Fuchs nastavnicima: Dajte realne ocjene i ne podliježite pritiscima
MINISTAR znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs večeras je u središnjem HTV-ovom Dnevniku rekao kako ocjenjivanje zaposlenih u obrazovnom sustavu, protiv čega su jučer prosvjedovali sindikati, neće krenuti 1. siječnja jer još nisu doneseni potrebni pravilnici.
"Adventski prosvjed", koji su jučer u središtu Zagreba organizirala tri od četiri sindikata zaposlenih u znanosti i obrazovanju, održan je dva tjedna uoči stupanja na snagu Uredbe o ocjenjivanju zaposlenih u javnim službama. Prosvjednici smatraju da zaposleni u obrazovnom sustavu od toga trebaju biti izuzeti jer bi ocjenjivanje njihova rada dovelo do razdora u zbornicama i pogoršanja narušenih odnosa učitelja i roditelja. Nezadovoljni su i koeficijentima za koje kažu da su nepravedni.
Fuchs je rekao da je kriva informacija da ocjenjivanje počinje 1. siječnja. Naime, kako je rekao, da bi se uredba mogla primijeniti, resorna ministarstva trebaju donijeti pravilnike na osnovu kojih će se ocjenjivanje raditi u pojedinim segmentima.
"Tako dugo dok se ti pravilnici ne donesu ocjenjivanje u školama ne može ni početi", rekao je Fuchs. "Pravilnika još uvijek nema, mi radimo na tim pravilnicima", dodao je.
Fuchs je rekao kako će o toj temi još razgovarati te da postoji još poprilično vremena da bi došli do toga što će napraviti s ocjenjivanjem.
Nezadovoljstvo u strukovnim školama
Ministar se osvrnuo i na nezadovoljstvo u strukovnim školama, posebno smanjivanjem broja sati predmeta koji su obvezni na državnoj maturi, poput prvog stranog jezika.
"Pod broj jedan, ispiti državne mature nisu ono čime strukovni učenici završavaju svoje školovanje. Državni maturi polažu samo učenici gimnazija, a onaj tko želi nastaviti u visokom školstvu, taj mora položiti ispite državne mature", rekao je Fuchs.
"Strukovna škola nije niti zamišljena tako da ona obrazuje sve učenike tako da oni mogu nastaviti školovanje. Štoviše, mi imamo problem kod dobrog dijela tih učenika koji prođu, oni dosta često kasnije napuštaju školovanje u visokoškolskim institucijama jer im ipak fali dio gradiva", dodao je.
Fuchs je rekao da kod strukovnih zanimanja gdje je strani jezik potreban, poput ugostiteljstva, škole mogu svojim kurikulumima dodatno povećati satnicu.
Mala matura
Što se tiče uvođenja male mature kao ulaznice u srednje škole, Fuchs je rekao da je relativno jednostavno pretvoriti sustav nacionalnih ispita u prijemni ispit za srednju školu, ali da za sada nisu išli u tom smjeru jer misle da bi to možda bilo prestresno za učenike.
Komentirao je i veliki broj superodlikaša, učenika koji imaju prosjek 5.0.
"Superodlikaši nastaju u školama i upravo procjena tih superodlikaša kad ih kompariramo kasnije s njihovim uspjesima daje nam sliku što se događa - jesu li to realne ocjene ili nisu - a tko će bolje ocijeniti, tko zna bolje ocijeniti učenika nego nastavnici, a ja ih pozivam da daju realne ocjene i da ne podliježu nikakvim pritiscima", rekao je Fuchs.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati