London kao putokaz: Prije samo šest mjeseci Dance smo razbili kao nitko nikad
Foto: AFP
HRVATSKA i Danska nisu se prečesto susretali na velikim natjecanjima, pogotovo na svjetskim rukometnim prvenstva, a u posljednjih pet godina odigrali su tek šest susreta. Triput su slavili Danci, a tri put Hrvati.
Interesantno, najčešće su se dvoboji ove dvije rukometne velesile odigravali u natjecanju po skupinama, jednom u četvrtfinalu(OI) i jednom u finalu, na europskom rukometnom prvenstvu u Norveškoj 2008. godine. U skupini su Danci slavili s čak 30:20, da bi ponovno bili bolji i u finalu 27. siječnja 2008. kada su slavili s 24:20.
U Norveškoj ni blizu Dancima
Červarovi puleni odlično su ušli su susret. u jednom trenutku imali su i četiri pogotka prednosti, međutim nakon deset minuta na terenu su postojali samo Danci, koji su u 25. minuti prešli u vodstvo koje nisu ispuštali do kraja susreta. Na danskom golu briljirao je Kasper Hvidt s 14 obrana, a posebno nervozan bio je Lino Červar koji je svojim ispadima na klupi dvaput priskrbio Hrvatskoj isključenje.
Dva igrača Danske bila su posebno inspirirana. Lasse Boesen zabio je sedam golova, a sjajni veteran Lars Christiansen čak sedam. U redovima Hrvatske najbolji su bili Metličić sa pet golova i Čupić s četiri. Nominalno kao tragičari predstavili su se Balić koji je imao katastrofalni šuterski dan, zabivši tek četiri gola iz 12 pokušaja, te Mirko Alilović, koji je u gotovo šezdeset minuta skupio sam pet obrana.
Danska - Hrvatska 24:20
Danska: Hvidt (14 obrana), Henriksen, Aagaard, Boesen 7, Jorgensen 1, Jensen 4, Christiansen 7 (2), Spellerberg, Knudsen 2, Noddesbo, Sondergaard, Boldsen, Lindberg 3, Nielsen.
Hrvatska: Alilović (5 obrana), Somić (1), Sulić, Balić 4, Lacković 2, Vori 1, Dominiković, Horvat, Špoljarić, Metličić 5, J. Valčić, Vukić 2, T. Valčić 2, Čupić 4 (1).
U Švedskoj Hansen i Sondergaard izbušili neprepoznatljivoj Alilovića
na Europskom prvenstvu u Austriji 2010. godine, gdje su izabranici Line Červara osvojili srebro nakon poraza od Francuske, Hrvatska se s Danskom obračunala u natjecanju po skupinama, izbacivši je iz Završnice. Bilo je 27:23, a mnogi će tu utakmicu pamtiti po briljantnom nastupu Denisa Buntića, koji je s osam golova praktički sam razbio ekipu Ulrika Wilbeka. Godinu dana kasnije na SP-u u Švedskoj Danci su uzvratili jednom mjerom, slavivši 34:29. Danci su u finalu poraženi od Francuske, dok je Hrvatska osvojila peto mjesto.
Bila je to jedna od najlošijih utakmica reprezentacije Hrvatske u posljednjih nekoliko godina. Kada jedna momčad od 43 udarca primi 34 gola, uz osamdeset posto učinkovitosti, a pritom njeni golmani skupe samo četiri obrane, jasno je da se ne može igrati ozbiljan rukomet. U redovima Danske briljirali su Hansen s devet i Sondergaard s deset golova. Kod Hrvatska najbolji su bili Zrnić s osam golova i Denis Buntić sa sedam.
Danska - Hrvatska 34:29
Danska: Jacobsen Landin, Rasmussen, M.Christiansen 1 (1), Boesen 3, Bagersted, Lauge Schmidt, Eggert 1, Sondergaard Sarup 10, Noddesbo 2, Svan Hansen 4, Lindberg 2, Toft Hansen 2, Nielsen, Hansen 9
Hrvatska: Alilović, Šego, Balić 1, Lacković 5, Zrnić 8 (4), Duvnjak 2, Kopljar, Vori 3, Gojun, Matulić, Vuković, Buntić 7, Valčić, Štrlek 3, Musa, Ninčević
Nezaboravna pljuska Wilbekovoj momčadi u Londonu
Posljednji susret ove dvije reprezentacije dogodio se ovo ljeto na Olimpijskim igrama u Londonu, gdje je Hrvatska briljantnom predstavom pregazila Dance s čak 32:21. Hrvatski su rukometaši nizali kontru za kontrom, brzom su igrom uništavali suparnika i prednost je samo rasla. Do odmora se popela na +5, a ni u nastavku Hrvatska nije skidala nogu s gasa.
Šokirani Danci su nemoćno gledali kako im Golužini igrači pune mrežu. Najveću prednost Hrvatska je imala u 56. minuti (31:19), a ukupno je realizirala čak 10 od 11 kontranapada! Po pet pogodaka za Hrvatsku su postigli Domagoj Duvnjak, Igor Vori i Zlatko Horvat, a Mirko Alilović je obranio 12 od 30 udaraca. Eggert i Lindberg su bili peterostruki strijelci za Dansku.
Hrvatska - Danska 32-21
Hrvatska: Losert, Alilović; Balić, Duvnjak 5, Lacković 3, Kopljar 1, Vori 5, Gojun 1, Horvat 5 (1), Vuković 3, Buntić 3, Štrlek 3, Čupić 3, Ninčević.
Danska: Landin, Cleverly; Mogensen 2, Boesen, Markussen 3, Eggert Jensen 5 (3), Spellerberg, Knudsen 1, Svan Hansen 1, Lindberg 5, Toft Hansen 1, Sondergaard, Hansen 3, Nielsen