Evo po čemu ćemo ih pamtiti: Milanovićevi ministri i njihovi grijesi
Foto: Index, RTL,FaH (Na fotografiji prvotni sastav Vlade, s otpisanim ministrima)
KADA su dolazili na vlast obećali su, ako ništa, da neće biti korumpirani i da će raditi. No, ispalo je suprotno. Krenulo se sa smjenom Mirele Holy kako bi se podigla ljestvica ispod koje su zapravo prolazi svi drugi ministri. Ako je HDZ imao Zakon o pretvorbi i privatizaciji kao jedan od najgorih u povijesti Hrvatske, Kukuriku koalicija može se pohvaliti pljačkom stoljeća odnosno predstečajnim zakonom.
Milanovićevi ministri redovno su se pojavljivali pred Povjerenstvom za sukob interesa, a nisu se nudile ostavke ni nakon najgorih afera u postsanaderovskoj Hrvatskoj.
Evo po čemu ćemo pamtiti Milanovićeve ministre.
VESNA PUSIĆ (Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova)
Na početku rada ove Kukuriku Vlade Vesna Pusić bila je u dubokoj sjeni Radimira Čačića, no njegov odlazak u zatvor te odlazak iz Vlade bio je ujedno i znak da se Čačića napokon otjera i iz HNS-a. Pusić koja se hvalila svojom demokratičnosti izbacila je Čačića na temelju napisa u medijima kako planira povratak, a on nije imao pravo žalbe na odluku prijekog suda stranke. Pusić je medijima godinama gradila sliku kao tolerantne ljevičarke, no stvarnost je bila sasvim drugačija. Upravo je njen HNS koalirao s HDSSB-om kako bi došli do komadića vlasti u Osijeku.
Nije joj bio problem ni braniti pravomoćno osuđenog Andra Vlahušića samo da bi HNS imao vlast u Dubrovniku. Kao ministrica vanjskih poslova nije imala prevelikih rezultata, osim nekoliko afera s natječajima, a ostat će upamćena po "sanaderovskom potezu" kada je uzela 120 tisuća kuna državnog novca za let Vladinim avionom, umjesto 100 tisuća kuna jeftinijeg noćenja u Ankari i uzimanja redovne linije. Pusić sebe ne vidi dalje u Hrvatskoj jer je započela vlastitu kampanju za čelnicu UN-a. No, to je ne smeta da stoji na vrhu kolone narodnjaka u pohodu na još jedan saborski mandat.
MILANKA OPAČIĆ (Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih)
"Milanka Opačić pokazala je svu svoju ignoranciju, bahatost, nasilnost i samovolju", ocjena je Udruge B.a.B.e. , a nakon debakla s Obiteljskim zakonom. U svakoj normalnoj državi nakon ovakvog debakla odgovorna osoba bi se ispričala javnosti i ponudila svoju ostavku, no ne i desna ruka Zorana Milanovića. Osim obiteljskog zakona nisu još od ruke ni drugi zakoni. Sjetimo se debakla Zakona o socijalnoj skrbi, koji je temeljem prijedloga njenog ministarstva morao biti promijenjen nakon samo godinu i pol dana jer se otkrilo da bi 40 tisuća najugroženijih građana,zbog zakonskih izmjena trebalo ostati bez socijalne pomoći.
Opačić je često plijenila pažnju svojim odjevnim stilom umjesto zakonima i pomoći, a baš kao i Milanović često je bila brza na jeziku. Tako je odgovorila novinarima kako je, kad su u pitanju gladna djeca, "riječ o djeci najvećim dijelom romske populacije i jednog dijela ljudi koji nemaju riješeno državljanstvo u RH" pa im sukladno tome ne mogu dati socijalnu skrb. Godinu dana kasnije ipak je promijenila retoriku. Za potrebe kampanje Opačić je predstavljana kao antiLinić, u prvom je redu kada treba govoriti o otpisu dugova prema telekomunikacijskim tvrtkama a tu su i vaučeri za struju i plin.
BRANKO GRČIĆ (Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije)
Već duže vrijeme ga krasi epitet najnesposobnijeg ministra u Vladi Zorana Milanovića, a svaki puta kada pokuša dokazati suprotno upada sve više. Tako smo i saznali da mu je potpuno nepoznat postotni račun. Bio je i zabavan kao onda kada je objavio da Hrvatska točno u ponoć 29. svibnja ove godine izlazi iz recesije. No, gotovo uvijek, još od prvih dana od početka ove Vlade, još 2012. godine spomene kao danonoćno radi na reformama, a one samo što nisu gotove. Isto tako još od 2012. govori o tome kako je izlaz iz krize "tek što nije". Naravno, zašto to ne ide tako brzo, uvijek su krivi oni drugi.
"Privatni je sektor očito opet zakazao, jer je država ponovila investicijski plan iz 2012. i jer nizom mjera nastoji pokrenuti privatne investicije bez kojih nema gospodarskog rasta“, govorio je Grčić prije malo više od godinu dana. Tada je govorio i da BDP nije toliko bitan koliko druge stvari na kojima radi Vlada, no danas kada raste postalo mu je najbitnije. No ministar Grčić ipak je najviše briljirao u svojim predviđanjima. Još se nije dogodilo da je nekad predvidio pravu brojku. No, oko toga se ne uzbuđuje previše. Reforme samo što nisu.
RANKO OSTOJIĆ (Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova)
Za Ostojića se ne može točno odrediti u kojem je trenutku zapravio shvatio da je prvi policajac Hrvatske. Možda u trenutku kada je zbog "zločestnih novinara" morao izaći iz stana Ninoslava Pavića ili kada je reducirao kasnonoćne psovke svojih kritičara na Facebooku. Možda mu se to dogodilo tek na kraju kada je izašao iz svog ureda i uputio se na granicu osobno riješavati problem izbjeglica. Ostojićev bahati stil umnogo podsjeća na Sanadera, no uvijek je bio bez pokrića. Izgubio je izbore u rodnom Splitu i to od Željka Keruma, a i notorni Božidar Kalmeta brisao je s njim pod u devetoj izbornoj jedinici. Ostojić je uvijek bio čovjek sile, brzih rješenja, no situacija u Savskoj 66 ide njemu na dušu. Zagreb je strahovao od plinskih boca, okupljanja ispod šatora i janjetine na Markovom trgu. Ostojića nije bilo nigdje.
No, hrabro je istupio kada je MUP zabranio izvođenje predstave "Elementarne čestice" na Dubrovačkim ljetnim igrama a za Michela Houellebecqa je ustvrdio da je deklarirani islamofob. Zvuči grotesktno, ali njegov posao puno je bolje obavljao Tomislav Karamarko, a o policijskim istragama je bolje i ne govoriti. Od one za njegovoj bivšeg kolegu Slavka Linića pa do svastike na Poljudu.
Ostojić je za vrijeme svog mandata dva puta operiran. Prvi puta zbog urasle dlake, a drugi puta zbog sepse.
BORIS LALOVAC (Ministar financija)
Najviše afera u ovoj Vladi od 2012. godine imao je Slavko Linić, a jedna od njih ili sve zajedno na kraju su ga stajale ministarske fotelje. Cijelo vrijeme njegova desna ruka bio je Boris Lalovac. Današnji ministar financija o svom prethodniku - učitelju nikada nije rekao ni jednu lošu riječ. Štoviše pljačka stoljeća, Predstečajne nagodbe nastavile su se i u njegovom mandatu. Podignuti PDV ne misli smanjivati jer bi plaće u javnom sektoru pale i do čak 900 kuna, a iako je ministar u socijaldemkratskoj lijevoj vladi ne preza javno reći da je za privatizaciju svega što se može privatizirati, uz ocjenu da čišćenje državnog portfelja treba biti prvi i glavni zadatak buduće Vlade.
Lalovac često ratuje i s vlastitom strukom, i logikom pa se tako proslavio izjavama u kojima se čudi da hrvatski građani plaćaju daleko veće kamate nego što su u Europi, pa ga je iznenadilo kad je u razgovoru sa svojim češkim kolegom doznao da su tamo kamate 1,5 do 2 posto. Iako se u njegovom mandatu dug povećao i za sto milijardi kuna, a čak 320. 000 građana postalo blokirano Lalovac će ostati upamćen po ratu s bankama u predizborno vrijeme. No, problem je u tome da se bivšem Linićevom potrčku baš previše i ne vjeruje.
ANTE KOTROMANOVIĆ (Ministar obrane)
U mandatu Ante Kotromanovića ostali smo jedno vrijeme bez ratnog zrakoplovstva, MIG se srušio dok se vraćao s obilježavanja Oluje, saznali smo za katastrofalno stanje u hrvatskoj kopnenoj vojsci, a do sada se nisu čuli glasovi oporbe koji bi tražili Kotromanovićevu ostavku. "Strepimo već tri godine zbog ovakvih događaja", rekao je ministar Kotromanović nakon pada MIG-a. Tada je ponudio ostavku i na tome je sve stalo. Nastavio je svoju političku karijeru u fotelji ministra fotografirajući na večerama s Antom Gotovinom ili kao Milanovićeva pokazna obrana na ratnim obljetnicama.
No, jedna od najvećih afera u svim hrvatskim ministarstvima bila je upravo oko stanja u zrakoplovstvu i oko remonta koji je možda dobro odrađen, možda loše, a možda ga uopće i nije bilo. Uglavnom Kotromanović je obećavao da će si pucati u glavu ako se dokaže da je ikome pogodovao. Preživio je.
O Kotromanoviću je pisao New York Times, a reportaže objavljivao CNN kada se govorilo o hrvatskom oružju u Siriji. Na snimkama se jasno vidjelo da pripadnici Slobodne vojske u Siriji imaju raketne bacače "Made in Croatia".
Krizu oko izbjeglica nije posebno komentirao osim da je vojska u krizi postupila na "vojnički način".
BERISLAV ŠIPUŠ (Ministar kulture)
Još jedan HNS-ovac i pouzdani kadrovik Vesne Pusić stigao je u fotelju ministra kulture nakon abdikacije Andree Zlatar Violić. Bivša ministrica više je puta kažnjena zbog dokazanog sukoba interesa, a ironija je kako je Šipuš započeo svoj mandat kada ga je zagrebačka policija zatekla u vožnji automobilom pod utjecajem alkohola.
Unatoč negativnim iskustvima s pijanim čelnicima svoje stranke, HNS od Šipuša nije tražio ostavku, a Šipušu nije padalo na pamet da bi je mogao ponuditi.
Ni od Zlatar Violić, a ni od Šipuša do sada nismo vidjeli dugo najavljivanu medijsku strategiju koja je 2012. predstavljana kao jedan od najbitnijih projekata ove Vlade. Na kraju se ispostavilo kako je riječ o unutarkoalicijskom sukobu jer medijsku strategiju radili su SDP-ovci unutar HNS-ovog ministarstva. A preko toga ta stranka nije htjela prijeći.
SINIŠA VARGA (Ministar zdravlja)
Varga je na čelu ministarstva zdravlja 16 mjeseci, a u tom vremenu uspio je ono što je malo kome uspjelo prije njega. Još se nije ni navikao na fotelju, a već se zamjerio medijima jer je novinare koji pišu o njemu optužio da primaju proviziju. Provizije nikada nije dokazao no novinari su dokazali da su bili u pravu jer se više puta našao pred Povjerenstvom za sukob interesa.
Protiv njega je ustao i Upravni sud kada je potvrdio odluku da je bio u sukobu interesa kada je udruzi Centar za izvrsnost medicinskih struka (CIMS), koju je osnovao 2011. godine, dodijelio 50.000 kuna za organizaciju konferencije na temu "Renesansa primarne zdravstvene zaštite".
U slobodno vrijeme branio se od paljbe da privatizira i uništava zdravstvo, a u godinu i pol dana svog mandata imao je čak dvije javne peticije za svoju smjenu. Prva je bila nakon što je na skijanje otišao službenim vozilom, a drugu nakon najave izmjene zakona o zdravstvu. Kapaciteti Varge u potrazi za aferama i gafovima su rijetko viđeni talent na ovim prostorima. Tako je htio da mu država plati 70 tisuća kuna za novi električni automobil , a u strahu od negativnog publiciteta u posljednji je trenutak otkazao svečani domjenak za 10. travnja.
Koalicijski partneri iz HNS-a tvrde da se Vargino mišljenje kosi zdravom razumu , no on je ipak ustrajan u tezi da je zapravo spasio javno zdravstvo. Eh da, Varga je u žestokoj konkurenciji izbio na čelo koline kao najveći seksist a kada je prilikom dodjele zahvalnica za najliječnika i najsestru, koje svake godine biraju pacijenti, pridržao sestrinsku kutu koju je dobitnica oblačila i rekao: "Volimo da su sestre u pripijenom". Vargin aktivizam za vrijeme predizborne kampanje sveo se na pozive građanima da se cijepe protiv gripe.
ORSAT MILJENIĆ (Ministar pravosuđa)
Da nije postao ministar pravosuđa Orsat Miljenić možda je mogao biti Marijan Hanžeković. Naime, Miljenić se prije posla u Vladi bavio odvjetništvom, a i ovrhama pa je tako zastupao dio ovrha jednog telekomunikacijskog operatera i Hrvatske poštanske banke. Nakon što je postao ministar, sukladno rješenju Izvršnog odbora Hrvatske odvjetničke komore stavio je vlastiti odvjetnički ured u mirovanje, no Index je sredinom 2013. godine otkrio ovrhe VIPnet-a gdje je kao opunomoćenik navodi ministar Miljenić.
Sve je okarakterizirano kao greška suda, no Vedran Vidmar iz Hrvatske udruge javnih ovršitelja i danas je uporan u optužbi kako je Miljenić zbog ovršnog zakon u sukobu interesa. Ovrhe su i danas jedan od najvećih problema hrvatskih građana, a unatoč prezentiranoj medijskoj slici kako je postignut napredak, stvarna slika umnogo je drugačija. Isto tako percepcija javnosti je kako se najveća razina korupcije događa u pravosuđu, a svjedoci smo nevjerojatnih odluka hrvatskih sudova dok Miljenić već godinama obećava učinkovitu reformu hrvatskog pravosuđa. Njegova reforma svela se kozmetičke izmjene, pa je tako s radom prestalo oko 40-tak prekršajnih sudova koji su prezvani u stalne službe.
Razuman rok suđenja u ostatku Europe, iznosi 9 mjeseci. U Hrvatskoj se na pravdu čeka najmanje 13 mjeseci. Kako na početku Miljenićeva mandata a tako i danas. Miljenić često zna istaknuti da nije član SDP-a, no čini se da dobro vodi računa o članovima te stranke.
Naime, Miljenića je teško kompromitirala objavljena snimka na kojoj s trenerom juda u Požegi razgovara o zapošljavanju njegove kćeri, članice SDP-a. Miljenić je tvrdio kako je njegova jedina greška to što nije ranije prekinuo sporni razgovor. Javnost se zabavljala pitanjem je li gori Miljenićev dogovor od maila Mirele Holy, no ministar pravosuđa nije ni ponudio ostavku, niti je to od njega netko tražio.
ARSEN BAUK (Ministar uprave)
Zbog nedostaka reforme jedinica lokalne uprave i samouprave i decentralizacije Hrvatske bio je jedan od razloga što je Kukuriku koalicija ostala bez IDS-a, te još nekih partnera no ako pitate ministra Bauka u čijem je ministarstvu bio ovaj posao on se ludo zabavljao. Na Facebooku. Sprdao se s Kolindom, obračunavao sa šibenskim gradskim vijećem, vadio se na Njemačku, glupirao se s HDZ-om, sa seljacima i građanima, sa cestom za Solin. Za pojavljivanje u medijima Bauk čini se ima prije zahvaliti Marku Zuckenbergu nego Zoranu Milanoviću.
Bauk je naravno i fenomen. A sve je krenulo od njegova rodnog mjesta, imovinske kartice i naravno. Kako drugačije. Od Facebooka. Bauk je reagirao na Facebooku na medijsku pozornost koju je izazvala njegova imovinska kartica u kojoj piše da ima ušteđevinu od 676 tisuća kuna te 53 tisuće eura. Naime, porijeklo s Brača svakako je razlog što zarađuje tri puta više nego što troši.
Četiri godine nakon obećanja o reformara Bauk je nedavno rekao, a govoreći o razvoju javne uprave kako još nema konsenzusa vezanog uz ustroj regionalne i lokalne samouprave, čemu se pristupa "s visokim stupnjem strasti". Treba mu priznati sređivanje popisa birača no osim Facebooka pokušaja duhovitosti niz građanskih inicijativa ipak će Bauka pamtiti kao posljednji stup obrane za referendumska pitanja.
IVAN VRDOLJAK (Ministar gospodarstva)
Stigao je u ministrstvo gospodarstva umjesto Radimira Čačića, a manje-više nastavio je ondje gdje je Čačić stao. Dok je Čačič obećavao stotine javnih natječaja i velike javne radove, tako je Vrdoljak obećavao rast BDP-a. Uzaludno ga je prognozirao 2013, a nije ga dočekao 2014. godine. Uglavnom u njegovim izjavama gospodarski oporavak samo što se nije dogodio. "Hrvatska je lijepa i mala zemlja na jugu Europe i bit će pametna i razvijena, samo treba vremena za popraviti stanje", govorio je Vrdoljak koji je za razliku od Grčiča umjesto privatnih poduzetnika krivio građevinski sektor za negativni BDP.
Vrdoljaku ne nedostaje vizije, a u njegovoj viziji Hrvatska može vrlo lako dostići energetsku neovisnost i to zbog vlastite nafte i plinu. Ministrova vizija uključuje jadranske bušotine, a do neovisnosti bi valjda jedino trebalo doći preko stranih koncesionara.
"Tu postoje vrlo opravdane sumnje u pogodovanje i korupciju. Od samog početka provedba ovog projekta nije transparentna i nije usklađena sa zakonima RH i direktivama EU. Projekt nije u javnom interesu građanki i građana RH", upozoravala je Mirela Holy u Saboru kada je zatražila ostavku Vrdoljaka, prozivajući ga za pogodovanje interesnim lobijima, protivno interesima države i hrvatskih građana.
Vrdoljak je među prvima išao kod predsjednice Kolinde Grabar Kitarović predstavljajući joj industrijsku strategiju, a čini se da će ostati mnogih HDZ-ovcima u lijepom sjećanju jer je jedini zaustavio reforme u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Vrdoljak nije dao svom kolegi Gordanu Marasu da provede ideju o dobrovoljnom članstvu u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Osim obećanja i sumnjivih poslovnih veza čini se da je od Čačića naslijednio i temperamentnu narav. Policija tek treba utvrditi je li alkoholizirani Vrdoljak nekome zaista i prijetio.
MIHAEL ZMAJLOVIĆ (Ministar zaštite okoliša i prirode)
Ministar Zmajlović prije svega ima zahvaliti Siniši Vargi, kolegi ministru zdravlja, što je došao u Vladu i preoteo mu titulu ministra s najviše afera. Upravo je nevjerojatno kako je Zmajlović uspio preživjeti aferu s preseljenjem Ministarstva zaštite okoliša i energetske učinkovitosti u Zagreb Tower. Bilo je tu svega, od nevjerojatno loše odrađenog posla do činjenica da javnosti nije servirao istinu. Zbog njega je napravljen i svojevrsni presedan. Naime, oporbena stranka kazneno ga je prijavila.
"Sada se troši zajedno s vanproračunskim i proračunskim 15,5 milijuna kuna, a s preseljenjem na zajedničku lokaciju trošak će biti 14,8 milijuna kuna", tvrdio je Zmajlović. Dokazali smo da će preseljenje stajati pet milijuna kuna skuplje. Ne treba zaboraviti kako je Zmajlović pokazao nevjerojatno istančano razumijevanje za krizu koja potresa Hrvatsku. Kako je otkrila revizija, a prenijeli mediji, na parkiranje je primjerice potrošeno 10 puta više novca nego što je to bilo potrebno. Naravno tu je famozni tuš za njegov novi ured. Dijana Sušac, glasnogovornica Ministarstva, stala je krajem listopada u obranu Zmajlovićevog tuša, izjavljujući: "Sanitarni čvor s WC-om i umivaonikom svakako nije kupaonica, a ako se u njemu nalazi i tuš to u današnje vrijeme ne predstavlja luksuz, to je standardi oblik opreme uredskih prostora".
U Zmajlovićevom uredu otkrili smo da njegov savjetnik Domen Verdnik ima pravomoćnu sudsku presudu zbog prevare, a nakon članka na Indexu, ekspresno je smijenjen.
"Bez izrade Strateške procjene utjecaja na okoliš neće biti sklapanja ugovora za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na Jadranu", jedina je suvisla rečenica koju su novinari mogli dobiti od Zmajlovića na ovo goruću temu. Podsjetimo još jednom. Zmajlović je ministar zaštite okoliša!?
VEDRAN MORNAR (Ministar znanosti, obrazovanja i sporta)
Predsjednik Vlade najavio je Mornarov dolazak riječima kako dolazi čovjek koji će nastaviti ondje gdje je stao Željko Jovanović. No, Mornar je radi gotovo sve suprotno. Uostalom njegovi prvi sastanci kao ministra znanosti bili su oni s klerom. Prvo s kardinalom Bozanićem, a onda s biskupom Puljićem.Pokazalo se na kraju da je Mornaru bio bitniji vjeronauk u školama nego činjenica da informatika nije obvezni predmet.
"Ako je crkvi nešto neprihvatljivo, zašto na tome inzistirati?", zapitao se Mornar u jeku afere oko građanskog i zdravstvenog odgoja. Mornar je uspio šokirati hrvatsku javnost i izjavom kako bi svi oni koji odluče napustiti Hrvatsku trebali vratiti novac koji je uložen u njihovo obrazovanje.
"Grubo zvuči, ali znanje košta i mjerljivo je. Percepcija da je obrazovanje besplatno je štetno jer što je besplatno ne vrijedi. Smatram da bi bilo razumno da se studentima koji se školuju na račun države uvede obveza da ostanu neko vrijeme u Hrvatskoj ili da vrate novac ako odu van", govorio je Mornar dodajući da bi svaki student tijekom studija trebao dobiti toliko znanja koliko će mu biti dovoljno da može sam pokrenuti start-up!? I dok je ogorčena javnost predlagala da bi na temelju ovakve teze neuspješni ministri na kraju mandata trebali vratiti sve dobivene plaće, otkrilo se kako je Mornarov 21-godišnji sin Marin bolji život našao u - Americi. Nakon toga Mornar je optužio novinare da su ga krivo interpretirali.
Za razliku od Jovanovića Mornar je zazirao od sporta, a oko svih afera hrvatskog sporta gotovo da se i nije čuo. Javnost ga je kritizirala zbog smanjivanja proračunskog izdvajanja za obrazovanje, učiteljskih plaća nižih od državnog prosjeka, nedostatka sredstava za kvalitetnu reformu obrazovnog sustava, a vrhunac je ipak bio otkazivanje dodjele Oskara znanja i to zbog - štednje.
Mornara ćemo pamtiti i po agoniji u Brodarskom institutu, a na vrhuncu krize Mornar je molio radnike da rade i dalje i to bez plaće. Većinu vremena pravio se zbunjen pa i na pitanje tko mu je platio put u Južnu Koreju. Mornar je u Južnu Koreju išao proučavati digitalizaciju njihovog obrazovnog sustava, no najveći dio puta proveo je na prezentacijama proizvoda kompanije Samsung.
DARKO LORENCIN (Ministar turizma)
Prvo pa - laž. Tako je ministar turizma Darko Lorencin započeo svoju ministarsku karijeru. Već na svom predstavljanju na press konferenciji u Banskim dvorima lagao je javnosti, a "pao" je na prvom novinarskom pitanju koje se ticalo projekta golfa na Srđu, kojeg Lorencin podržava. Lorencin je tom prilikom kazao kako je "projekt prošao" iako višegodišnje natezanje oko odobrenja prostornog plana nije završilo.
Isto tako sudeći prema radu gotovo svih dosadašnjih ministara turizma u hrvatskim vladama ovaj resor trebao bi biti najmanje rizičan. Ako turista ima manje sasvim je legitimno za to optužiti kišu i loše vrijeme, a kada se vrijeme napokon promjeni reći da je to rezultat vaših osobnih napora. Ministar Lorencin tako se pretvorio u meteorologa ili statističara (po potrebi) kazavši nam s vremena na vrijeme koliko ima turista i jesmo li ostvarili rekordnu sezonu prije ili kasnije nego godinu prije.
Sve što je iskakalo od te rutine Lorencin je uspio nekako uprskati. Lorencin je tako najavio novi slogan Hrvatske turističke zajednice, "Hrvatska - puna života", kao originalan. Hvalio se jakom konkurencijom na natječaju Grey Worldwide, SCPF (Segarra, Cuesta, Puig i Fernandez, Si) & Bruketa&Žinić, BBDO Zagreb d.o.o. + AMV BBDO d.o.o., M&C Saatchi & Studio Sonda d.o.o. i McCann Erickson d.o.o. & FutureBrand Ltd., da bi na kraju ispalo da osim što je predmet sprdnje Full of life bio slogan Mitshubishija, Chevroleta, kasina te turistički slogan jedne kanadske pokrajine. Svi bivši ministri ocijenili su taj slogan kao veliki promašaj.
Lorencin je povećao boravišnu pristojbu, hvalio se stranim investicijama, a neke je otvoreno podupirao. Lorencinu je jasno odakle dolazi, a i gdje bi se mogao vratiti pa kada je dijelio bespovratna novčana sredstava najviše je dobivala Istra. I to s potpuno nejasnim kriterijima.
SINIŠA HAJDAŠ DONČIĆ (Ministar pomorstva, prometa i infrastrukture)
Ministarstvo prometa, pomorstva i infrastrukture trebala je biti ishodišna točka za mnoge Vladine projekte, no vrlo brzo se otkrilo kako je riječ u crnoj rupi. U toj rupi smjestio se Milanovićev "wannabe" nasljednik Siniša Hajdaš Dončić. Iako mu je bio prioritet, nije uspio do kraja izgurati projekt monetizacije autocesta. Za to je bio spreman i ponuditi ostavku, no i nakon propasti nije odstupio.
"Vodio sam projekt monetizacije godinama i primam za to najveće udarce. Ako se na kraju odustane, unatoč tome što bi ponuda bila dobra za RH, zahvalit ću se i prije kraja mandata otići. Ali neću od toga raditi cirkus ni sazivati konferencije za novinare", rekao je Hajdaš Dončić u listopadu prošle godine. Danas se toga ne sjeća.
Jedva se izvukao iz posla s privatizacijom s HŽ Cargom taman da ne postane predmet interesa Interpola. Pokušao je uvaliti, odnosno prodati Croatia Airlines, no ni tu mu nije pošlo pod rukom. Tu je tek koncesija na Zračnu luku Zagreb, no i tu bi netko mogao postavljati nezgodna pitanja jer ono što je na kraju potpisano baš se i ne podudara s onim što je stajalo u javnom natječaju.
Vrludanje oko Pelješkog mosta ima-nema teško da bi mogli i opisati. Hajdaš Dončić zbilja je briljirao od povezivanja otoka s trajektima do toga da je na temu autoceste do Dubrovnika odbrusio da ne mora svaki kokošinjac imati autocestu.
Hajdaš Dončić na skijanje odlazi s Milanovićem, a rado se gosti na račun državnog proračuna. Družina na čelu s ministrom Hajdaš Dončićem u splitskom restoranu Zrno soli potukla je gotovo 4 tisuće kuna oborite ribe, s tim da je još planulo 700 kuna škampa po želji. Pio se fini Pošip, pet boca je došlo 1.500 kuna, dok su se za desert zasladili sa čokoladnom tortom po cijeni 40 kuna komad. Suma sumarum 9.575. kuna. Sve skupa, 9 i pol tisuća kuna. Platili smo mi.
MIRANDO MRSIĆ (Ministar rada i mirovinskoga sustava)
Marina Lovrić Merzel u kumskim je odnosima sa Slavkom Linićem i Mrsićem te je dobra prijateljica bivšeg predsjednika Ive Josipovića, no jedini iz tog društva koji je još u SDP-u je ministar. Štoviše Mrsić ima veliku ulogu u kampanji Kukuriku koalicije a tu je da naglašava broj zaposlenih, a često je na konferencijama za novinare uz bok Branku Grčiću kako bi naglasio da je ova Vlada ipak u stanju povlačiti neki novac iz Europske unije.
Brojke o stanju zaposlenosti su oprečne. Dok Mrsić govori o napretku služeći će statistikom stvari u realnosti sasvim su drugačije. Naime, u Hrvatskoj trenutno radi manje od 1,3 milijuna ljudi, te se broj zaposlenih gotovo izjednačio s brojem umirovljenika.
Mrsić je često na tapeti kako poslodavaca tako i sindikata. Posljednji slučaj Kristijana Gliba, obrtnika iz Slavonije koji je drakonski kažnjen i to s 30 tisuća kuna samo zato što je slučajno krivo ispunio obrazac, izazvao je bijes poslodavaca. Mrsić nije htio pomoći.
"Ako bismo tolerirali ovakve slučajeve, to bi značilo otprilike ovo: ja namjerno napravim prijavu koja nije valjana, oglušim se na nalog Zavoda za mirovinsko osiguranje i kažem ja to nisam vidio", kazao je Mrsić na ovu temu. Mrsić je poznat i po izmišljanju parafiskalnih nameta. Malim poduzetnicima pogotovo onima koji imaju manje od 49 zaposlenika dogodio se novi namet zbog obveze obučavanja ili plaćanja osobe ili vanjske tvrtke koja će se brinuti o zaštiti na radu. Tako na primjer mala ICT tvrtke, s 1-5 zaposlenih, dakle sam vlasnik ujedno i poslodavac i posloprimac i mora provoditi zaštitu nad samim sobom, ali prije toga platiti stručno osposobljavanje ili ispit.
TIHOMIR JAKOVINA (Ministar poljoprivrede)
Jakovina je imao "sjajan start" kada se otkrilo da ministar poljoprivrede nije bio u stanju voditi ni poljoprivrednu apoteku u Bukovlju kod Slavonskog Broda. Njegova apoteka bila je zbog duga u blokadi dvije godine, a da bi stvar na kraju bila još i bolja "zaboravio" se riješiti upravljačkih prava. Kada je puknula afera prodao je seosku apoteku za 400 tisuća kuna, a sve novinare optužio za medijsku harangu. Na koncu je kažnjen od strane Povjerenstva za sukob interesa. Javnost je tražila njegovu ostavku, no on je nije ponudio.
Nakon toga uslijedila je još jedna afera i to ona šećerna, a pisalo se kako je sve istraživao USKOK na temelju prijave Sladorane. Upravni sud na kraju je poništio rješenje Ministarsva poljoprivreda o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer, a koje su išle na ruku osječkom kralju šećera Marku Pipuniću. Sladorana smatra da je oštećena za najmanje 100 milijuna kuna, a Viro za 15 milijuna kuna.
U Ministarstvu poljoprivrede gotovo cijelo vrijeme njegova mandata vladao je kaos. Marina Mikšić, donedavno ravnateljica Poljoprivredne savjetodavne službe (PSS) bila je šesta bliska Jakovinina suradnica koja je napustila Ministarstvo, a prije njeg to je učinilo čak 3 doministra. Otišla je Smiljana Goreta Ban, bivša ravnateljica Agencije za poljoprivredno zemljište. Nedugo prije nje Jakovinu je napustila Vesna Ganter Kuterovac, koju je Vlada u kolovozu na vlastiti zahtjev razriješila dužnosti pomoćnice ministra, a otišli su i pomoćnici Luka Čuljak i Goran Rubin.
"Ja i moj tim imamo previše posla u Ministarstvu. Radimo ozbiljne reforme",branio se Jakovina. No upravo nedostatak reforme u poljoprivredi bio je razlog opetovanih zahtjeva za smjenu Jakovine. I nakon nalaza Državne revizije u Ministarstvu poljoprivrede od Jakovine se tražila ostavka. No, tvrdio je kako on nije - blagajnica. Uz dodatak da je sav novac vraćen!?
ANKA MRAK TARITAŠ (Ministrica graditeljstva i prostornoga uređenja)
"Anka je mrak!", tako barem glasi predizborni slogan za ministricu Mrak Taritaš, no njen mandat krenuo je zaista mrakom. Odnosno aferama sa zapošljavanjem supruga i stranačkih kadrova. Prvo su otkriveni mailovi stranačkom članstvu za zapošljavanje u državnim tvrtkama, pa pokušaj zapošljavanja supruga u Plinacro do afere u Jedriličarskom savezu.
Kada se govori o Mrak Taritaš tada je prva asocijacija legalizacija bespravnih objekata, a među prvim zahtjevima bio je i njen za legalizaciju dijela obiteljskih nekretnina među koje spada i 'divlje izgrađena' garaža u dvorištu rodne joj kuće na Lebovićevom šetalištu u samom središtu Bjelovara
Taritaš se spominjala i u dijelu istrage protiv zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, a bile su sporne izmjene Generalnog urbanističkog plana Grada Zagreba. Sporni su takozvani tehnički ispravci, preko kojih se zapravo mijenjao GUP. Ministrica Anka Mrak Taritaš svojedobno potpisivala ispravke GUP-a i to kao pročelnica Zavoda za planiranje i razvoj grada.
Ministrica Anka Mrak Taritaš uvjeravala je javnost kako tu nema ništa sporno i tvrdi da u njezinom mandatu od 2003. do 2005. godine GUP nije mijenjan: "Primjera radi, to je kao da vam piše 280 umjesto 28 stupnjeva ili da piše Mrak Taritaš, a treba pisati samo Mrak. Dakle, riječ je bilo o takvoj tehničkoj ispravci, a takve tehničke ispravke su moguće"
PREDRAG MATIĆ (Ministar branitelja)
Nikome u ovoj Vladi nije bilo toliko teško koliko je bilo Predragu Matiću. Njegovi najžešći kritičari dočekivali bi ga svaki dan na poslu, a svakodnevno je trpio salve uvreda i psovki na svoj rad i svoju ratnu prošlost, a pod lupom su bili i njegovi suradnici.
Do danas nije zapravo jasno u čemu je pogriješio ministar Matić. Nejasno je što je njegov krimen, a zbog kojeg se ultimativno zahtijevala njegova smjena pa i smjena cijela ove Vlade. Prosvjednici iz Savske nikada nisu suvislo odgovorili na to pitanje.
Možda bi trebalo krenuti iz početka, kada je Matić bio naglasniji da se objavi Registar branitelja. No, iako se nakon objave registra očekivala čistka lažnih od pravih branitelja to se na žalost nije dogodilo. Matić je tu posustao, ali sam čin objave registra čini se da je razjario one koji su u želji da Matić ode, postavljali plinske boce na Savsku ulicu. I sama objava registra bila je dovoljna da se Matića pribije na stup srama. Što bi tek bilo da je registar ispunio svrhu?
"Mogu im obećati da ću otići na kraju mandata, pobijedio SDP ili ne, ministar sigurno više neću biti!", rekao je Matić koji je ostao do kraja. Ostavku nije dao, a nije ni pokleknuo.
GORDAN MARAS (Ministar poduzetništva i obrta)
Iako je Milanović još u početku svog mandata zabranio promociju svojih ministara zabranivši rad PR agencijama, najviše je po rubu te zabrane plesao Maras.
"Mislite li vi da bih se ja trebao sramiti svog posla. Ja se ne sramim toga da sam 12 puta više osigurao za poduzetnike u Hrvatskoj, nego što je to bilo prije 4 godine, tako da apsolutno da", odgovorio je Maras na kritike na račun reklame “Vjetar u leđa”, u kojoj je u pozivu malim i srednjim poduzetnicima da prijave projekte za dodjelu bespovratnih sredstava dao istaknuti - vlastito ime. Marasa ćemo pamtiti i po borbi s vjetrenjačama kada je htio uvesti reda u Hrvatsku gospodarsku komoru i ukinuti članarine. Njegove vjetrenjače bile su HDZ i koalicijski partner ministar Ivan Vrdoljak koji su se našli u neočekivanoj i čudnoj koaliciji za ostanak privilegija.
Maras nije ostao ravnodušan na Ivicu Todorića, baš kao ni ostatak vlade ili 99 posto oporbe. Na kritikama feudalca Todorića gradio je svoju političku karijeru tvrdeći da Todorić ne plaća svoje dobavljače. Todorić je tada o Marasu koji je bio u oporbi govorio kao o "jadnom čovjeku". No, dolaskom na vlast sve se promijenilo.
"To je veliki uspjeh hrvatskog gospodarstva, ali prvenstveno Agrokora. Čestitam i Agrokoru i Ivici Todoriću, koji je postigao veliki poduzetnički uspjeh, proširio svoju kompaniju na regionalno tržište i stvorio regionalnog lidera u maloprodaji", izjavio je Maras kada je Agrokor preuzeo Mercator.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati