Detalji poreza na imovinu: Na nekretninu vrijednu 100 tisuća eura godišnje plaćate 15 tisuća kuna državi!?
Foto:Jure Mišković (Cropix)
"POREZ na imovinu koji se uvodi od 1. travnja sljedeće godine plaćat će se po stopi od dva posto!", objavio je danas Novi list pozvavši se na vlastite izvore u Vladi Zorana Milanovića. Dnevnik koji je poslovično dobar s ministrom financija Slavkom Linićem objavio je također da će se stopa obračunavati na vrijednost nekretnine, ali će država taj iznos naplaćivati samo za objekte koji nisu u funkciji, primjerice kuće i stanove u kojima nitko ne živi niti su ih vlasnici iznajmili ili na poslovne prostore koji zjape prazni.
Ako živite u nekretnini od 100 tisuća eura plaća se 1500 kuna poreza
"To znači da bi porez na stan čiju vrijednost porezna uprava procijeni na sto tisuća eura, a kojem vlasnici ne žive niti ga iznajmljuju godišnje bio oko dvije tisuće eura, odnosno 15 tisuća kuna", stoji u Novom listu uz dodatak da ukoliko vlasnici žive u tom stanu dobit će 90 posto popusta, odnosno plaćat će tek deset posto spomenutog iznosa, što je na godišnjoj razini 200 eura, odnosno tisuću i pol kuna.
"Ako pak stan u kojem ne žive vlasnici odluče iznajmiti na osnovnu stopu dobit će popust od 80 posto, odnosno plaćat će porez po stopi od 0,4 posto, što u slučaju ako je vrijednost nekretnine sto tisuća eura, znači godišnji porez od 400 eura ili tri tisuće kuna", navodi se u tekstu.
Linić: Zločin je imati stan koji se ne koristi
Ministar Linić danas se na konferenciji za novinare osvrnuo i na najavljeni porez na imovinu kazavši da onaj tko je štedio do pet stanova mora prema tome biti i bogat.
"Taj mora više pridonositi za javne potrebe koje danas iz svojih plaća podmiruju radnici", objašnjavao je danas Linić dodajući da je "zločin imati stan koji se ne koristi jer je riječ o imovini koja nije u funkciji". Danas je Linić opovrgao vijest da će za 50 kvadrata stana u Zagrebu trebati platiti 18 tisuća kuna, no o stopama poreza nije htio govoriti.
"Ako je imovina u funkciji neće biti dodatnog opterećenja. Ako nije, onda su to bogataši koju mogu nešto više dati za javne potrebe ", zaključio je Linić ne ulazeći u detalje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati