Ovako Madrid puni gradsku blagajnu: Kazne od 750 eura za prosjake, gatare i ulične zabavljače!
Ilustracija: Guliver image/Getty images
PROSJACI, gatare i zaljubljenici u pse koji 'posluju' na ulicama Madrida uskoro bi mogli dobiti po džepu jer su se tamošnje vlasti, tragajući za sve kreativnijim rješenjima za punjenje prazne gradske blagajne, sada okrenule i njima.
Madridsko gradsko vijeće ovaj je tjedan objavilo plan o uvođenju 'paprenih' kazni do 750 eura za niz javnih aktivnosti poput prosjačenja ispred trgovačkih centara, čitanja tarota, usluga hranjenja i pranja pasa i izvođenja vratolomija na biciklu.
Suočene s velikim dugovima nastalima financijskom krizom, španjolske autonomne regije i gradske vijećnice imaju velikih problema s praznim blagajnama. Od prošle godine nekoliko španjolskih lokalnih uprava počelo je primjenjivati nove načine punjenja proračuna, od poreza na plastične vrećice, kockanje i turistička noćenja do kažnjavanja 'skateboardinga', bacanja petardi i pijenja alkohola na ulici.
Strategija se, izgleda, isplati jer su prihodi u 17 regija, uključujući i metropolitanski Madrid, porasli za 25 posto. Ove se godine očekuje i više što je odlična vijest i za saveznu vladu koja je 2012. i 2013. potrošila 70 milijardi eura izvlačeći regionalne vlasti iz financijskih problema.
Međutim, nove kazne i nameti imaju i žestoke kritičare. Veliki broj nezaposlenih u Španjolskoj povećao je i broj beskućnika, uličnih trgovaca i prosjaka, koji će biti meta novih sankcija. Madridske vlasti predložile su i da se kažnjava kampiranje na trgu Puerta del Sol, gdje je začet španjolski pokret "Indignadosa", inspiriran sličnim "Occupy" prosvjedima diljem svijeta.
"Strategija kriminalizacije siromaštva uvijek donosi rezultate, ali to je ružno", kaže čelnik programa za beskućnike u nevladinoj skupini "Solidarios" Jesus Sandin.
"Oni će kažnjavati ljude koji nemaju druge mogućnosti nego koristiti javne prostore, jer nemaju kuće, nemaju posla. A te iste vlasti su se do prije nekoliko dana natjecale za dobivanje domaćinstva Olimpijskih igara. To je nepošteno", dodaje Sandin.
Španjolski treći grad po veličini Valencia, i također u velikim financijskim problemima, očekuje da će ove godine zaraditi gotovo 10 milijuna eura od raznih kazni. Jedna od njih je i 300 eura globe za djecu mlađu od osam godina koja bacaju petarde na ulici.
Roditelji su bili ogorčeni što su prošle godine neke regije počele naplaćivati školarcima užinu koju su ponijela od kuće, iako nisu jela obrok pripravljen u školi. Mnoge su obitelji pogođene krizom pokušale uštedjeti tako što su djeca u školu nosila obroke spremljene u kući, ali su ih vlasti ovim potezom u tomu spriječile.
U Madridu planiraju i 3000 eura kazne za postavljanje tegli s cvijećem na 'nesigurne' pozicije na balkonu. Gradska vijećnica Dolores Navarro tvrdi da se kazne uvode kako bi grad bio ugodniji za život, a ne zbog pukog skupljanja novca. "Svaki zakon ili pravilo mora imati i neku sankciju ... ljudi ne uče bez neke vrste kazne", tvrdi ona.
Izuzetak nije ni smrt. Cijena pogrebnih usluga porasla je u nekoliko gradova, a u Zaragozi je naknada za održavanje grobnica s 35 eura na godinu poskupjela na 123 eura.