Vlada se preračunala: Davanje autocesta u koncesiju je protuzakonito
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: FAH
VLADA RH u listopadu prošle godine pokrenula je postupak davanja autocesta u koncesiju. Time je Vlada prekršila Zakon o koncesijama.
Naime, šesti stavak osmog članka tog Zakona propisuje da je davatelj koncesije, u ovom slučaju Republika Hrvatska, dužan prije pokretanja postupka davanja koncesije razriješiti imovinskopravne odnose nad nekretninom koja se daje u koncesiju. Iznimno je moguće posebnim zakonom propisati da se imovinskopravni odnosi mogu razriješiti prije sklapanja ugovora o koncesiji, ali takav zakon nikad nije donesen.
Nedavno je, podsjećamo, otkriveno da oko 300 kilometara autocesta kojima upravljaju HAC i ARZ uopće nije upisano u zemljišne knjige. Drugim riječima, Republika Hrvatska službeno nije vlasnik oko trećine autocesta kojima raspolaže, niti ima šanse da će se imovinskopravni odnosi razriješiti do sklapanja koncesijskog ugovora, s obzirom da je u tijeku nekoliko sudskih postupaka u kojima se privatne osobe s državom spore oko vlasništva nad zemljištem na kojem su izgrađene autoceste.
I SDP-ovac Grbin smatra da je prekršen zakon
Iz resornog Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture tvrde da se Zakon o koncesijama na njih ne primjenjuje. Prema tumačenju ministarstva Siniše Hajdaša Dončića, imovinskopravni odnosi prije davanja u koncesiju ne moraju biti riješeni zato što se u koncesiju daje postojeća mreža autocesta koja je već u uporabi.
Drugačije tumačenje, međutim, ima SDP-ovac Peđa Grbin, koji trenutno slovi za vodećeg pravnog stručnjaka u redovima vladajuće koalicije. Grbina je na Facebooku jedan aktivist koji se suprotstavlja tzv. monetizaciji autocesta pitao primjenjuje li se citirani članak Zakona o koncesijama na postupak davanja autocesta u koncesiju. "Ukoliko ne bude posebnog propisa koji bi isključivao njegovu primjenu, da", odgovorio je SDP-ovac Grbin.
Čeka se Milanovićevo očitovanje
Tekst se nastavlja ispod oglasa
O evidentnom kršenju zakona svoje Vlade uskoro će se morati očitovati i premijer Zoran Milanović. Njemu je iz Sabora 24. rujna dostavljeno zastupničko pitanje koje mu je postavila Mirela Holy, a koje glasi: "Odnosi li se odredba iz čl. 8. St. 6. Zakona o koncesijama na započeti postupak monetizacije HAC-a i ARZ-a?".
U dopisu poslanom Milanoviću Holy navodi kako je "evidentno da trećina zemljišta HAC-a i ARZ-a nije upisna u zemljišne knjige (oko 300 km), odnosno da nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi pa je iz Zakona o koncesijama jasno da postupak koncesije nije smjelo započinjati". Prema istom Zakonu, ističe Holy, postupak davanja koncesije započinje danom slanja na objavu obavijesti o namjeri davanja koncesije u Elektroničkom oglasniku javne nabave RH.
"Na upit Ministarstvu prometa o ovome, dopisom je odgovoreno da se spomenuta odredba Zakona ne odnosi na koncesije objekata koje su već izgrađene no pregledom svih odredaba Zakona nije pronađena iznimka u tom smislu", navodi Holy u pitanju postavljenom Milanoviću.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati