Drama oko djevojčice u Klaićevoj: Majka ne dopušta da joj kći prima kemoterapiju
MAJKA 10-godišnje djevojčice koja boluje od osteosarkoma (malignog tumora kostiju), protivi se tome da njeno dijete prima kemoterapiju u Zagrebu i planira odvesti kćer na liječenje u Njemačku ili Tursku. S druge strane, liječnici u Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj nastavili su s liječenjem djevojčice jer smatraju da je situacija ozbiljna i da djevojčica treba nastaviti s kemoterapijama. Ona je, kažu nam, primila četvrti ciklus kemoterapije, i to prema europskom protokolu liječenja koji je propisan kod takve bolesti.
Ovog ljeta je za djevojčicu pokrenuta akcija prikupljanja novca preko Facebooka, a skupljeno je oko 800.000 kuna. U akciju su se uključile i brojne poznate osobe poput nogometaša Dejana Lovrena i Lane Klingor Mihić.
Iz ureda ravnatelja Klaićeve Gorana Roića Indexu su potvrdili da je djevojčica na liječenju "unatoč neadekvatnoj suradnji i nerazumijevanju prirode bolesti i ozbiljnosti situacije od strane majke malodobne pacijentice".
Klaićeva: Majka ne shvaća ozbiljnost situacije
"Potvrđujemo da se na Zavodu za dječju onkologiju i hematoonkologiju Klinike za dječje bolesti Zagreb, trenutno na stacionarnom liječenju nalazi malodobne pacijentica s dijagnozom zloćudne bolesti. Liječenje malodobne pacijentice provodi se u potpunosti prema pravilima struke, unatoč neadekvatnoj suradnji i nerazumijevanju prirode bolesti i ozbiljnosti situacije od strane majke malodobne pacijentice, a o čemu smo izvijestili sve nadležne institucije. Više detalja o navedenom slučaju nismo u mogućnosti iznositi, a u najboljem interesu malodobne pacijentice", stoji u odgovoru koji nam je stigao iz ravnateljstva Klaićeve.
Neslužbeno, pak, od izvora iz bolnice doznajemo da im majka znatno otežava liječenje svoje kćeri stalnim protivljenjem nastavku liječenja.
"Nema povjerenja u nas iako se kod nas u bolnici nalazi niz djece s istom dijagnozom kao što ima njena kći i sve ih liječimo po zadanom protokolu za tu bolest. Ni bolnice u Turskoj i Njemačkoj je ne bi liječile na drugačiji način, odnosno mimo tog europsko-američkog protokola zadanog za osteosarkom. Mi radimo sve da njenu kćer, kao i svu ostalu djecu, izliječimo i to nepovjerenje u nas loše utječe na ostale jer stvara nemir kod roditelja ostale bolesne djece. Djevojčicu smo morali nastaviti liječiti i bez pristanka njene majke zato što je to u najboljem interesu za dijete. Sad ćemo je pustiti kući na par dana i onda opet nastavljamo s liječenjem", doznajemo od izvora iz bolnice.
Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku odgovorilo nam je da nije nadležno za postupanja u konkretnim slučajevima, već da je sve na Centrima za socijalnu skrb koja su, kažu nam, "neovisna s obzirom da se radi o ustanovi s javnim ovlastima koja sukladno zakonu poduzima mjere obiteljsko-pravne zaštite i štiti najbolji interes djeteta".
Ministarstvo obitelji: Liječnici mogu nastaviti s liječenjem i bez pristanka roditelja
U Ministarstvu nam kažu kako se u ovakvim i sličnim situacijama primjenjuju odredbe čl. 88. st. 4 Obiteljskog zakona (N.N. 103/15).
"U odredbama jasno stoji da se ako se radi o neodgodivoj medicinskoj intervenciji, primjenjuju odredbe posebnog propisa kojim se uređuje zaštita prava pacijenata, što znači da tim liječnika nastavlja liječenje bez obzira na pristanak, u ovom slučaju roditelja, kada je nužno za zaštitu zdravlja i života maloljetnog djeteta, osnovom čega bolnica može nadalje nastaviti liječenje", stoji u odgovoru Ministarstva za Index.
Majka djevojčice: Nije točno da mi je oduzeta skrb nad kćerkom
Razgovarali smo i s majkom bolesne djevojčice koja je za Index rekla da nije točno da je ostala bez roditeljske skrbi i da joj kći uskoro stiže kući na tri dana.
"Neki mediji su prenijeli da mi je oduzeta skrb nad kćerkom, no nikakva skrb mi nije oduzeta i to je netočno napisano. Ja sam odbila da ona primi 4. ciklus kemoterapije jer je loše podnijela prethodne. Bolnici sam na piku jer otvoreno pričam o tome što se događa. Sad kad dođu nalazi, šaljem ih dr.Dùŕru u Njemačku da mi napravi predračun liječenja, a ja idem u Istanbul nositi sve papire da mi i oni slože predračun pa ćemo vidjeti gdje ćemo na kraju. Kćer mi je primila 4. ciklus kemoterapije jer su joj u Klaićevoj odlučili to dati bez mog pristanka. Ona u srijedu ide doma na tri dana, i to prvi put od kraja srpnja. U Turskoj je ne bi liječili kemoterapijama, već bi je odmah operirali ili zračili samo područje tumora", rekla je za Index majka djevojčice.
Ovaj slučaj danas je prokomentirao i ministar zdravstva Milan Kujundžić, koji je rekao da će nastojati pomoći i djevojčici i majci.
"Na žalost, nekada roditelji u svom očaju i strahu ne prepoznaju važnost liječenja i vremena", rekao je Kujundžić te dodao da je za nastavak liječenja djevojčice u inozemstvu potrebna suglasnost HZZO-a, koji po potrebi organizira i prijevoz, uključujući specijalne zrakoplove.