Dvije veledrogerije uvjetovale isporuku lijekova sisačkoj bolnici
NAKON najave veledrogerija da će za 15 bolnica s najvećim dugom ograničiti isporuke lijekova, u sisačkoj bolnici u ponedjeljak su rekli kako su im dvije veledrogerije najavile uvjetovanu isporuku lijekova.
Veledrogerije su jutros najavile da će, zbog ukupnih dugova koji su prešli rekordnih 6 milijardi kuna, prema bolnicama s najdužim rokovima plaćanja započeti s uvjetovanim režimom isporuke, što znači da će isporučivati onoliko robe koliko im zdravstvene ustanove plate.
>> Ograničena isporuka lijekova bolnicama, dug je prešao 6 milijardi kuna
Tomislav Dujmenović, ravnatelj sisačke bolnice koja je teško stradala u nedavnom potresu, ustvrdio je kako stanje trenutno nije alarmantno.
"Zbog postojećih zaliha za sada nemamo problema. Istina, dvije su veledrogerije isporuku uvjetovale podmirenjem duga, dok s drugima normalno surađujemo", kazao je.
Istaknuo je kako ta bolnica ne može vlastitim redovnim prihodima podmiriti dugove, jer novac koji dobivaju pokriva samo troškove plaća i putnih troškova. Dujmenović očekuje da će se problem dugovanja veledrogerijama riješiti na višoj razini.
U najvećoj hrvatskoj bolnici, KBC-u Zagreb, rekli su kako dosad nisu zaprimili obavijest neke veledrogerije o uvjetovanoj isporuci lijekova.
KBC Zagreb ima sedmodnevne zalihe lijekova
KBC Zagreb ima sedmodnevne zalihe lijekova pa do sada nismo imali nestašicu nekih pacijentima nezamjenjivih lijekova, kaže ravnatelj Ante Ćorušić.
Ta je ustanova na kraju siječnja imala 954 milijuna kuna dospjelog duga za lijekove i medicinski potrošni materijal.
Ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrović rekao je kako posluju normalno, a trude se platiti za lijekove koliko mogu.
"Očekujem podršku Ministarstva zdravstva, koje je i do sada to rješavalo. Nama se nikada nije dogodilo da nismo normalno radili. Trenutno imamo sve potrebne lijekove i uvijek se trudimo da platimo koliko možemo i na vrijeme, da budemo racionalni, da poslujemo odgovorno. U ovom trenutku ne mogu reći da mi je netko rekao da danas nemamo nečega", kazao je Meštrović.
Veledrogerije su upozoravaju da dugovanja bolnica i ljekarni svakodnevno rastu za 20 milijuna kuna. Kažu kako unatoč upozorenjima HUP-Koordinacije veledrogerija, nadležni iz vlade do danas nisu poslali konkretan odgovor te su ponovno ignorirali činjenicu o rekordnom rastu duga, koji je danas prešao šest milijardi kuna.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati