Doznajemo: Upetljala se i crkva, zovu i nagovaraju Petrova da se prikloni HDZ-u
Foto: FaH, Facebook profil KGK
"PREDSTAVNICI crkvene vlasti naumile su preko Bože Petrova spasiti HDZ i Tomislava Karamarka. Tako su sada i krenule ove najnovije igre. Znamo da je Tomislav Karamarko već razgovarao s Petrovom, no mi nismo tu da bismo spašavali Karamarka ili bilo koju drugu stranku. Mi želimo reforme i želimo nešto napraviti", doznaje Index od predstavnika Mosta koji nam otkriva kako je Petrov već primio i poziv iz Crkve!
Naime, nije tajna kako je Petrov dobar s Crkvom, a kako je i sam javno priznao, njegov rođak svećenik posudio mu je novac za kuću koju je kupio bez kredita.
Navodno su glavni lobisti hercegovačka franjevačka provincija gdje HDZ ima veliki utjecaj. Naime, fratar je bez znanja vrha Kaptola tako blagoslovio ured predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, a šefa stranke Tomislava Karamarka nedavno je vjenčao također - fratar. Petrov je htio biti fratar, a nakon završene osnovne škole otišao u sjemenište u Sinju, gdje je završio Klasičnu gimnaziju.
Petrov je isto tako bio angažiran u Hrastu, a HDZ u tome vidi svoju prednost da Most ipak pređe na "desnu stranu". Stoga je navodno zatražena lobistička pomoć Crkve koja nije sklona vladi lijeve političke opcije. Uostalom, kardinal Bozanić jučer je u posjet primio šefa HDZ-a Tomislava Karamarka.
Što garantira reforme? Ulazak u Vladu ili korektiv u Saboru?
Veliki dio članova Mosta smatra potpuno nepotrebnim da se u konzultacije oko sastava Vlade na kraju upliće još i crkva.
Kako doznajemo struja oko Petrova sklonija je desnoj opciji u kojoj Most vide kao snažan korektiv HDZ-ovoj vladi i to prije svega u Saboru. Struja oko Lovrinovića i Prgometa sklonija je preuzimanju veće odgovornosti i to čini se ulaskom u samu u Vladu. Spremni su odgovornost preuzeti i do kraja, što znači i funkciju premijera.
Procjena je kako će ulazak u Vladu biti dovoljna garancija da njihovi uvjeti oko reformi budu ispoštovani, no za sada su složni kako ulazak u vlast na ovaj i onaj način ne znači i koaliciju s nekom od opcija. Također, većina je složna u jednom: Uspjeh Mosta neće se iskoristiti za spašavanje nečije političke karijere. Milanovićeve ili Karamarkove.
Tko treba predstavljati Most?
S obzirom da je Most platforma, a ne politička stranka ni jedna opcija za sada nije dovoljno snažna da povuče na svoju stranu svih 19 članova.
No, kako doznajemo, unatoč tome što se slažu oko nekih stvari, sve je jači sukob unutar članova oko toga kako bi zapravo uopće trebali pregovarati sa strankama. Tako ne gledaju blagonaklono na činjenicu da je šef HDZ-a razgovarao s Petrovom, a da se to saznalo tek naknadno. Isto tako poznato je kako Karamarko s nekim istaknutim članovima Mosta ne razgovara. Podsjetimo, Prgomet je u HDZ-u bio potpredsjednik izabran na Skupštini te stranke, no Karamarko ga je potpuno marginalizirao i to od samih početaka. Za Stipu Petrinu Karamarko je oličenje zla u Hrvatskoj,
Problem je nastao i oko pitanja tko bi ih trebao predstavljati. Navodno je Petrov izrazio želju ići sam kod predsjednice Kolinde Grabar Kitarović na konzultacije stranaka, no drugi ipak zagovaraju tročlano izaslanstvo.
Više transparentnosti
"Mi smo platforma, nismo stranka. Različiti smo i upravo zato nam treba više transparentnosti u ovim danima", kaže nam jedan od članova Mosta.
U razgovorima s pojedinim članovima Mosta dojma smo kako je uspjeh Mosta na parlamentarnim izborima najviše zapravo iznenadio njih same. Čini se da ogromna većina među njima nije očekivala da će se dogoditi ne samo da imaju ovoliko mandata, nego da predstavljaju ozbiljnu prevagu.
Most za sada nije blizu raskola, no pitanje jesu li spremni na ovu razinu političke utakmice trgovine oko vlasti. Kako smo mogli vidjeti do sada na pregovorima oko sastava Vlade padale su karijere i stranke s puno više iskustva.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati