Analitičari upozoravaju: Eskalacija tenzija između Hrvatske i Srbije nepotrebna i loša
Foto: FAH
NOVO zaoštravanje odnosa između Hrvatske i Srbije potpuno je nepotrebno i loše za obje zemlje, ocijenili su u četvrtak hrvatski analitičari.
Eskalacija napetosti krenula je u noći na četvrtak nakon što je Srbija odlučila uvesti protumjere zbog hrvatskog zatvaranja graničnog prijelaza Bajakovo za teretni promet. Srbija je nakon ponoći počela blokirati ulazak hrvatske robe te najavila i druge mjere. Na to je odmah reagirala i Hrvatska te zabranila i putnički promet preko Bajakova.
Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić izjavio je da "Bajakovo ostaje zatvoreno za sva vozila sa srpskim registarskim tablicama dok god izbjeglice ne krenu i preko Horgoša".
Banac: Nepotrebno s hrvatske strane
"Ovo je potpuno nepotrebno s hrvatske strane", rekao je u telefonskoj izjavi za Hinu Ivo Banac. "I Srbi su napravili čitav niz krivih poteza, ali ovo samo pokazuje da se zaoštravanja ovakve vrste događaju kada je to nekome u interesu. U ovome trenutku to je gospodin Milanović. Da recimo ovakve stvari radi Karamarko, odmah bi bio proglašen ustašom", smatra Banac.
"To su neke privilegije koje idu gospodi koja politički tonu i onda se hvataju za svaku grančicu misleći da će na taj način zamazati oči hrvatskim biračima", istaknuo je.
Za odnose između Hrvatske i Srbije rekao je da će se popravljati i pogoršavati ovisno o situaciji. Kazao je da odnosi i prije izbjegličke krize nisu bili idealni te da bi trebalo razgovarati o stvarima koje su dovele do toga, a ne stvarati "umjetne situacije".
"Hrvatska politika uglavnom popustljiva"
"Naravno, ja ne mogu kriviti, znajući politiku Beograda, hrvatsku stranu za većinu onoga što se događalo. Naša je politika uglavnom bila popustljiva. Pravo pitanje je zašto u ovom trenutku nije popustljiva", zaključio je Banac.
Povjesničar Tvrtko Jakovina smatra da su ovakva zaoštravanja loša i nepotrebna i također ih povezuje sa skorim izborima u Hrvatskoj.
"Mislim da su za obje zemlje, posebice zemlje koje su gospodarski upućene jedna na drugu, zaoštravanja ovoga tipa loša i nepotrebna. Međutim, ne događa se ništa što u različitim oblicima ne postoji u vladama pred izbore u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji i pretpostavljam u drugim zemljama."
"U ovom trenutku s ovakvim humanitarnim problemom koji je između naših zemalja samo se dodatno potencira situaciju koju bi trebalo što prije razriješiti. Mislim da će se to riješiti kao što je i nastalo, ali uvijek ostaju posljedice tvrdoglavog ponašanja", kazao je on.
Tihomir Cipek kaže da su čelnici Hrvatske i Srbije trebali riješiti problem tihom diplomacijom.
Ciper: Trebalo se koristiti tihom diplomacijom
"Ovaj tip spirale gdje se razvilo inaćenje loš je i za jedne i za druge i na kraju će i jedna i druga zemlja izgubiti, umjesto da su se zajedno dogovorile oko toga kako i gdje i u kom smjeru se izbjeglice trebaju slati. Meni se čini da bi to bio puno bolji put", rekao je on istaknuvši da će stradati gospodarstvo i jedne i druge države.
Što se tiče slanja izbjeglica iz Srbije samo u Hrvatsku, Cipek smatra da to nije bilo korektno.
Također je rekao da bi vlada otvaranje novih tema, poput ovog zaoštravanja, mogla iskoristiti u predizborne svrhe na način da u drugi plan padnu teme poput hrvatskog javnog duga.