Zavrnuli rukave: Predsjednik, premijer i ministri čistili divlje deponije smeća
Foto: Neja Markičević (Cropix)
Video: Vlada.hr
TISUĆE volontera u 70 gradova i općina diljem Hrvatske sudjelovalo je u velikoj akciji čišćenja divljih deponija. Prvoj 'Zelenoj čistki' Lijepe naše u Zagrebu, odazvali su se i predsjednik Josipović te članovi Vlade. Simboličnom gestom ukazali su na potrebu veće ekološke osviještenosti i očuvanja okoliša.
Sigurnost prije svega
Premijer Milanović i ministri Holy, Mrsić i Miljenić s nekoliko vojnika i volontera jutros su prionuli čišćenju divljeg deponija u zagrebačkom Retkovcu. Uz rukavice i vreće, dobili su i jasne upute Helene Hraub iz 'Zelene čistke'.
"Pripazite da ne bi bilo nekakvih ozljeda, opasnog otpada ili da ne naiđete na eksplozivna sredstva. Sigurnost prije svega", napomenula je Hraub.
"A dobro, čut će se ako bude", dobacio je premijer Milanović.
U manje od pola sata skupilo se desetak vreća otpada te hrpa automobilskih guma, stakla, nekoliko starih madraca. Slična je slika na 60-ak mjesta u Zagrebu, diljem Hrvatske je više od 600 divljih odlagališta. U njihovu saniranju, važna je uloga lokalnih zajednica i države, no ključna je osviještenost građana, složili su se premijer i ministrica Holy.
Pokušaj dizanja svijesti
"Na otoku Krku na kojem sam cijeli život, prije 20 godina smo mi kao djeca doslovno palili smeće u šumarcima. Sada imamo najsuvremeniji sistem sortiranja smeća, odnosno otpada. Ovo je jedan od pokušaja dizanja svijesti o nečemu što je važno", istaknuo je Milanović, a nadovezala se ministrica Mirela Holy.
"To predstavlja jako veliko opterećenje za proračun jedinica lokalne samouprave, koje trebaju sanirati takva mjesta. Samo apeliram na sve naše građane i građanke da se odgovorno ponašaju prema okolišu i da ne bacaju otpad u prirodu", poručila je Holy.
Na Zavrtnici je rukave zasukao i predsjednik Ivo Josipović. "Veća ekološka svijest važna je zbog zdravlja ljudi, ali i gospodarskog razvoja", ističe predsjednik.
Ekološki pristup je nešto što je temeljno
"Ekološki pristup životu je nešto što je temeljno. Mi dobar dio svoje strategije temeljimo na turizmu, zdravoj hrani i poljoprivredi, a zar uz ovakvo smeće možete računati na zdravu hranu i turizam, mislim da ne možete", kaže Josipović.
Ministar Mirando Mrsić kod kuće razdvaja otpad i nada se dugoročnoj koristi akcije.
"S druge strane moramo otvoriti što više odlagališta otpada i da to bude na ruku ljudima da ne moraju hodati nekoliko kilometara da bace otpad. Prema tome i država tu mora napraviti određene iskorake", istaknuo je Mrsić.
Kako 'Zelena čistka' i sve slične akcije ne bi bile Sizofov posao, svi se nadaju da će ilegalni bacači smeća ipak prvi odustati.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati