Foto: AFP
MEĐUNARODNI tim znanstvenika po prvi je puta utvrdio genetski faktor koji može voditi do migrena i vjeruju kako će njihovo otkriće uvelike pomoći pronalasku tretmana za napade migrene.
Znanstvenici su pregledali genetske informacije 50.000 ljudi iz Njemačke, Finske i Nizozemske i utvrdili da su pacijenti s posebnom varijacijom DNK koja utječe na regulaciju specifične kemikalije u mozgu izložene većem riziku.
Migrene pogađaju jednu od šest žena i jednog od 12 muškaraca, a procjenjuje se da je to najskuplji poremećaj mozga u EU i SAD-u. Migrene ne samo da su bolne, nego mogu trajati cijeli život i tako uvelike naškoditi njegovoj kvaliteti.
Globalna prodaja lijekova protiv migrena prošle je godine dosegla oko 2,6 milijardi eura.
Genetska veza
U studiji objavljenoj u časopisu Nature, tim znanstvenika oko Aarna Palotiea sa Wellcome Trust Sanger Instituta u Britaniji, rekli su da je posebna varijacija DNK potencijalno odgovorna za migrenu nalazi na kromosomu 8 između dva gena poznata kao PGCP i MTDH/AEG-1.
Istraživanje pokazuje da varijacija DNK očigledno regulira razine glutamata, neurotransmitera koji prenosi poruke između živčanih stanica.
Ovo je prvi put da je neko istraživanje našlo genetsku vezu koja pokazuje da bi akumulacija glutamata u mozgu mogla utjecati na razvoj obične migrene, rekao je jedan od znanstvenika i dodao kako bi ovo otkriće moglo otvoriti vrata novim studijama.