Stazić odgovorio na kritike Đakića o mirovinama: Braniteljima ste u Vukovaru onemogućili da zapale svijeće
Foto: sdp.hr
DNEVNI red saborske sjednice dopunjen je prijedlogom dopune izmjena Ustava, a zastupnici raspravljaju o konačnom prijedlogu Zakona o mirovinskom osiguranju, koji je u drugom čitanju. Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić objasnio je razloge zašto ćemo kasnije u mirovinu.
"Razlozi su većinom poznati - održivost mirovinskog sustava, produženje životne dobi u Hrvatskoj i ono što nam je neminovno, a to je da ćemo s obzirom na starenje stanovništva Republike Hrvatske imati potrebe za što većom aktivnosti starijih dobnih skupina na tržištu rada", rekao je Mrsić.
HDZ-ovca Stjepana Milinkovića zabrinulo je ukidanje poštanskih ureda.
"U mojoj županiji je ukinuto oko šest poštanskih ureda s tendencijom daljnjeg ukidanja. I u mnogim drugim sredinama se ukidaju poštanski uredi pa mi nekako nije jasno kako će to operativno izgledati. Znate i sami da je prije kratkog vremena bilo problema s OIB-om, a je li vi znate da je to staračka populacija koja s poštom živi jer je pošta jednostavno jedini način komunikacije", rekao je Milinković.
"Ništa se ne mijenja, pošta dolazi u svako mjesto u Republici Hrvatskoj i donosi mirovinu kao što je donosila i sada bez obzira na ukidanje poštanskih ureda", odgovorio je Mrsić.
Laburist Dragutin Lesar upozorio je na mantru - Hrvatska mora postati konkurentna.
"Ispada da su za nekonkurentnost hrvatskog gospodarstva krivi studenti, radnici, umirovljenici i nezaposleni jer se samo njima smanjuju ili ukidaju prava, samo njima se uvode ograničenja, samo njima se tvrdi da bez toga Hrvatska nikad neće postati konkurentna", istaknuo je Lesar.
"Sve dirajte, ali Jugoslaviju mi ne dirajte"
HDZ-ov Đuro Popijač kritizirao je prijedlog Zakona o mirovinskom osiguranju o kojem se raspravlja u Saboru, a koji predviđa povećanje dobne granice za odlazak u mirovinu.
"Nešto što će se početi primjenjivati 2031. godine, a završiti 2038. godine, zaista nema nikakve veze sa sadašnjim i predstojećim problemima našeg mirovinskog sustava. Time se ne rješava ništa. Vjerojatno se želi ostaviti dojam velike spremnosti za reforme, ali obzirom da ne nanose nikakvu političku štetu, neka stoji. Tako i tako ništa ne košta", rekao je Popijač.
HDZ-ov Goran Marić došao je do zaključka da je najbolje biti pripadnik JNA.
"Žalim svaku sekundu oduzetog života koji me je prisilno odveo u Jugoslavensku narodnu armiju, a sad on imaju veći koeficijent nego ja. Je li to pravednost? Ako se i o čemu brine, onda se brine samo o pripadnicima JNA i bilo čime vezano za Jugoslaviju. Sve dirajte, ali Jugoslaviju mi ne dirajte", kazao je Marić.
Izmjene se odnose na 43.500 korisnika mirovina
Sabor je rad nastavio raspravom o smanjenju mirovina stečenih po posebnim uvjetima i to onih iznad 5.000 kuna za 10 posto, a i to bi trebalo pomoći u stabilizaciji proračuna. Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić je objasnio da je teret smanjenja pravedno prenesen na one koji imaju nešto više mirovine.
"Naravno da bi nam bilo u interesu da ovo ne trebamo raditi, ali je situacija u državnom proračunu i državnim financijama takva da su potrebne uštede da bi osigurali da je mirovinski sustav održiv i da se mirovine isplaćuju. Nadam se da će doći vrijeme da ćemo moći i ovo umanjenje staviti izvan snage jer smo to i predvidjeli", istaknuo je Mrsić.
303 milijuna kuna uštedjet će se u 2014. godini i 326 milijuna u 2015. godini. Smanjenje mirovina se ne odnosi na 100-postotne ratne vojne invalide i djecu poginulih ili nestalih hrvatskih branitelja. Od 180-ak tisuća korisnika mirovina stečenih po posebnim propisima, ove se izmjene odnose na njih 43 i pol tisuće. HDZ-ovac Josip Đakić, inače predsjednik HVIDR-e, žestoko se protivi izmjenama zakona, no SDP-ovac Nenad Stazić ga je posjetio na potporu koju je dao smanjenju mirovina kad je HDZ bio na vlasti.
"Bi li ovaj zakon danas bio uopće potreban, bi li uopće bilo potrebno smanjivati bilo čije mirovine, pa i te po povlaštenim propisima, da Hrvatska nije tako temeljito, tako bezobrazno opljačkana. Uvjeren sam da ne bi, ali nakon te neprimjerene pljačke, nakon pustošenja Hrvatske ovoj Vladi ne preostaje drugo nego spašavati brod, spašavati brod u kojem ste izbušili rupe i u koji prodire voda. Dok se te rupe ne poprave, a trebat će vremena da se one poprave, moraju se uključiti pumpe, mora se voda izbacivati van", slikovito je rekao Stazić.
"Dvije godine krpate rupe i produbili ste ih još više s 16 milijardi proračunskog deficita, sa svim negativnim trendovima, uništili ste sve što se dalo uništiti", odgovorio mu je Đakić koji je optužio Stazića da je hrvatske branitelje nazvao barbarima, a u replici Đakiću, SDP-ovac se osvrnuo i na sramotna događanja u Vukovaru.
"Hrvatski branitelji, a to je i Kotromanović, to je i Fred Matić, kojima ste u Vukovaru onemogućili da zapale svijeće svojim mrtvim sudrugovima. Dijete poginulog branitelja, to je Bojan Glavašević, koga ste spriječili da zapali svijeću svom mrtvom ocu - to je vaš odnos prema braniteljima. Nisam ja branitelje nazvao barbarima jer bih onda barbarima nazvao i Matića i Kotromanovića. Ne, ja sam nazvao one koji ne znaju da je ćirilica hrvatsko pismo, da je tom ćirilicom napisan Poljički statut, da su franjevci u Bosni do 19. stoljeća pisali ćirilicom. Barbarima sam nazvao oni koji razbijaju dvojezične ploče jer onaj koji čekićem nasrće na slova, taj će sutra tim istim čekićem razbiti nekome glavu. O tome vodite računa, Đakiću, o tome sam govorio", rekao je Stazić.
Laburist Branko Vukšić zauzeo se za smirivanje tenzija. Dijalog nedostaje vladajućima, smatra Vukšić.
"To je dijalog koji nedostaje, a što ima viška HDZ, to je manipulacija. Ne bi se smjela voditi ovako užarena diskusija, ne zbog toga što se bojimo, nego zato što to nije dobro, zato što nešto što je bilo 2010., a znam da je jedna kolegica rekla da s oduševljenjem prihvaćaju smanjenje, mislim da nije dobro sad toliko đonom napadati ono što se isto radilo. Nije dobro da se otvaraju ni rane Vukovara, ni one davnašnje, ni ove nove, koje se otvaraju kad se manipulira pojedincima i kada je ta manipulacija uperena ne da bi se ostvarila neka prava, nego da bi se nekog rušilo. To nije dobro i sasvim sigurno nama ovdje u Saboru ne priliči", rekao je Vukšić.