Italija u šoku: Heroj nacije i najveći fajter bori se za život
KORONAVIRUS koji je žestoko pogodio Italiju, s tim povezana ekonomska kriza i nastavak sezone Serie A. Sve je to danas palo u drugi plan, dok zemlja strepi nad najvećom borbom heroja nacije.
Teško je reći je li njemu borba za život, u kojoj se upravo nalazi, "najteža" bitka. Zato što je već dva puta prošao tu borbu
Alessandro Zanardi (53) ili Alex Italia. Tako njegova zemlja zove "Supermana kojeg svi obožavaju", kako na naslovnici piše Tuttosport povodom nove teške bitke koju prolazi ovaj nevjerojatni borac i pobjednik. Teško je reći da je njemu borba za život, u kojoj se upravo nalazi, "najteža" bitka, zato što ih je on prošao već par i u svakoj pobijedio.
Talijanski Superman i svjetski fenomen
Bivši vozač Formule 1 (Jordan, Minardi, Lotus, Williams) i zatim automobilskih utrka bio je blizu smrti u oba ta sporta, nakon čega su mu amputirane obje noge. Postao je fenomen paraolimpizma i višestruki osvajač najvažnijih zlata kao biciklist u toj konkurenciji.
Vozeći "handbike" na sjeveru Italije, u utrci koja ide do juga zemlje simbolizirajući normalizaciju života nakon pandemije koronavirusa, sudario se s kamionom. S teškim ozljedama glave helikopterom je prebačen u bolnicu u Sieni gdje je sinoć podvrgnut kompliciranom neurokirurškom zahvatu koji je trajao tri sata, nakon kojeg je u induciranoj komi. Liječnici se bore za Alexov život, a svi talijanski mediji iz minute u minutu prate njegovo stanje.
"Može umrijeti, ali apsolutno sam uvjeren da je ovaj pacijent vrijedan truda"
"Pacijentovo stanje je toliko ozbiljno da može umrijeti. Kod ovakvih slučajeva poboljšanja su spora, a pogoršanja nagla. Ne znam kakva će situacija biti za tjedan ili dva, ali apsolutno sam uvjeren da je ovaj pacijent vrijedan truda", izjavio je Giuseppe Oliveri, šef neurokirurgije u bolnici Santa Maria alle Scotte.
Do nesreće je došlo tako što je četverostruki biciklistički paraolimpijski pobjednik na Igrama u Londonu i Riju na nizbrdici izgubio kontrolu nad handbikeom (biciklom kojim se upravlja rukama) i ušao u trak kojim je iz suprotnog smjera vozio kamion. Sudar se nije mogao izbjeći, a njegove posljedice su takve da Alex Zanardi treći put u životu gleda smrti u oči.
Srce mu je prestajalo raditi sedam puta, primio je posljednju pomast. Ni godinu kasnije opet je vozio Formulu
Prvi put to je bilo 1993. kada je kao Lotusov pilot formule nevjerojatno preživio brutalan sudar tijekom treninga stazi u Spau. Srce mu je prestajalo raditi sedam puta. Već je bio primio posljednju pomast od svećenika, ali se čudesno probudio iz kome i ni godinu dana kasnije opet vozio bolid.
Na njega je naletio bolid vozeći 320 na sat. Ostao je bez obje noge, ali je nakon toga pobjeđivao na utrkama
Osam godina kasnije Zanardi, sada vozač u disciplini ChampCar, bio je vodeći na utrci na Lausitzringu kada je na izlasku iz boksa izgubio kontrolu nad Hondom i zavrtio se nasred staze, zbog čega je na njega naletio Alex Tagliani vozeći 320 na sat. Od siline udara Zanaradijev auto je prepolovljen, a on u najtežem stanju odvezen u bolnicu u Berlinu, gdje je nekoliko dana bio u induciranoj komi. U očajničkom pokušaju da mu spase život liječnici su mu amputirali obje noge.
Ni to ga nije spriječilo da se nastavi baviti sportom. Za volanom adaptiranog BMW-a počeo je voziti World Touring Car u kojem je došao do četiri pobjede. Biciklizmom prilagođenim osobama s invaliditetom počeo se baviti 2007.
Četiri godine kasnije pobijedio je na njujorškom maratonu u konkurenciji vozača handbikea. Tim fenomenalnim uspjehom, kojeg je ostvario već iz četvrtog pokušaja, postao je inspiracija tisućama sportaša koji su preživjeli teške nesreće.
Čudesna karijera sportaša s invaliditetom: Trijumf na njujorškom maratonu, četiri olimpijska zlata, svjetski rekord u Ironmanu
U paraolimpijskom debiju 2012. u Londonu osvojio je zlato u dvije discipline, a četiri godine kasnije u Riju ponovio je dva najviša mjesta na podiju. Uz ova četiri zlata osvojio je i dva srebra, što je rekord.
Prije dvije godine Ironman utrku u Cerviji završio je kao novi svjetski rekorder u kategoriji osoba s invaliditetom, ali i kao čak peti u ukupnoj konkurenciji.
Doista, "pacijent vrijedan truda".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati