Francuska će iz odmazde smanjiti opskrbu strujom britanskom otoku?
FRANCUSKA bi ove zime mogla smanjiti, ali ne i potpuno ukinuti opskrbu električnom energijom britanskom otoku Jersey, u sklopu ciljanih mjera odmazde zbog spora oko ribolova, rekao je francuski ministar europskih poslova Clement Beaune, a prenosi AFP.
Jersey je po površini i broju stanovnika najveći otok u skupini Kanalskih otoka. Udaljen je samo 23 kilometra od obale francuske pokrajine Normandije, dok je od engleske obale udaljen čak 140 kilometara.
>> Godinu dana nakon Brexita Britanci i Francuzi spominju rat. Razlog je - riba
Jersey je najveći otok u Engleskom kanalu. Iako ima vlastitu upravu i zakonodavstvo te službeno ne spada pod teritorij Ujedinjenog Kraljevstva, Jersey se smatra "krunskim posjedom", odnosno "teritorijem za koji je odgovorno Ujedinjeno Kraljevstvo".
Problem oko ribolova
Podsjetimo, Velika Britanija je u svibnju poslala dva patrolna broda svoje mornarice prema otoku Jerseyju, nakon što su francuski ribari zaprijetili da će blokirati glavnu luku tog otoka, a sama francuska vlada čak zaprijetila isključivanjem električne energije kojom opskrbljuje Jersey.
60 do 80 francuskih ribarskih brodova blokiralo je tada luku Saint-Helier, glavni grad na Jerseyju, u znak prosvjeda zbog, kako tvrde, uskraćivanja njihovih ribolovnih prava nakon Brexita, odnosno nakon što je Velika Britanija službeno napustila zajedničko tržište i carinsku uniju 31. siječnja 2020.
"Mi tražimo od francuske vlade da se obrati svim uključenim vlastima kako bi se promijenila situaciju u kojoj se francuski ribari danas nalaze. Ali ako to ne bude imalo efekta, morat ćemo poduzeti nove mjere odmazde. Mjera za koju najviše ljudi zna je isključivanje električne energije Jerseyju jer nju kontrolira Normandija", rekao je u svibnju regionalni predstavnik francuskih ribara Hugo Lehuby za The Guardian.
"Razlog zbog kojeg se zaista ljutimo na njih je to što ribarske licence dolaze s tehničkim restrikcijama koje su različite za svakog ribara, a takve restrikcije su potpuno ilegalne i krše sporazum i pregovore o Brexitu. Na primjer, ribar, iz nekog potpuno nelogičnog razloga, neće imati dozvolu ribariti u određenoj zoni u vodama Jerseyja. Drugi neće moći loviti određenu vrstu ribe. Treći će biti ograničen na samo jednu tehniku ribarenja i neće, na primjer, moći koristiti koću. Pravila su različita za sve", objasnio je Lehuby.
Francuska: Novi sustav dozvola nepošten prema našim ribarima
I francuska vlada nazvala je nova pravila o pristupu francuskih ribara ovim vodama neprihvatljivima. Pariz je to prijavio Europskoj komisiji, tvrdeći da su ti novi uvjeti nametnuti jednostrano, bez dogovora i da su nepošteni prema francuskim ribarima.
Pariz tvrdi da nije bilo nikakvih konzultacija dviju strana o novim uvjetima. Ribarenje je prethodno bilo regulirano Sporazumom iz Granvillea, koji su 2000. London i Kanalski otoci (Jersey i Guernsey) sklopili s Parizom i prema kojem su francuski brodovi mogli ribariti do 5 km od obale otoka. No taj je sporazum sada također vrijedio, a prema novom sporazumu Europske unije i Velike Britanije, francuski ribari mogu nastaviti ribariti ako mogu dokazati da su ranije operirali u tim vodama.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati