Hrvatske tvrtke prisiljene na izvoz špekulativnih zaliha šećera
Foto: Hina
VLADA je u četvrtak utvrdila konačnu listu vlasnika špekulativnih zaliha šećera na kojoj su 134 vlasnika s ukupno 37,1 tisućom tona šećera.
Hrvatska je u skladu s propisima Europske unije bila obvezna utvrditi listu tvrtki koje su na dan ulaska Hrvatske u Europsku uniju imale na zalihama prekomjerne količine šećera.
Od početnog iznosa od 60 tisuća tona, koje je izračunala Europske komisija, pregovorima je ta količina smanjena na 37,1 tisuću tona, kod 134 tvrtke.
One do 30. rujna moraju izvesti taj šećer na treća tržišta (izvan EU-a).
Bez gubitka za državni proračun
Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina kaže da u tim operacijama ne očekuje gubitak za državni proračun, jer bi u slučaju neispunjavanja obveze izvoza proračun doduše bio penaliziran, ali bi novčani gubitak morale proračunu nadoknaditi tvrtke s liste koje ne ispune izvoznu obvezu.
Među tvrtkama s liste koje imaju najviše zaliha su Tvornica šećera Osijek, Koestlin, Podravka, Cedevita, Kraš, Dukat, Ledo, Karolina, Zvijezda, Lidl Hrvatska itd.
Vlada je danas prihvatila i izvješće o korištenju proračunske zalihe za veljaču. Ministar financija Boris Lalovac izvijestio je da je u prva dva mjeseca iz zalihe potrošen 121 milijun kuna, a do kraja godine ostalo je 79 milijuna kuna.
Spomenuo je da je 24 milijuna kuna potrošeno za obnovu poplavljenih područja, a 596 tisuća kuna za inauguraciju predsjednice Republike, dok je nešto više od 100 tisuća eura potrošeno za troškove prema sudskim procesima protiv države na Europskom sudu za ljudska prava.