Novi hibridni "super" aspirin smanjuje tumorske stanice 11 različitih vrsta raka
Foto: Ilustracija
PREMA rezultatima novog istraživanja, novi bi hibrid "superlijeka" aspirina mogao pomoći u borbi protiv 11 različitih vrsta raka.
Vjeruje se kako je ovaj "dizajnerski" aspirin puno sigurniji od uobičajenog koji se nalazi na policama ljekarni, a koji u viskom dozama može uzrokovati krvarenja, čireve na želucu i dvanaesniku te otkazivanje bubrega.
Nakon aplikacije novog aspirina stanice raka smanjile su se za 85 posto
Znanstvenici su otkrili spoj aspirina koji može zauzdati rast 11 različitih vrsta stanica raka, uključujući onih koje uzrokuju kancerozna oboljenja debelog crijeva, gušterače, prostate, dojki te leukemiju, i to bez da oštećuje okolne zdrave stanice. no, novi je lijek zasad testiran samo na životinjama.
Miševi koji su u sebi imali tumorske stanice ljudskog raka debelog crijeva dobili su određene doze novog aspirina, nazvanog NOSH aspirin, i nakon aplikacije stanice raka smanjile su se za 85 posto i same se uništile, bez ikakvih znakova toksičnosti u organizmu miševa.
Vodeći autor studije, profesor Khosrow Kashfi sa City Collegea u New Yorku rekao je, u slučaju da se ono što je njegov tim vidio na primjeru životinja prenese na ljude, otkriće može u kombinaciji s dodatnim lijekovima koristiti za smanjivanje tumora bez kemoterapije i operacije.
Uobičajeni aspirin tumorske stanice smanjuje za 50 posto, no uz teške nuspojave
Prijašnja su istraživanja pokazala da normalan aspirin može neke vrste tumora smanjiti za 50 posto. No dugotrajna upotreba tog lijeka može imati ozbiljne nuspojave poput pretjeranog krvarenja, čireva i otkazivanja bubrega.
Kashfi je rekao kako postoje mnogi podaci o aspirinu koji pokazuju kako se prilikom redovnog uzimanja tog lijeka rizik od obolijevanja od raka debelog crijeva, u usporedbi s osobama koje ga ne uzimaju, smanjuje za 50 posto.
Maksimalna učinkovitost, minimalna toksičnost za tijelo
Dodao je kako ključne komponente novog spoja NOSH aspirin čine puno puno jačim, ali s minimalnom toksičnošću za tijelo.
Svega 24 sata nakon tretiranja kulture stanica raka NOSH aspirin je pokazao sto tisuća puta veću snagu od običnog aspirina, a u in vitro staničnoj kulturi ta se snaga protiv stanica ljudskog raka debelog crijeva nakon 72 sata povećava na 250 tisuća puta, što znači da su za postizanje istog učinka potrebne puno manje doze.
Novi spoj bazira se na hibridu dvije prijašnje komponente lijeka
Novi spoj bazira se na hibridu dvije prijašnje formule lijeka. Jedan dio hibridnog aspirina otpušta dušični oksid koji pomaže u zaštiti želučane stijenke. Drugi dio otpušta vodikov sulfid, za koji su znanstvenici već ranije ustanovili da aspirinu povećava sposobnost borbe protiv raka.
Istraživanjem je ustanovljeno kako je hibrid učinkovitiji nego njegove komponente same za sebe, a njegovim korištenjem koje dozvoljava apliciranje manjih doza, uvelike se smanjuju ili potencijalno u potpunosti uklanjaju štetne posljedice za ljudski organizam.
Lijek daleko od pojavljivanja na policama, slijede ispitivanja tokisčnosti i klinička testiranja
U drugoj studiji, miševima sa stanicama ljudskog raka kojima je oralno dan NOSH, spoj je uzrokovao samouništenje kanceroznih stanica, smanjio je rast stanica i značajno usporio sam tumorski rast bez štetnosti za mišji organizam.
Profesor Kashfi je za časopis ACS Medicinal Chemistry Letters rekao kako je novi lijek još uvijek daleko od pojavljivanja na policama ljekarni, no ispitivanja njegove toksičnosti i klinička testiranja sljedeći su korak u razvoju lijeka za primjenu na ljudima.
Zajedno sa svojim kolegama Kashfi će svoje otkriće krajem ovog mjeseca predstaviti na godišnjem skupu američkog Udruženja za istraživanje raka koji će se održati u Chicagu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati