Identificirano svih 14 žrtava, naređeno saslušanje ministra. Inženjer: Vlast vam laže
DIO NADSTREŠNICE željezničkog kolodvora u Novom Sadu urušio se jučer oko 12 sati. Poginulo je 14 osoba, među kojima su dvije djevojčice u dobi od 9 i 5 godina. Osamnaestogodišnji mladić i djevojke od 21 i 23 godine teško su ozlijeđeni i životno ugroženi. Mladiću od 18 godina amputirana je noga. Identificirano je 13 žrtava, među kojima je jedna iz Sjeverne Makedonije.
Aleksandar Vučić je u obraćanju javnosti rekao da od tužiteljstva u Novom Sadu i srpske vlade zahtijeva da odgovorni za urušavanje nadstrešnice budu procesuirani i strogo kažnjeni. Vlada Srbije proglasila je za danas dan žalosti, a gradonačelnik Novog Sada trodnevnu žalost na području grada.
U tijeku je istraga i vještačenje, a najavljeno je i ispitivanje nadležnih, među kojima i ministra. Inženjer geologije Zoran Đajić, koji je do ožujka 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade željezničke stanice, kaže da su na nadstrešnici izvođeni radovi i da je nadležne upozoravao na nepravilnosti.
"Prerano mi vas Bog uze, anđeli moji. Vidimo se uskoro na boljem mjestu, čekajte me", potresne su riječi koje je objavila majka Anđele Ruman (20) iz Stare Pazove.
>> Opširnije
Više javno tužiteljstvo u Novom Sadu oglasilo se novim priopćenjem o tragediji na Željezničkom kolodvoru gdje se na ljude srušila nadstrešnica i usmrtila 14 osoba. Potvrdili su da su identificirali sve stradale osobe. Među novoidentificiranima je muškarac koji je bio 1971. godine te mladić koji je rođen 2007. godine. Utvrđeni su i identiteti stradalih ženskih osoba koje su bile 2008., 1966. i 1948. godište te dviju djevojčica rođenih 2014. i 2018. godine.
Policija je utvrdila i identitete teško ozlijeđenih osoba koje se u bolnici bore za život, dviju žena u dobi od 24 i 23 godine te 18-godišnjeg mladića. Sedmero stradalih identificirano je još sinoć nakon tragedije, a radi se o dvjema ženama u dobi od 20 i 35 godina te petorici muškaraca od 21, 27, 45, 69 i 77 godina.
Tužiteljstvo je potvrdilo da je izvršen očevid na mjesu događaja te da su naredili potrebna vještačenja. Također, naložili su da se tijekom dana sasluša najmanje dvadeset osoba, između ostalih odgovornih iz Ministarstva graditeljstva, prometa i infrastrukture, kao i nadležnog ministra Gorana Vasića, odgovornih osoba iz Željeznica Srbije te odgovornih osoba iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada.
Nakon jučerašnje nesreće na Željezničkoj stanici Novi Sad, u kojoj je život izgubilo 14 ljudi uslijed pada nadstrešnice, ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture Goran Vesić izjavio je da "nadstrešnica nije bila rekonstruirana."
>> Opširnije
Nama koji smo se kretali tim prostorom i koristili usluge voza Soko na relaciji Novi Sad – Beograd, pogotovo u maju mesecu 2024., bilo je dovoljno da osvežimo pamćenje i potražimo fotku ili video ograde, skela i radnika koji su radili na rekonstrukciji pomenute nastrešnice, piše za Index Momčilo Đurđić.
>> Opširnije
Reporterka N1 jutros je u Novom Sadu i prenosi da je od jutra u gradu vladala tišina. Građani sada polako dolaze, staju uz trake koje označavaju granicu prilaza i promatraju što se događa.
>> Opširnije
Pokrajinska vlada u Srbiji donijela je odluku da se na teritoriju Vojvodine proglasi trodnevna žalost zbog tragedije u kojoj je poginulo 14 ljudi.
>> Opširnije
Predsjednik vlade Andrej Plenković uputio je sućut predsjedniku vlade Republike Srbije Milošu Vučeviću nakon urušavanja nadstrešnice na željezničkom kolodvoru u Novom Sadu.
>> Opširnije
"Paralelno s vještačenjima koja se trebaju provesti u najkraćem roku, Više javno tužiteljstvo u Novom Sadu u punom je kapacitetu angažirano na prikupljanju svih obavijesti i informacija te je naloženo da se u tu svrhu tijekom dana sasluša najmanje dvadeset osoba, uključujući odgovorne osobe iz Ministarstva za građevinarstvo, promet i infrastrukturu, kao i nadležnog ministra, odgovorne osobe iz "Željeznice Srbije" AD, odgovorne osobe Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, kao i druge osobe, s ciljem utvrđivanja svih bitnih elemenata kaznenih djela i kaznene odgovornosti osoba, o čemu će javnost biti pravovremeno obaviještena", stoji, između ostalog, u priopćenju Višeg javnog tužiteljstva u Novom Sadu.
Inženjer geologije Zoran Đajić, koji je do ožujka 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu, kaže da su na nadstrešnici izvođeni radovi.
>> Opširnije
Ministar unutarnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su tužiteljstvo i policija identificirali 13 osoba stradalih u nesreći na željezničkoj stanici u Novom Sadu, dok identitet jedne osobe još nije utvrđen.
Dačić je također najavio da će tijekom dana biti saslušano oko 20 osoba u vezi s ovom nesrećom, počevši od djelatnika nadležnog ministarstva.
Identificirano je trinaest osoba koje su stradale u urušavanju nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, a odmah nakon identifikacije o tome su obaviještene njihove obitelji, rečeno je iz Policijske uprave u Novom Sadu za Tanjug. Jedna ženska osoba još uvijek nije identificirana, što je otežano zbog ozljeda, ali se očekuje da će i njezin identitet uskoro biti utvrđen, priopćeno je iz PU Novi Sad.
Više javno tužiteljstvo u Novom Sadu sinoć je priopćilo da poduzima sve mjere u skladu sa Zakonom kako bi se utvrdilo postoje li elementi kaznenog djela i odgovornosti za tragediju.
Kako neslužbeno doznaje Blic, tražit će se kombinirano vještačenje u sklopu kojeg će se provjeriti valjanost statičkog izračuna projekta. Također će se istražiti i kako je nadstrešnica definirana u projektu rekonstrukcije kolodvora i u kakvom je stanju bila, je li provjeravana proteklih godina i tijekom nedavnog renoviranja drugih dijelova Kolodvora Novi Sad.
Djevojčice Tina (9) i Sara (5), koje su jučer s djedom bile na željezničkoj postaji u Novom Sadu, podlegle su ozljedama u bolnici, piše Telegraf.
>> Opširnije
Novosadski novinar Igor Mihaljević zatražio je da netko Novosađanima i Novosađankama objasni kako je moguće da su svi natječaji plaćeni novcem građana odjednom postali državna tajna.
>> Opširnije
Tri ozlijeđene osobe u Kliničkom centru Vojvodina su u kritičnom stanju i liječnici se bore za njihove živote, a zbog teške nesreće proglašen je Dan žalosti u subotu u cijeloj Srbiji, dok će u Novome Sadu on trajati tri dana.
Od 14 poginulih pet osoba još nije identificirano, osam ih je državljana Srbije, a jedna je iz Sjeverne Makedonije, priopćio je u petak navečer predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. "Ovo je jedan od najtežih dana u poslijeratnoj povijesti Novog Sada. Užasna je tragedija. Izražavam sućut obiteljima nastradalih“, rekao je premijer Srbije Miloš Vučević.
Neovisni mediji i oporba pokrenuli su pitanje odgovornosti za nesreću, podsjećajući da je zgrada željezničkog kolodvora prvi put renovirana 2021., a nakon par mjeseci je ponovo krenulo renoviranje iste stanične zgrade, da bi bila otvorena 5. srpnja ove godine.
Navodi se da je rekonstrukciju obavljala kineska kompanija, da je cijena cijelog projekta ostala tajna, a sam objekt je nekoliko puta svečano otvaran. Gradski vijećnik građanske koalicije "Bravo" Miran Pogačar izjavio je da je to "zločin nad građanima Novog Sada".
Nakon jučerašnje nesreće na Željezničkoj stanici Novi Sad došlo je, prema tvrdnjama korisnika društvenih mreža, do više izmjena na stranici gradnja.rs u tekstu iz srpnja ove godine o rekonstrukciji ove novosadske stanice.
>> Opširnije
Mnogi se pitaju kako je moguće da se ovakvo nešto dogodi, posebno uzimajući u obzir da je ova stanica rekonstruirana prije četiri mjeseca, a građevinski inženjer i aktivist Danijel Dašić odgovorio je na ovo pitanje.
>> Opširnije
Nogometni klub Potisje iz Knićanina u Srbiji objavio je na Facebooku da je njihov igrač Miloš Milosavljević jedan od poginulih u Novom Sadu.
>> Opširnije
Kako javlja reporter Blica s mjesta događaja, jutro nakon tragedije forenzička istraga je u tijeku. Na terenu su ekipe JKP-a Gradska čistoća koje uklanjaju prašinu, dok je raščišćavanje ruševina završeno kasno sinoć. Mnogi građani, uglavnom oni koji idu na obližnju autobusnu stanicu, i dalje pale svijeće preko puta Željezničke stanice u znak počasti stradalima.
Trenutno se provjeravaju i gornji dijelovi konstrukcije zgrade Željezničke stanice kako bi se utvrdila njihova sigurnost i postoji li opasnost od daljnjeg urušavanja, osobito fasadnog dijela objekta.
Glasnogovornik Hitne pomoći u Novom Sadu Zoran Krulj izjavio je da je jednom mladiću amputirana noga. "Osamnaestogodišnji mladić i djevojke od 21 i 23 godine teško su ozlijeđeni i životno ugroženi. Mladiću od 18 godina amputirana je noga", rekao je Krulj.
Rekonstrukciju kolodvora je obavljala kineska tvrtka, cijena cijelog projekta ostala je tajna, a sam objekt je nekoliko puta svečano otvoren, posljednji put 5. srpnja ove godine. S obzirom na to da je rekonstrukcija stanice započela još u listopadu 2021. godine te da je stanica svečano otvorena usred predizborne kampanje u ožujku 2022. godine, a zatim ponovo zatvorena zbog radova, portal 021 ranije je tražio od Ministarstva prometa i JP-a "Infrastruktura Željeznice Srbije" da im dostave ugovore i račune vezane uz ovaj posao.
Konzorcij kineskih firmi CRIC-CCCC priopćio je da betonska nadstrešnica željezničke stanice koja se urušila u Novom Sadu nije bila predmet radova u okviru rekonstrukcije stanice, u skladu s odobrenom građevinskom dozvolom. Kako je navedeno u priopćenju, nadstrešnica je bila sastavni konstruktivni dio stanične zgrade i izgrađena je istovremeno sa starom staničnom zgradom željezničke stanice.
“Dana 1. studenog u 11 sati i 50 minuta, došlo je do urušavanja betonske nadstrešnice u željezničkoj stanici Novi Sad, koje je imalo smrtne ishode. Konzorcij tvrtki CRIC-CCCC izražava duboku tugu zbog nastradalih kao i najdublje sućut obiteljima žrtava”, navedeno je u priopćenju.
Konzorcij firmi CRIC-CCCC ističe da je radove izvodio strogo u skladu s građevinskom dozvolom.
“Konzorcij firmi CRIC-CCCC će aktivno sudjelovati u akciji spašavanja i oporavka, ali i ukazati brigu i solidarnost povrijeđenima u ovoj nesreći i njihovim obiteljima. Konzorcij tvrtki CRIC-CCCC još jednom upućuje izraze duboe sućuti obiteljima nastradalih, a povrijeđenima želi brz oporavak”, navedeno je u priopćenju.
U centru Novog Sada sinoć se okupio veliki broj građana koji su palili svijeće u znak sjećanja na žrtve tragičnog incidenta na Željezničkoj stanici, izvještava N1. Okupljanje je inicirala neformalna grupa "Stav", čija je članica Mila Pajić objasnila da ih je duboko potreslo ono što se dogodilo te da su se okupili kako bi izrazili sućut obiteljima poginulih i ozlijeđenih.
"Željeli smo vidjeti što Novi Sad još mora pretrpjeti i može li preživjeti kada se sve oko nas ruši", istaknula je Pajić. Dodala je da je vrijeme tišine i tuge, dok se grad suočava s posljedicama nesreće. "Tražimo odgovornost jer smatramo da ovakav jedan zločin, a ne nesreća, ne smije ostati zaboravljen. Ne može biti vijest koja će se zaboraviti za dva dana; moraju se pronaći odgovorni zbog kojih su poginuli mladi ljudi koji su sjedili i čekali vlak", zaključila je.
Građani su ostavili i poruke poput "Tko je kriv?", "Ostavke", "Krov jedne stanice nije kruška da otpadne kad je vrijeme" i "Čuvaj mi se, Novi Sade", izražavajući tugu i bijes zbog tragedije koja je potresla cijelu zajednicu.
Ministar za infrastrukturu Goran Vesić izjavio je da nadstrešnica na Željezničkoj stanici u Novom Sadu nije bila rekonstruirana, što je, kako kaže, vidljivo iz građevinske dozvole.
"Ovaj dio stanice nije rekonstruiran, i to možete vidjeti iz građevinske dozvole, potrebno je utvrditi tko je mogao reći da je to sigurno i da rekonstrukcija nije potrebna. Istina je da nadstrešnica nije rekonstruirana," rekao je Vesić.
"Ne mogu vam dati više pojedinosti, nadam se da razumijete. Nadam se da se ovakva tragedija nikada neće ponoviti. Kada se akcija spašavanja završi, utvrdit će se odgovornost svih i zašto ni ovaj dio stanice nije rekonstruiran", poručio je Vesić.
Građevinski inženjer Aleksandar Opsenica izjavio je za FoNet da postoje četiri osnovna koraka i procedure te da je u svakom od njih netko mogao napraviti grešku koja je na kraju dovela do urušavanja nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu. "S obzirom na to koliko se gradi u Srbiji i što se sve gradi, uz ovaj broj incidenata, Bog nas stalno gleda“, rekao je Opsenica.
Podsjetio je da je rekonstrukcija Željezničke stanice trajala dvije-tri godine, ali da se ne zna što je sve u sklopu toga napravljeno i je li cilj bio napraviti nešto kvalitetno i funkcionalno ili samo "šminka".
„Znamo što je epilog, ali da bismo dobili odgovor na pitanje tko je kriv, potrebno je sagledati mnoge sudionike u zanatskom smislu. Rađeno je po projektu, odabran je izvođač prema nekoj ponudi, nadzor je trebao to kontrolirati i na kraju je trebalo predati naručitelju s uporabnom dozvolom. To su četiri osnovna koraka, a na svakom od njih netko je mogao pogriješiti", objasnio je Opsenica.
Zaključio je da ne postoje relevantne informacije na temelju kojih bi netko mogao s većom točnošću reći zašto se nesreća dogodila i tko je za to odgovoran. Napomenuo je da bi cijeli proces trebalo pratiti – od javne nabave, preko toga tko je izradio projekt, tko ga je naručio, kako su određeni projektanti, izvođači i nadzor, kako se to kontrolira u međuvremenu, kako se izdaje uporabna dozvola, kako se takav projekt otvara i stavlja u funkciju.
Do sada je identificirano sedam žrtava. Među poginulima su:
- Anđela Ruman (20) iz Stare Pazove
- Sanja Arbutina Ćirić (35) iz Kaća
- Stefan Hrka (27) iz Beograda
- Miloš Milosavljević (21) iz Knićanina (Zrenjanin)
- Đuro Švonja (77) iz Stepanovićeva
- Vukašin Raković (69) iz Bukovca
- Vasko Sazdovski iz Sjeverne Makedonije (godište nije poznato)
Prema izvješćima, među stradalima je i šestogodišnja djevojčica. Također, tri osobe su teško ozlijeđene i hospitalizirane.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati