sve da pomogne ljudima te da je otvorena za konsenzus kako bi rješenje bilo dugoročno i održivo.
"Zakon je išao u nekoliko pravaca, s obzirom na razmjer štete i ekonomsko i socijalno stanje išli smo na to da izađemo više u susret nego što smo predvidjeli za prvi potres te da angažiramo Središnji državni ured za stambenu obnovu i zbrinjavanje koji po tom 100-postotnom modelu rješava pitanje obnove i stambenog zbrinjavanja na potpomognutom području", kazao je Plenković predstavljajući zakonske izmjene kojima se primjena proširuje na Sisačko-moslavačku i Karlovačku županiju.
"Vlada je spremna učiniti sve da pomogne ljudima", istaknuo je Plenković.
Izmjenama zakona stanovnicima na potpomognutom području obnova će se financirati u 100-postotnom iznosu, a ostalima po modelu 60-20-20.
Pojasnio je da po predviđenom modelu 60-20-20 60 posto daje država, 20 posto županija, a ako ne može županija, predviđeno je da daje država, a da 20 posto treba uplatiti vlasnik, no ako ne može, opet će uplatiti država uz upis založnog prava.
"Nitko ne mora participirati odmah ništa. To je bitan detalj", naglasio je Plenković i pozvao zastupnike da se pokuša naći konsenzus koji će biti pravičan te dugoročno i održivo rješenje.
Poručio je i kako je ovo prilika za ozbiljnu obnovu i revitalizaciju tog dijela Hrvatske koji spada mahom u potpomognuto područje.
Kazao je da su štete od potresa koji je pogodio Sisačko-moslavačku, Karlovačku i Zagrebačku županiju goleme iako još nema cjelovite slike te da su najviše stradale obiteljske kuće.
"U Sisačko-moslavačkoj županiji prijavljeno je 36.617 zgrada za pregled, a pregledano ih je 20.370 od kojih je 2575 neupotrebljivo, a 4212 privremeno neupotrebljivo te da su u Karlovačkoj županiji prijavljene 804 zgrade", iznio je brojke.
Ponovio je da je sustav odmah reagirao u pomoći građanima podsjetivši na sve poduzete hitne mjere i zahvalivši još jednom svima koji su došli pomagati na pogođena područja, a izrazio je i sućut obiteljima poginulih u potresu.
Izvijestio je i da je donatorskim akcijama prikupljeno 77 milijuna kuna, a na računu Crvenog križa preko 40 milijuna kuna.
"Cilj vlade je da omogućimo povratak u normalan život što prije, a s obzirom na karakteristike tog kraja, to podrazumijeva i revitalizaciju gospodarstva", zaključio je.
Horvat: Donošenje Zakona predloženo je po hitnom postupku
Ministar Darko Horvat je na početku govora zahvalio volonterima, statičarima, inženjerima, udrugama te pojedincima volonterima koji su dali veliki doprinos.
"Usklađuje se zakonodavni okvir za obnovu zbog novonastalih okolnosti povezanih s potresima 28. i 29. prosinca. Zemljopisno se proširuje primjena zakona na područje Sisačko-moslavačke i Karlovačke županije. Fondu za obnovu proširuje se dio nadležnosti na dio Sisačko-moslavačke i Karlovačke županije. Republika Hrvatska na potpomognutim područjima na kojima je proglašena katastrofa u cijelosti financira obnovu nekretnine u kojoj stanuje vlasnik ili srodnici. U provedbu obnove uključuje se središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje. U model privremenog stambenog zbrinjavanja uključuje se i Fond za obnovu. Pravila iz ovog Zakona odnosit će se na sva područja koja bi kasnije bila pogođena potresom, a nisu izravno navedena kroz zakonske odredbe. Uvedena je mogućnost preraspodjele proračunskih sredstava i iznos postojeće dozvoljenih. Republika Hrvatska i područna i regionalna samouprava obvezuje se osigurati privremeni smještaj u nekretninama kojima raspolažu građanima čiji se domovi ne mogu koristiti.
Financijska sredstva za izvršenje obveza osigurat će se pretežito u proračunu uz dodatna sredstva za zgrade javne namjene iz Fonda solidarnosti, zajma Svjetske banke i drugih izvora koji mogu dijelom biti bespovratna sredstva. Potrebno je u najkraćem roku donijeti zakonodavni okvir kako bi se moglo pristupiti otklanjanju opasnosti, sanaciji i cjelovitoj obnovi. Donošenje Zakona predloženo je po hitnom postupku", zaključio je.
Selak Raspudić dobila opomenu
Selak Raspudić je odmah zatražila povredu poslovnika.
"Premijeru, izrekli ste neistinu. Spomenula sam Donju Stubicu, ali sam po pitanju financiranja izričito rekla Gornja Stubica. No opraštam vam jer vi uopće ne znate razliku", rekla je i zaradila opomenu od predsjednika sabora Gordana Jandrokovića.
Plenković Zekanoviću: Dobro je da ste manje egzaltirani nego jučer, to je dobro za vaše zdravlje
Hrvoje Zekanović javio se za opomenu premijera jer stalno gleda u mobitel. Gordan Jandroković, predsjednik sabora, dao mu je opomenu.
"Prestanite izvoditi cirkus ovdje u saboru. I vi stalno uzimate mobitel", prozvao ga je Jandroković.
Plenković mu je rekao da se nada da je danas malo manje "egzaltiran" nego jučer.
"Nadam ste da ste provjerili s vašim kolegom Ilčićem koja je bila ambicija Hrasta još od 2016. Vidim da je završio na listi, da čeka da gospođa Tomašić ode u mirovinu i njemu prepusti mandat. To što vi kažete da to nije istina, znači da lažete. Ima nas dosta koji smo bili na tim sastancima. Bitno je da se to zna, pogotovo kad se radi o vama koji imate nešto protiv Europe. Europa je loša kad se govori o europskom izvješću, a kad treba uzeti plaću, onda je dobra. No dobro je da ste manje egzaltirani nego jučer jer je to dobro za vaše zdravlje", odgovorio mu je premijer.
Uskoro opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati