Šarićeva ozljeda jedna je od najtežih u košarci. Evo što to znači za njegovu karijeru
BOLNA grimasa na licu i spoznaja na pola puta do svlačionice da do nje ne može doći oslanjajući se na vlastite noge dale su do znanja da ozljeda Darija Šarića u prvoj utakmici finalne serije NBA lige nije nimalo bezazlena. Pregled je otkrio sav njen užas.
Šariću su dijagnosticirani potrgani prednji križni ligamenti desnog koljena. To znači da je za njega ova sezona gotova, a vrlo lako bi mogao propustiti i cijelu iduću, što posredno znači da su mu nepune tri minute na parketu u prvoj utakmici finala možda bile i posljednje u dresu Sunsa.
"To je jedna od onih situacija koje slamaju srce. Dario je srž onoga što su Sunsi, velik radnik i nevjerojatan tip koji se tako veselio ovom finalu, a to mu je oduzeto nakon samo nekoliko minuta. Bilo mi je užasno teško čuti što su liječnici rekli", kaže trener Sunsa Monty Williams.
Gora je samo ozljeda Ahilove tetive
Takva je ozljeda jedna od najozbiljnijih u košarci, samo puknuće Ahilove tetive može tražiti dulji oporavak i ostaviti teže posljedice po igrača. Medicina je dovoljno uznapredovala da takve ozljede ne znače kraj karijere kao nekad, ali svejedno ostavljaju trag.
VIDEO: Arena Sport
Vrijeme oporavka i posljedice na karijeru razlikuju se od igrača do igrača, ovisno o dobi, povijesti ozljeda i stilu igre. Iako je sasvim razumno očekivati da će Šarić propustiti i cijelu sezonu 2021./2022., jednako je razumno nadati se da na igračkoj kvaliteti neće ništa izgubiti.
"Bio je to šok za njega i sve nas, ali on je uzoran radnik i znamo da će se vratiti još bolji", rekao je trener Williams.
Šarić nikad prije nije imao ni izbliza tako tešku ozljedu koljena, što znači da mu je ovo prvo ozbiljnije oštećenje. Tek mu je 27 godina, daleko od dobi u kojoj igrači prirodno počinju gubiti bitku s biologijom. Povrh svega, Dario svoju igru ne bazira na atleticizmu, koji u pravilu najviše trpi zbog ovakvih ozljeda. Ne skače visoko, pa ni prizemljenje ne akumulira veliku štetu.
U posljednjih sedam godina nitko se nije vratio za manje od godinu dana
Ipak, očekivano vrijeme oporavka od puknuća prednjih križnih ligamenata je godinu dana, često i više. ESPN piše da je posljednji NBA igrač koji se vratio u kraćem periodu bio JJ Hickson 2014. godine, kojem je trebalo 11 mjeseci.
Među igračima koji su doživjeli tu ozljedu najpoznatiji je Derrick Rose, koji je poslije nje od najmlađeg MVP-ja u povijesti nakon godina patnje evoluirao u korisnog veterana. Kristaps Porzingis je prije ozljede u teoriji bio savršen partner Luki Dončiću, a sad ga se pokušavaju riješiti. Klay Thompson je propustio cijelu sezonu 2019./2020. zbog ovakve ozljede koljena, ali tek nakon što se oporavio, stradala mu je i Ahilova tetiva, pa je mirovao i drugu godinu zaredom.
Nasreću, ima i boljih primjera. Bivši centar Kendrick Perkins vratio se nakon samo šest mjeseci pa, iako se u startu mučio, nakon nje odigrao još solidnih pet sezona. Po karakteristikama i ulozi u momčadi, on je od svih navedenih nekako najsličniji Šariću.
Taman će biti svjež za Eurobasket 2022.
S obzirom na zakašnjeli termin ove sezone, iduća bi trebala završiti kao i obično, sredinom lipnja, pa je teško očekivati da će Šarić igrati u NBA ligi prije jeseni 2022., čak i ako Sunsi ponovno doguraju do finala.
Tako bi prvi sljedeći službeni nastup Šariću mogao biti na Eurobasketu 2022. godine u dresu Hrvatske. Znajući koliko mu znači igranje za reprezentaciju, sada mu je vjerojatno lakše što se Hrvatska nije plasirala na Olimpijske igre u Tokiju jer bi one svakako prošle bez njega.
A kada se vrati u NBA, pitanje je hoće li još biti član Phoenixa. Njegova ozljeda ubrzat će proces odrastanja talentiranog rookieja Jalena Smitha koji bi, dokaže li se u Šarićevu odsustvu, Šibenčanina mogao pretvoriti u potrošnu robu, a njegov ugovor od devet milijuna dolara po sezoni vrlo je atraktivan za trejdove.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati