Amerika oprostila više od milijardu dolara duga Somaliji
SOMALIJA je objavila da će više od 1.1 milijarde dolara nepodmirenog duga SAD poništiti, što je iznos koji predstavlja oko četvrtinu preostalog duga te afričke zemlje.
Ova je objava posljednja u nizu sporazuma u kojima su se vjerovnici Somalije obvezali oprostiti njezine dugove. Većina somalijskog duga nakupila se tijekom razdoblja vojne diktature Siada Barrea, koja je pala početkom 1990-ih i izazvala razoran građanski rat koji traje više od tri desetljeća
Predsjednik Somalije Hassan Sheikh Mohamud kazao je da se zemlja "gušila pod golemom težinom neodrživog duga" dok su se kamate gomilale "tijekom bolnog, dugotrajnog razdoblja kolapsa države". U utorak su SAD i Somalija potpisali sporazum kojim se formalizira otpis duga u vrijednosti od 1.14 milijardi dolara, prenosi Guardian.
Američki veleposlanik: Veliki dan za obje zemlje
U objavi na X-u somalijski ministar financija Bihi Egeh izrazio je zahvalnost "američkoj vladi i narodu na njihovoj nepokolebljivoj potpori gospodarskim reformama i rastu". SAD je bio najveći bilateralni zajmodavac Somalije, držeći približno petinu ukupnog duga Somalije u 2018., prije početka napora za smanjenje duga.
Govoreći u veleposlanstvu u Mogadišu, gdje su objavljeni detalji sporazuma, američki veleposlanik Richard Riley opisao je to kao "velik dan" za obje zemlje. "Ovo je bila najveća pojedinačna komponenta duga koji je Somalija dugovala raznim zemljama, a koji je oprošten kroz Inicijativu za jako zadužene siromašne zemlje", naveo je.
Inicijativa je program gospodarskih i financijskih reformi koji vode MMF i Svjetska banka, čiji je cilj oslobađanje najsiromašnijih zemalja od neodrživih razina duga.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati