BiH slavi Dan državnosti, Dodik ga bojkotira: "To nije moj praznik"
ODAVANJEM počasti poginulima u ratu u BiH i pripadnicima antifašističkog pokreta danas je obilježen Dan državnosti u BiH, koji se od kraja Drugog svjetskog rata slavi 25. studenoga, iako ga u novije vrijeme osporavaju bosanski Srbi.
Članovi predsjedništva Željko Komšić i Šefik Džaferović te predsjedatelj vijeća ministara Denis Zvizdić u Sarajevu su položili vijence na spomenik partizanima i djeci ubijenoj u srpskoj opsadi glavnog grada od 1992. do 1995.
Dan državnosti podsjetnik je na 25. studenoga 1943. kada je u Mrkonjić Gradu održano zasjedanje ZAVNOBiH-a na kojemu je obnovljena državnost BiH kao federalne jedinice u sastavu buduće jugoslavenske države. Odluke koje su tada donesene bile su temelj za proglašenje neovisnosti BiH 1992.
Bošnjački čelnik Džaferović rekao je kako načela ravnopravnosti temeljena na antifašizmu i danas predstavljaju trajnu vodilju za očuvanje i funkcioniranje BiH.
"Ova zemlja treba ići putem unutarnje reintegracije, osiguranja ravnopravnosti svakom čovjeku i integraciji u Europsku uniju", kazao je Džaferović dodajući kako se nada da će tako biti "unatoč nekim početnim komplikacijama".
Aludirao je time na napetosti među članovima novoizabranog državnog predsjedništva koje su postale vidljive već u prvom tjednu njihova mandata.
Dodik zbog praznika pisao Trumpu
Predsjedatelj predsjedništva Milorad Dodik otvoreno je osporio obilježavanje 25. studenoga kao Dana državnosti kazavši kako to nije njegov praznik, a zbog toga je pisao i američkom predsjedniku Donaldu Trumpu koji je praznik čestitao svoj trojici članova državnog vrha.
Kao i svake godine od 1992., 25. studenoga službeno se obilježava kao praznik samo na teritoriju Federacije BiH, dok vlasti RS-a taj praznik ne priznaju. U Banjoj Luci ističu kako BiH nakon rata nikada nije dobila zakon o praznicima pa ne prihvaćaju kontinuitet obilježavanja praznika koji su vrijedili do 1992.
Hrvatski član predsjedništva Željko Komšić rekao je u nedjelju da njegovoj zemlji i danas prijeti skriveni ili otvoreni šovinizam i fašizam u BiH i regiji.
"Naša je obveza da ovaj put politički stanemo pred te fašiste i opet im poručimo ono što im je poručeno '43. i '92., da to nikad neće biti ideja koja će vladati ovim prostorima i da to nikad neće pobijediti", kazao je Komšić.
"BiH nije ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska"
Iako nije bio na obilježavanju praznika u Sarajevu, Dan državnosti građanima je čestitao i HDZ-ov predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara uz želju da to bude poticaj u borbi za punu ravnopravnost i jednakost svih konstitutivnih naroda.
Podsjetio je kako je usvajanjem odluka ZAVNOBiH-a, narod BiH poručio da njegova zemlja koja nije ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska, bude zbratimljena BiH u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost i jednakost svih Srba, muslimana i Hrvata.
"U duhu tog zajedništva nastavimo graditi demokratsku i naprednu BiH, buduću članicu Europske unije u kojoj će svi imati jednaka prava i sigurnu budućnost", poručio je Čavara.