Broj zaraženih u Crnoj Gori raste, epidemiolozi tvrde da zaraženi kriju kontakte
CRNOGORSKE zdravstvene vlasti potvrdile su danas rekordnih 116 novozaraženih osoba koronavirusom, čime je broj inficiranih u toj zemlji u drugom valu epidemije dostigao 1771, gotovo šest puta više nego u prvom kada je zaraženih bilo 324.
Statistički gledano u Crnoj Gori je 281 osoba zaražena koronavirusom na 100 tisuća stanovnika, što je značajno više od ostalih zemalja regije.
Broj preminulih u drugom valu je 23
Broj preminulih u drugom valu epidemije, koji je počeo sredinom lipnja, iznosi 23 i više nego dvostruko je veći u odnosu na prvi val kada je od koronavirusa od ožujka do sredine svibnja preminulo 9 osoba.
Crnogorsko Nacionalno koordinacijsko tijelo za zarazne bolesti naredilo je da je od ponoći obvezno nošenje maski za sve starije od sedam godina na otvorenom i u zatvorenom prostoru u Nikšiću, drugom gradu po veličini u Crnoj Gori i na Cetinju. Ista mjera prije dva dana uvedena je za Podgoricu, glavni grad Crne Gore u kojem živi trećina ukupnog stanovništva te zemlje.
Na sjeveru zemlje proglašena je epidemija
U pet općina na sjeveru zemlje, Bijelom Polu, Beranama, Petnjici, Pljevljima i Rožajama, prije dva tjedna proglašena je epidemija i tamo su na snazi još rigoroznije mjere koje previđaju zabranu rada ugostiteljskim objektima, zabranu okupljanja više od dvije osobe te zabranu napuštanja kuća i stanova nakon 19 sati.
U većini epidemioloških mjera izuzete su općine na crnogorskoj obali, gdje se jedino ograničenje odnosi na rad ugostiteljskih objekata koje goste mogu služiti do ponoći te je zabranjen rad disko klubova i noćnih klubova.
Epidemiolozi tvrde da zaraženi kriju svoje kontakte
Epidemiolozi crnogorskog Instituta za javno zdravlje navode kao veći problem u kontroli epidemije činjenicu da zaraženi kriju svoje kontakte, kako bi ih navodno zaštitili, čime omogućavaju onima koji nemaju simptoma da šire virus.
"Skrivanjem osoba s kojima su zaraženi bili u kontaktu može se samo napraviti još veći problem. Naime, ljudi ne žele prijaviti svoje kontakte misleći da ih na taj način štite, što nije točno. Na taj način šteti se kontaktima jer se može dogoditi da osobe nemaju simptome, ali da nose infekciju i da zaraze druge“, priopćio je za RTCG epidemiolog Igor Galić.
Crna Gora je 1. lipnja otvorila granice i proglasila kraj epidemije
Crna Gora je 1. lipnja, nakon što je proglasila kraj epidemije na svom teritoriju, otvorila granice za zemlje koje su imale manje od 25 aktivnih slučajeva na 100 tisuća stanovnika, da bi se već sredinom šestog mjeseca koronavirus ponovo pojavio u Crnoj Gori.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati