Burna rasprava u Otvorenom oko Stepinca, posvađali se Hrvoje Klasić i Višnja Starešina
Screenshot: HRT
KOMISIJA sastavljena od hrvatskih katoličkih i srpskih pravoslavnih stručnjaka, čija je zadaća bila razmotriti djelovanje kardinala Stepinca, završila je s radom. Zajednički zaključak nije donesen, a upravo je to bila tema sinoćnje emisije Otvoreno na HRT-u.
U Otvorenom su sudjelovali mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup i nećak kardinala Stepinca, predsjednik SNV-a i SDSS-a Milorad Pupovac, prodekan Fakulteta filozofije i religijskih znanosti u Zagrebu dr. sc. Anto Gavrić, , povjesničar dr. sc. Hrvoje Klasić autorica filma "Kardinal i njegova Crkva" Višnja Starešina i novinar Darko Pavičić. Srpska pravoslavna crkva u Hrvatskoj, unatoč pozivu da sudjeluje u emisiji, nije poslala svojeg predstavnika.
Burna rasprava Klasića i Starešine
U jednom trenutku pred sam kraj emisije došlo je do izrazito burne rasprave između povjesničara Hrvoja Klasića i Višnje Starešine.
Povjesničar dr. sc. Hrvoje Klasić rekao je da ne želi polemizirati o vjerskim osjećajima, no smeta ga što se povjesničarima kada izučavaju o bilo kojoj javnoj osobi u povijesti unaprijed nameće što smiju, a što ne smiju istraživati.
"Činjenica da je Papa odlučio osnovati tu komisiju dokazuje da i on očito ima nekog razloga da ne kaže: baš me briga za komisiju neka bude svet. Očito je i on smatrao da o nekim stvarima treba popričati. Nema tog dokumenta koji će govoriti istinu. Svaki dokument je podložan interpretaciji i Sveto pismo, a kamoli ne dokumenti komunistički, ustaški ovi ili oni. Nemojmo očekivati da ćemo na temelju dokumenata spoznati istinu, moramo biti spremni na različite interpretacije", rekao je Klasić.
Na njegove riječi je burno reagirala Višnja Starešina.
"Kad proučavate što je on činio u dva totalitarna režima, to je fascinantno. Njega slobodni zapadni svijet zbog onoga što je učinio. Relikt je komunističkog mentaliteta propisivati nekome što je trebao učiniti, je li mogao učiniti više. Ja sam žalosna kad slušam Klasnića koji je povjesničar, koji predaje studentima, kojemu svaka rečenica počinje s je li mogao više učiniti", rekla je Starešina.
"Nisam to uopće rekao", branio se Klasić.
"Jeste, možemo poslušati snimku", uporna je bila Starešina.
"To je pozicija tužitelja Jakova Blaževića", dodala je Starešina.
No, Klasić se nije dao.
"Znate što vi sada radite? Vi kažete kako je zapadni svijet gledao na Stepinca, kako je gledao na Tita?", uzvratio joj je Klasić.
"Na Tita je gledao kao na diktatora, ali uz pozitivnu političku ulogu", priznala je Starešina.
"Tako je, hajdemo ga i mi tako gledati", ubacio se Klasić.
"SAD je balansirala između Tita i Stepinca, to su bile dvije ličnosti koje su imale svoju snagu", dodala je Starešina, a Klasić je tu dodao i papu Pavla VI. koji je primio Tita.
"Bilo je mnogo mučenika, ne samo katolika nego i liberala, ateista, komunista. Vi to znate, to je stoljeće bilo takvo", ubacio se Milorad Pupovac i završio ovu burnu raspravu.
Mrzljak: "On je bio čovjek koji je pokazivao svetost"
Varaždinski biskup i nećak kardinala Stepinca mons. Josip Mrzljak prisjetio se Stepinčeva života.
"Nisam sve tada mogao razumjeti ali sam pratio. Tek kasnije sam mogao razumjeti u čemu je bila njegova muka i težina i shvatiti što zapravo to znači biti svet čovjek. Čovjek kojega tamo vidimo da hoda po zemlji, a nekad smo mislili da su sveci neki tamo daleko ljudi. On je bio čovjek koji je pokazivao svetost u svojim najbližim kontaktima. Što se tiče Komisije sastavljena od hrvatskih katoličkih i srpskih pravoslavnih stručnjaka, čija je zadaća bila razmotriti djelovanje kardinala Stepinca, Mrzljak je rekao da je od nje očekivao dijalog koji se i dogodio. Treba izlaziti s dijalogom i dokumentima s jedne i s druge strane što je bilo i to jedini drugima reći. To je uostalom i bit svakog dijaloga. Mi smo često puta slušali koliko je tu bilo mitologije kada se govorilo Stepinac ovo Stepinac ono, a na kraju od toga nije bilo ništa. Ja vjerujem da je to jedan dobar početak da pokažemo da je potrebno razgovarati jer to je važno. To je želio i papa Franjo jer živjeti nam je zajedno", rekao je Mrzljak.
Milorad Pupovac na to je rekao da je Srpsko narodno vijeće od početka podržavalo rad Komisije.
"Pratili smo susrete između srpske i katoličke crkve o ovoj važnoj, teškoj temi i u mnogo čemu spornoj temi za koju je važno da iz jedne faze ahistorijskog, pomalo ideološkog, mitološkog pristupa ne uđemo ponovno u mitsko razumijevanje stvari. Najbitnije je da je taj dijalog uglavnom tekao u dobroj atmosferi unatoč neslaganjima u određenim stvarima. Najvažnije je da se taj dijalog nastavi i posebno je važno da smijem reći kao Srbin iz Hrvatske, kao pravoslavni Srbin da nitko nema osjećaj povrijeđenosti.. Moramo se paziti tog iskustva ekstrema", rekao je Pupovac.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati