Sabor donio zakon o saniranju posljedica poplave, inspekcija već 596 zgrada označila opasnima
Foto: FAH
HRVATSKI SABOR donio je danas Zakon o saniranju posljedica katastrofalne poplave koja je u svibnju pogodila istok Slavonije.
Za zakon je glasovalo 109 zastupnika, jedan je bio suzdržan.
HDZ je ustrajao da u zakonu postoji niz stvari zbog kojih će se teško moći provesti.
HDZ će glasovati za zakon, no upozoravamo da nije donesen po procedurama i da će Ministarstvo financija, neovisno tko mu je na čelu, potpisati za njega pozitivno mišljenje, rekao je Ivan Šuker (HDZ).
Vladi je preporučio da do 2. srpnja, kada se Sabor ponovno sastaje, predloži izmjene Zakona o izvršenju državnoga proračuna i tako popravi "nepopravljivo" u predmetnom zakonu i pomogne ljudima koji su zbog poplave ostali bez ičega.
Šuker upozorava kako odredbe danas donijetog zakona omogućavaju da se izvrši veća preraspodjela od onoga što predviđa Zakon o državnom proračunu.
Ne može ovaj zakon biti iznad krovnog zakona, kaže HDZ-ov zastupnik.
Po Zakonu o saniranju posljedica katastrofe na području Vukovarsko-srijemske županije u roku od najviše dva tjedna trebali bi se donijeti programi temeljem kojih će se u idućih godinu dana obnoviti u poplavi oštećene kuće.
Obnova bi trebala ići po tri modela: izgradnjom potpuno novih, obnovom oštećenih ili novčanom isplatom vlasnicima oštećenih kuća.
Za nove objekte smatrat će se da imaju valjanu građevinsku dozvolu i za njih se neće plaćati vodni i komunalni doprinos. Obnova kuća financirat će se iz sredstva prikupljenih legalizacijom bespravne gradnje.
Sabor je prihvatio izvješća o radu pučke pravobraniteljice te pravobraniteljice za djecu za 2013. godinu.
Prihvaćeno je i Izvješće o poslovanju Hrvatske agencije za malo gospodarstvo i investicije, također za prošlu godinu.
Iinspekcija dosad označila opasnima 596 zgrada na poplavljenom području
Građevinska je inspekcija od početka nadzora mehaničke stabilnosti i otpornosti poplavljenih zgrada na području Vukovarsko-srijemske županije, u razdoblju od 29. svibnja do 17. lipnja, označila opasnima 596 zgrada, od čega najviše u Gunji - 286 zgrada, no ti podaci još nisu konačni.
Iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja izvijestili su da podaci još nisu konačni budući da je nadzor potrebno provesti u dijelu Gunje koji je tek sada postao dostupan Građevinskoj inspekciji. Nadzor će biti potreban i u drugim naseljima, na manjem broju pojedinačnih zgrada, jer su dosad bile zaključane pa nije bilo moguće obaviti nadzor unutarnjih konstruktivnih elemenata.
U Račinovcima su 174 zgrade označene opasnima, u Strošincima njih devet, u Posavskim Podgajcima označena je jedna zgrada, u Rajevom Selu označeno je 125 zgrada, u Đurićima jedna, a u Gunji 286.
Iz Ministarstva graditeljstva ističu da se sve zgrade, koje su označene opasnima, neće morati ukloniti. Neke od njih, ovisno o stanju konstruktivnih elemenata, moći će se obnoviti, a uklanjat će se samo one na kojima nije moguće otkloniti opasna oštećenja. U priopćenju se napominje kako je Građevinska inspekcija obavljala hitne nadzore stanja konstrukcije zgrada kako bi se na vrijeme upozorilo potencijalne korisnike na opasnost i time smanjila mogućnost dodatnih žrtava.
Točan broj zgrada koje će se uklanjati znat će se nakon što stručni timovi ovlaštenih inženjera građevinarstva provedu procjenu građevinske štete. Na temelju procjene građevinske štete utvrđuje se je li moguća obnova neke zgrade ili se ona mora uklanjati, a ako se zgrada obnavlja, utvrđuje se koje je radove na njoj potrebno izvesti te procjenjuje trošak tih radova.
To znači da u konačnici broj zgrada koje će se morati ukloniti može biti bitno različit od broja zgrada koje su označene opasnima.
U priopćenju se navodi kako je posao procjene građevinske štete dovršen u Strošincima gdje je 40 volontera utvrđivalo činjenično stanje, a ti se podaci sada obrađuju i unose u bazu podatka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati