Afera pravosudnih ispita: Ministar Šimonović kršio hrpu zakona i vlastitih pravilnika
Tekst: I Ćimić
Foto: Igor Sambolec, Duje Klarić (Cropix)
"NITI jedan od kandidata koji su pristupili pisanom dijelu pravosudnog ispita održanom u razdoblju od dana 13. listopada do 15.listopada, nije pohađao nastavu Pravosudne akademije u trajanju od 150 sati, a koja nastava je prvenstveno i isključivo trebala biti usmjerena na osposobljavanje kandidata koji nisu sudački vježbenici i koji nikada nisu napisali niti jednu presudu, štoviše upravo većina tih kandidata nikada nije ni bila nazočna kaznenoj raspravi", stoji u otvorenom pismu Ministarstvu pravosuđa kandidata koji su pohađali pravosudni ispit a u kojem se upozoravan na niz nepravilnosti ministra Ivana Šimonovića oko pravosudnih ispita za buduće odvjetnike i suce.
> Nova blamaža Ministarstva pravosuđa Ivana Šimonovića: Pali na pravosudnom ispitu!
Tražio rupe u vlastitom zakonu
Kršenje propisa od strane nadležnog ministarstva počinje već na samom početku reforme postupka polaganja pravosudnog ispita. Naime, čl. 34. Zakona propisuje da će ministar nadležan za poslove pravosuđa u roku od 15 dana od stupanja na snagu zakona a to je 1. siječnja 2009. donijeti pravilnike za čije je donošenje ovlašten, dakle do 15. siječnja 2009.
Nasuprot tome, Pravilnik o polaganju pravosudnog ispita koji treba dati odgovore na niz praktičnih pitanja u provedbi ispita i bez kojega je sam Zakon u praksi neprovediv, donesen je tek 7. srpnja 2009. Dakle, rok je prekoračen za pola godine!
Tražeći užurbano rupe u vlastitim zakonima, a radi kasnog donošenja pravilnika ministarstvo nije uspjelo organizirati provođenje pravosudnoga ispita prema novom pravilniku, dok je na službenim stranicama ministarstva tek osvanula obavijest da roka za pravosudni ispit u rujnu uopće neće ni biti, nego da će se te prijave smatrati prijavama za ispitni rok u listopadu.
Strogi kriteriji i neravnopravnost
Isto tako, na samom pismenom ispitu nisu svi bili u ravnopravnom položaju, a iako su duboko zagrizli izvan vlastitih zakona i propisa, ispitivači su se držali vrlo visokih i strogih kriterija bez obzira na one koji nisu bili ravnopravni s ostalim kandidatima.
"Sigurni smo da kandidati na pismenom dijelu pravosudnog ispita nisu pokazali nepoznavanje oblika i sastava presuda, štoviše isti su ih napisali najbolje što su znali, usmjeravajući se i vodeći računa pri tome na to da njihova presuda ima sve bitne elemente", stoji u otvorenom pismu ministru Šimonoviću kandidata s Pravosudnog ispita u kojem ga pitaju jesu li suci općinskih i županijskih sudova, trgovačkih i prekršajnih sudova, odnosno suci Ustavnog, Upravnog ili Vrhovnog suda, ne umanjujući pri tom činjenicu, da se radi o pravnicima s dugogodišnjim iskustvom, prilikom donošenja i izrade svojih odluka ograničeni na samo jedan radni dan, lišeni svake pravne literature, sudske prakse i konzultacije s kolegama?
Članovi ispitnog povjerenstva nisu konzultirani
"Uzmemo li u obzir činjenicu, da su brojni kandidati prvi put u životu, nakon samo 18 mjeseci radnog iskustva u pravnoj struci pisali presudu, ograničeni vremenom na samo 8 sati, u predmetu na kojem do tada nisu radili, lišeni svake pomoći (osim Zakona s komentarom), ne umanjujući pri tome da su u pripreme za ovaj ispit uloženi mjeseci rada, učenja, neprospavanih noć, kao i činjenica da neki od kandidata nisu imali nikakovih prihoda, smatramo da je najmanje što se prema istima može učiniti je pokazati minimum poštovanja i uvažavanja te nam omogućiti pristup na usmeni dio ispita na kojem ćemo pokazati jesmo li se i kolikoj mjeri pripremili.
Kandidati polaznici pravosudnog ispita također naglašavaju da članovi ispitnog povjerenstva nisu ni konzultirani ni kontaktirani prilikom donošenja predmetnog Pravilnika.