Zmajlovićevo ministarstvo: Možete vidjeti ugovor sa Zagrebtowerom, ali samo iz naše ruke
Foto: FAH
"UGOVOR o najmu koji je sklopilo Ministarstvo s Europolisom nije niti je ikad bio tajan", inzistira Ministarstvo zaštite okoliša i nakon što je Index objavio dokumentaciju koja jasno pokazuje da je Mihael Zmajlović pred Visokim upravnim sudom RH podigao tužbu protiv Ureda povjerenice za informiranje kako bi spriječio da ugovor izađe u javnost.
> Zmajlović ne govori istinu, evo dokaza da ne želi pokazati javnosti ugovor sa Zagrebtowerom
"Ugovor o najmu koji je sklopilo Ministarstvo s Europolisom nije niti je ikad bio tajan. Svi zainteresirani, fizičke i pravne osobe, novinari ili bilo tko drugi može ostvariti pravo na uvid u KOMPLETAN ugovor svaki radni dan u Ministarstvu. ORaH-u nikad nije odbijen zahtjev za uvidom – u prilogu dostavljam presliku dopisa ORaH-u u kojem ih pozivamo da pregledaju ugovor", stoji u "demantiju" kojeg smo dobili od Dijane Sušac, Zmajlovićeve glasnogovornice, javnosti najpoznatije po tome što joj je u prosincu 2013. pred kućom ukraden službeni automobil kojeg nije ni smjela voziti.
Tvrdi da se preslike ne smiju slati pa nam poslala presliku
Njen tzv. demantij i ovoga je puta u koliziji sam sa sobom. Sušac, naime, ponavlja ono što i Zmajlović tvrdi u tužbi predanoj Visokom upravnom sudu: da nije tajan sadržaj ugovora, već njegova forma. Odnosno da "poslovnu tajnu" vlasnika Zagrebtowera predstavlja sam dokument, a ne ono što u njemu piše.
Zbog toga je, "objašnjava" Sušac, zabranjeno na bilo koji način distribuirati preslike predmetnog ugovora. Štoviše, u tužbi koju je predao Visokom upravnom sudu RH Zmajlović je naveo da bi distribucija preslike ugovora značila da Ministarstvo zaštite okoliša mora platiti globu od 1,5 milijuna kuna.
"Upravna tužba protiv Ureda Povjerenika za informiranje odnosi se na zahtjev Povjerenika da se distribuiraju ili omogući distribuiranje fotokopija ugovora. Distribucija fotokopija, fotografija ili snimaka ugovora po mišljenju pravnika bila bi kršenje čl. 13.7 Ugovora i time bi se riskirala moguća šteta za proračun. Glavni i osnovni argument je da su svi komercijali uvjeti ugovora, poput cijene najma i ostalih troškova te sve druge relevantne stavke poput trajanja ugovora iskomunicirani javno a njihovu točnosti može provjeriti bilo tko tako da pošalje zahtjev za uvid i pregleda kompletan ugovor u ministarstvu bilo koji radni dan 8:30-16:30. Stoga upravna tužba ima za cilj dobiti odluku suda kao instance koja je iznad Ministarstva, Europolisa i Povjerenice o prihvatljivosti distribucije fotokopija. Štoviše, ukoliko sud bude smatrao da time ne riskiramo štetu za proračun zbog kršenja čl. 13.7 ugovor ćemo objaviti na internetu", tvrdi Zmajlovićeva glasnogovornica.
Što je doista poslovna tajna?
No, Zmajlovićeva glasnogovornica svejedno nam je poslala presliku dijela ugovora, odnosno famoznog članka 13.7. koji definira poslovnu tajnu zbog koje ugovor navodno nije moguće objaviti. U tom članku, kao što se i sami možete uvjeriti, stoji da su poslovna tajna upravo komercijalni uvjeti ugovora za koje Sušac tvrdi da su potpuno transparentni.
"Na izričit zahtjev Zakupodavca, a sukladno korporativnim pravilima Zakupodavca, a radi zaštite gospodarskih interesa Zakupodavca, odredbe pod kojima je sklopljen ovaj ugovor, a posebno one o komercijalnim uvjetima pod kojima je sklopljen ovaj ugovor posebice, ali ne isključivo iznosi Zakupnine, iznosi i opisi Troškova održavanja, troškovi uređenja Predmeta Zakupa, način plaćanja, površine, načini prestanka ugovora i sredstva osiguranja kao tehnički i drugi nacrti i troškovnici te svi prilozi ovog ugovora predstavljaju poslovnu tajnu. Obveza čuvanja poslovne tajne primjenjuje se i nakon prestanka ovog ugovora", stoji u ugovoru kojeg je Zmajlović potpisao s vlasnicima Zagrebtowera.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati