Dokumenti UN-a i satelitske snimke potvrđuju da je Izrael pucao na konvoj s hranom
NOVO istraživanje pokazalo je da su Izraelske obrambene snage (IDF) 5. veljače pucale na konvoj Ujedinjenih naroda koji je prevozio hranu za izbjeglice u Gazi.
CNN je imao pristup korespondenciji UN-a i izraelske vojske koja potvrđuje da su se obje strane složile oko rute kojom će konvoj prolaziti. Prema izvješću UN-ove humanitarne agencije u Gazi (UNRWA), kamion je bio jedno od deset vozila koja su stajala na točki koju je čuvao IDF. Na vozilo je tada ispaljen projektil, a čitavom konvoju su zatim onemogućili prolazak u sjeverni dio teritorija.
Nitko nije ozlijeđen, ali je većina hrane na vozilu uništena. Uglavnom se radilo o brašnu. IDF je 5. veljače rekao da istražuje incident te su odbili upit CNN-a da ponovno komentiraju situaciju.
Nakon tog incidenta, UNRWA je odlučila prestati slati hranu u sjevernu Gazu. Posljednji put hranu su dostavili 23. siječnja. UN procjenjuje da je u sjevernoj Gazi 300.000 ljudi, od kojih neki umiru od gladi.
CNN je pregledom satelitskih snimki, koje su zabilježene dva sata nakon incidenta, utvrdio da su se nekoliko kilometara od obale nalazila tri izraelska broda s kojih je vjerojatno ispaljen projektil. IDF tvrdi da ti brodovi nadgledaju i napadaju Gazu s zapada.
Pitanje legalnosti
"Teško je shvatiti kako bi to bio legalni napad", rekla je Janina Dill s Instituta za etiku, pravo i oružane sukobe Sveučilišta u Oxfordu. "U najmanju ruku, to bi bilo ozbiljno kršenje međunarodnog humanitarnog prava. Radi li se i o kriminalnom činu, ovisi o namjeri, a to još treba biti utvrđeno na sudu", objasnila je.
Nakon napada, konvoj je zatražio dopuštenje da nastavi u Gazu, ali mu je pristup odbijen.
Izraelska uprava područja ne dopušta pristup bilo čemu što bi moglo naškoditi sigurnosti. Od početka godine odbijena je polovica humanitarnih akcija UNRWA-e. Druge su rute neprohodne zbog ruševina i kratera. Humanitarna udruga Svjetski program hrane objavila je jučer da će obustaviti svoje misije u sjevernoj Gazi "dok uvjeti ne omoguće sigurnu distribuciju".
Humanitarne misije dodatno komplicira nekoliko faktora. UNRWA je izgubila financije nakon što je otkriveno da je dvanaest njenih zaposlenika bilo uključeno u aktivnosti Hamasa. Izrael priprema ofenzivu na Rafah, a sve su češća izvješća o uznemiravanju humanitarnih radnika.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati