Dekan zagrebačkog FKIT-a: Do kontaminacije proizvoda ne može doći slučajno
HRVATSKU potresaju slučajevi trovanja pićem u Rijeci i Zagrebu. Kakve se mjere sigurnosti provode u punionicama pića? U središnjem Dnevniku HRT-a o tome je govorio profesor Ante Jukić, dekan zagrebačkog Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT).
Što prije treba napraviti analize, smatra Jukić
Na što ta trovanja mogu upućivati? Na kontaminaciju u punionici ili možda nešto drugo? Evo što je kazao Jukić.
"Teško je isključiti i jedan i drugi uzrok. Potrebno je napraviti analize i slijediti inspekcijske nalaze. S obzirom na to da sve međunarodne ozbiljne industrije nemaju izbora, nego moraju primjenjivati najstrože međunarodne standarde za sigurnost hrane, neophodno je dobiti uvid putem sljedivosti u serije pića koje bi mogle biti opasne, napraviti analize i onda se ravnati rezultatima tih analiza. To treba napraviti što je prije moguće jer se radi o zdravstvenoj ugrozi i mogu nastupiti ozbiljne posljedice", rekao je Jukić i dodao kako se samo mjerenje kiselosti ili lužnatosti može obaviti brzo.
"Naš fakultet je centar izvrsnosti za pripremu vode za piće, obrade otpadnih voda te za elektrolizu vode", naglasio je dekan FKIT-a uz dodatak kako je oprema vrhunska te da stoje na raspolaganju za bilo kakvu podršku, bilo eksperimentalnu, bilo stručnu. Na pitanje bi li se trebali povući iz prodaje određeni Coca-Colini proizvodi, Jukić je rekao kako je to teško.
"Ako postoje opasnosti i ugroze za zdravlje, treba razmotriti i te mjere. Međutim, treba voditi i računa o mogućoj gospodarskoj šteti i posljedicama koje mogu nastupiti uslijedi tužbi. Ali kako smo čuli iz prethodnih izjava, tvrtka stoji na raspolaganju i onda treba dogovoriti mjere koje su u skladu sa zakonom", istaknuo je Jukić.
"Do kontaminacije ne može doći nenamjerno"
Upitan da ako nije došlo do kontaminacije sadržaja bočice u tvornici, može li doći do kontaminacije tijekom transporta ili na prodajnom mjestu te može li takvo što upućivati na namjeran čin kontaminacije, Jukić je rekao kako nenamjerno do kontaminacije ne može doći.
Naime, kada se radi ispiranje proizvodnih linija, to se provodi vodenom otopinom kiseline. Nakon toga se neutralizira vodenom otopinom lužine i sve se ispire do neutralnosti, što se i provjerava. Tako da vjerojatnost nastanka incidenta je vrlo, vrlo mala, ali ne može se isključiti.
Zbog toga je potrebno uzeti uzorke, napraviti analize i djelovati što je prije moguće. Kada je proizvod provjeren i dobre kvalitete, ne može se isključiti namjerni uzorak.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati