FOTO Nova fotografija supermasivne crne rupe: "Nešto se promijenilo"
KOLABORACIJA Event Horizon Telescope (EHT) objavila je novu fotografiju M87*, supermasivne crne rupe u središtu galaksije Messier 87, koristeći se podacima iz promatranja obavljenih u travnju 2018. Na njoj se vidi već poznati "prsten", koji je iste veličine kao 2017. i okružuje duboku središnju depresiju, takozvanu sjenu crne rupe.
Zanimljivo je da se pogled promijenio i da se najsjajniji dio prstena pomaknuo za oko 30º u usporedbi s promatranjima iz 2017., što je u skladu s teoretskim razumijevanjem varijabilnosti turbulentnog materijala oko crnih rupa. Da ne bi bilo zabune, prva fotografija crne rupe u povijesti objavljena je u travnju 2019., nakon višegodišnjeg rada, dugotrajnih promatranja i obrade velike količine podataka.
Daljnja analiza promatranja omogućila nam je da vidimo kako se crna rupa mijenja tijekom vremena. Kao što možemo primijetiti, najsvjetlija točka na prstenu mijenja svoj položaj, a to se događa zbog varijacija u njezinom okruženju, kao što su snaga magnetskih polja crne rupe, brzina njezine vrtnje i njen nagib.
"Fascinantno svojstvo crne rupe je što njen polumjer jako ovisi o samo jednoj stvari - masi"
Fotografija M87* iz 2018. skoro je identična onoj iz 2017. Svijetli prsten je iste veličine, kao i tamno središnje područje. Masa i udaljenost M87* neće se značajno povećati tijekom ljudskog vijeka, stoga opća teorija relativnosti predviđa da bi promjer prstena trebao ostati isti iz godine u godinu.
"Fascinantno svojstvo crne rupe je to što njen polumjer jako ovisi o samo jednoj stvari - njezinoj masi", rekla je Nitika Yadlapalli Yurk iz NASA-inog instituta Jet Propulsion Laboratory. "Prema općoj teoriji relativnosti, budući da M87* ne nakuplja materijal koji bi velikom brzinom povećao njenu masu, njen će polumjer ostati prilično nepromijenjen tijekom ljudske povijesti. Uzbudljivo je vidjeti kako naši podaci potvrđuju ovo predviđanje", dodala je.
Promjene na "prstenu"
Iako se veličina sjene crne rupe nije promijenila između 2017. i 2018., to se ne može reći za položaj najsvjetlijeg područja na prstenu koje se zarotiralo za oko 30º u smjeru suprotnom od kazaljke na satu. "Najveću promjenu, onu na prstenu, predvidjeli smo još 2019. kada smo objavili prve rezultate", rekao je astrofizičar Britt Jeter.
"Dok opća teorija relativnosti ukazuje na to da bi veličina prstena trebala ostati prilično fiksna, emisija iz turbulentnog akrecijskog diska oko crne rupe uzrokovat će da se najsvjetliji dio prstena 'ljulja' oko središta. Ove promjene nam mogu pomoći u boljem razumijevanju teorija o magnetskom polju i plazmi u okruženju crne rupe", dodao je.
Istraživanje naziva The persistent shadow of the supermassive black hole of M 87 objavljeno je u časopisu Astronomy & Astrophysics.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati