Sumnja na koronavirus u Vinkovcima: Dvojica u bolnici, 8 pod nadzorom kod kuće
U OPĆU županijsku bolnicu u Vinkovcima navodno su stigla dva pacijenta kod kojih se sumnja da su zaraženi koronavirusom. Izvanredna presica počela je nešto iza 16 sati.
Dvojica hospitaliziranih su mladi hrvatski državljani, vratili su se s rada u Kini
Obojica hospitaliziranih su hrvatski državljani koji su bili na radu u Kini. Riječ je o mladićima, rođenima 1996. i 1997. godine.
"S obzirom na preporuku Ministarstva zdravstva i sve mjere koje poduzimamo u vezi koronavirusa, mi smo ih zaprimili u bolnicu. Jedan je pacijent jučer imao povišenu temperaturu, drugi je imao respiratorne probleme. Izuzeli smo sve uzorke, čekamo potvrdu radi li se o koronavirusu ili ne. Po kliničkoj slici bismo prije rekli da nije nego da je. Oni su izolirani, u izolaciji, poduzete su sve mjere, nema ozbiljne prijetnje javnom zdravstvu", rekao je na izvanrednoj presici ravnatelj opće županijske bolnice Krunoslav Šporčić.
Kazao je kako oni nemaju mogućnost testiranja te da su uzorke poslali u Kliniku za infektivne bolesti u Zagreb, a rezultati se očekuju sutra.
"Klinička slika je relativno blaga"
"Oni će s obzirom na kliničku sliku biti zadržani, sad su u izolaciji. Njihova klinička slika je relativno blaga. Riječ je o grupi od 10 radnika, hrvatskih državljana, koji su bili na radu u Kini. Oni ne pokazuju simptome, na kućnoj su njezi, oni imaju obvezu javljati se epidemiologu", rekao je ravnatelj vinkovačke bolnice dodavši da u bolnici imaju sedam mjesta za izolaciju.
Kazao je kako je jedan radnik s područja Slavonskog Broda, a devetorica s područja Vukovarsko-srijemske županije. Stigli su iz Šangaja gdje su radili za jednu hrvatsku građevinsku tvrtku.
U telefonskom razgovoru za Index nakon presice Šporčić je još kazao da su se hospitalizirani mladići u Hrvatsku vratili u subotu i da su otada bili pod nadzorom službe za epidemiologiju.
"U bolnicu su zaprimljeni danas u 14 sati. Oni su danas nazvali bolnicu i dogovorili da ih se primi zbog blagih simptoma koje imaju. Ako se pokaže da nemaju virus, ići će odmah kući jer su simptomi blagi", rekao je ravnatelj vinkovačke bolnice Krunoslav Šporčić za Index.
Ravnatelj bolnice u 18.30 sati je kazao kako nalazi još uvijek nisu došli.
"Kasno večeras, noćas ili pred jutro će stići nalazi. Uzorke smo poslali u 15 sati, treba tri sata da dođu do Zagreba i još 4 sata za analizu", kazao je za RTL.
Osječki pacijent nema koronavirus
U međuvremenu je potvrđeno da pacijent iz Đakova koji je hospitaliziran u osječkom Kliničkom bolničkom centru nema koronavirus.
"Tijekom dana pacijenta planiramo otpustiti kući. Zdrav je, dobrog je općeg stanja, bez temperature. Kako su rezultati testiranja negativni i s obzirom na to da više nije u inkubacijskom razdoblju jer je prošlo 13 dana od njegova povratka iz Kine, smatramo da nema bojazni za ostale kontakte", izjavila je novinarima predstojnica Klinike za infektivne bolesti osječkog KBC-a Ljiljana Perić.
Uz nadu kako neće biti novih slučajeva sumnje na koronavirus, kazala je kako je osječki KBC spreman učiniti sve što bude potrebno.
Pacijent iz Đakova desetog je dana po povratku iz Kine jednokratno dobio temperaturu od 38 stupnjeva te je u osječkom KBC-u bio u izolaciji do okončanja testiranja.
Još se ne zna ima li izolirani muškarac u Splitu koronavirus
Još se ne zna je li mlađi muškarac, koji je od nedjelje u izolaciji u Klinici za infektivne bolesti, zaražen koronavirusom jer se čekaju nalazi iz zagrebačke Klinike za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević', objavili su danas liječnici u splitskome KBC-u.
Prema neslužbenoj informaciji Slobodne Dalmacije, prvi nalaz analize njegove krvi i brisa nosa i ždrijela je negativan. Konačan nalaz iz zagrebačke Klinike za infektologiju 'Dr. Fran Mihaljević', koji bi vrlo vjerojatno trebao potvrditi ovaj prvi nalaz, očekuje se tijekom poslijepodneva.
Stanje je pod kontrolom, pacijent je stabilno, a do konačnih rezultata testiranja ostat će u izolaciji, rekao je na konferenciji za novinare predstojnik Klinike za infektologiju Boris Lukšić.
Podsjetio je kako su u nedjelju primili mlađeg muškarca s blagom infekcijom dišnih putova, koji se nedavno vratio iz Kine, te je zbog sumnje na koronavirus zbrinut u skladu s protokolom o postupanju u takvoj situaciji, pri čemu su mu uzeti uzorci iz ždrijela i nosa te krvi.
"Nalazi su poslani u laboratorij Klinike za infektologiju 'Dr. Fran Mihaljević' u Zagrebu. Rezultati testiranja trebali bi se znati kada budu gotovi. Oni će razjasniti dijagnozu je li kod muškarca riječ o infekciji koronavirusom. Pacijent će do daljnjega biti izoliran na našoj klinici, koja ima osiguran prostor za izolaciju bolesnika. On je odvojen od ostatka klinike i ima poseban ulaz, što je potrebno da bi eventualno zaražena osoba bila odvojena od ostalih bolesnika", rekao je Lukšić.
Osnovan krizni stožer
U splitskome KBC-u osnovan je Krizni stožer te su u kontaktu s Kriznim stožerom Ministarstva zdravstva, Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, županijskim Nastavnim zavodom za javno zdravstvo i zagrebačkom Klinikom za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević".
Lukšić ističe kako se sve radi po protokolu te da je zasad stanje pod kontrolom. Ako testovi kod pacijenta budu negativni na koronavirus, bit će otpušten kući.
Dijana Nonković iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije rekla je kako su protokol koji imaju kod koronavirusa već višekratno isprobali u bližoj prošlosti te znaju kako treba postupati.
"Ljudi imaju visoku svijest o mogućnosti koronavirusne infekcije tako da se javljaju i sami. Za zdrave osobe zasad nema nikakvih posebnih mjera, osim da kontaktiraju epidemiologa i da tih 14 dana budu u tijeku i zdravstvena služba i osoba koja se vratila. Ako se bilo što primijeti, mi postupamo dalje u kontaktu s KBC-om Split, infektološkom klinikom i prema propisanom protokolu poduzimamo sve daljnje mjere", rekla je Nonković.
U izolacijskoj jedinici Klinike za infektivne bolesti splitskoga KBC-a ima mjesta za pet pacijenata, no bude li potrebe, u skladu s protokolom kapacitet će biti povećan.