Gdje u Hrvatskoj su najskuplji, a gdje najjeftiniji stanovi i kuće?
CIJENE nekretnina dosegnule su rekordno visoke razine. U svjetlu inflacije i nesigurnih vremena, ulaganje u nekretnine mnogi tumače kao najsigurniji oblik štednje. Zbog toga i sve veći broj Hrvata odlučuje ušteđevinu iz banke prebaciti u nekretninu ili plaćati ratu kredita umjesto plaćanja najamnina koje su također dosegnule rekordne visine.
I ove godine država subvencionira mlađe od 45 godina za kupnju prve nekretnine te je u ožujku otvoren novi krug APN-a kojim će država dodijeliti ukupno 50 milijuna kuna. Stoga donosimo kratki pregled stanja na tržištu nekretnina u Hrvatskoj.
Sve veća potražnja za stanovima od 50 i 60 kvadrata i kućama od 100 i 150 kvadrata
U analizi internetskog oglasnika Njuškalo objavljenoj u ožujku, tržište nekretnina u Hrvatskoj u zadnje je dvije godine nastavilo s trendom rasta cijena, usprkos pandemiji i potresima. Na razini države, tražene cijene unazad godinu dana su rasle 4.05% za stanove i čak 7.73% za kuće, a sličan trend mogao se vidjeti i u usporedbi cijena iz 2019. i 2020. godine.
Prošle godine kupci su najviše tražili stanove veličine 50 i 60 kvadrata, a velik interes pokazuju i za stanove od 40 i 50 kvadrata. Stanove ove kvadrature traži gotovo polovina potencijalnih kupaca, a ponuda je znatno manja. Nasuprot tome, stanova većih od 80 kvadrata na tržištu ima više nego što to diktira potražnja.
Ako gledamo kuće, najtraženije su one od 100 i 150 kvadratnih metara, kojih manjka u odnosu na interes kupaca. S druge strane, najmanja je potražnja za kućama od 300 i 400 kvadrata.
Rekord drži Dubrovnik, Istra i Dalmacija također na cijeni
U prethodne dvije godine rasle su i tražene cijene stanova na obali. Najveći porast cijene kvadrata stana bilježi Rovinj u kojemu se za kvadrat stana traži 3336 eura, što je porast od čak 28.21%. Cijene stanova u Rijeci porasle su za 22%, pa se sada traži 1897 eura po kvadratu. U Zadru se bilježi porast od 12.37% (traži se 2398 eura po kvadratu stana), a u Splitu za 11.24% (2974 eura).
Općenito, prosječno je najviša tražena cijena stana u Dubrovniku (3575 eura po kvadratnom metru), no ujedno je ovo jedini obalni grad koji bilježi pad prosječne cijene (za 6.61%). Dubrovačko-neretvanska županija općenito je najskuplja županija po pitanju cijene stana u Hrvatskoj. Slijedi je Splitsko-dalmatinska, a treće mjesto drži Grad Zagreb.
Dubrovnik drži rekord i po pitanju prosječne tražene cijene kvadrata kuće, koja iznosi 4151 euro. Općenito, županije u kojima ćete najskuplje platiti kvadrat kuće su Dubrovačko-neretvanska, Splitsko-dalmatinska i Istarska.
Glavni grad drži cijenu i nakon potresa
Prema podacima spomenutog oglasnika, prosječna tražena cijena kvadratnog metra stana u Zagrebu iznosi 2297 eura, a cijena kvadratnog metra kuće iznosi 1441 euro. Najskuplji su stanovi u centru grada, gdje prodavači traže više od 2500 eura po kvadratnom metru, dok se stanovi za manje od 2000 eura po kvadratnom metru mogu naći u rubnim dijelovima grada kao što su Brezovica, Podsused i Sesvete.
Nakon potresa pao je udio nekretnina na prodaju u dijelovima Zagreba bližima epicentru, a smanjio se i interes kupaca za te nekretnine. No nakon ljeta 2021. kupci ponovno potražuju nekretnine i u tim dijelovima grada.
Svakih nekoliko mjeseci kupce ili najmoprimce u Zagrebu šokira i određeni broj oglasa za najam ili prodaju stanova s čudnim uređenjem i izuzetno malom kvadraturom, iz kojih se jasno vidi kako za svoj novac mogu dobiti sve manje.
Prosječno najniže cijene nekretnina bilježi Virovitičko-podravska županija
S druge strane, pojedini dijelovi Hrvatske bilježe visoku stopu iseljavanja u inozemstvo, pa to utječe i na prosječne cijene stanova u tim županijama. Primjerice, Vukovarsko-srijemska županija, iz koje se u zadnjih 10 godina iselilo 20% stanovnika, bilježi prosječnu cijenu kvadrata od 455 eura, odnosno 4.4% manje nego 2019.
Na razini Hrvatske, najjeftiniju nekretninu po kvadratu možete kupiti u Virovitičko-podravskoj županiji (prosječno 386 eura po metru kvadratnom). Slijedi Požeško-slavonska s prosjekom od 440 eura po metru kvadratnom, a na trećem mjestu je već spomenuta Vukovarsko-srijemska županija. Pet županija s prosječno najmanjom traženom cijenom kvadratnog metra zatvaraju Bjelovarsko-bilogorska (496 eura) i Sisačko-moslavačka županija (513 eura), navodi se u ovoj analizi.
Stručnjaci procjenjuju da će se rast cijena nekretnina nastaviti
Rast cijena stambenih nekretnina na godišnjoj razini u Hrvatskoj traje od drugog tromjesečja 2017. godine. Prema predikcijama stručnjaka, rast cijena nekretnina vjerojatno će se nastaviti, a u nestabilnim vremenima inflacije sve je veća potražnja za nekretninama kao određenim stabilnim vidom štednje.
Stoga je sve popularnija i državna mjera APN subvencioniranih stambenih kredita, koju je od uvođenja iskoristilo više od 22.000 mladih, a i ove godine već tijekom prvog dana natječaja je zaprimljeno više od 600 prijava.
Tko se može prijaviti na APN i koji su uvjeti?
Mjeru mogu iskoristiti svi građani Hrvatske mlađi od 45 godina, koji u vlasništvu nemaju stan ili kuću. Osim kupnje nekretnine, subvencija se odobrava i za gradnju kuće do najviše 1500 eura po kvadratnom metru, tj. do najvišeg iznosa kredita od 100 tisuća eura.
Uvjet je da rok za otplatu kredita ne smije biti kraći od 15 godina, a država subvencionira prvih pet godina otplate, uz mogućnost produženja od dvije godine u slučaju rođenja ili usvojenja djeteta tijekom razdoblja subvencije. Zahtjevi će se zaprimati sve dok se ne potroše planirana sredstva, a o uvjetima subvencioniranih stambenih kredita možete se raspitati u 14 kreditnih institucija.
Trećinu svih isplaćenih kredita na tržištu od početka subvencioniranja 2011. godine isplatila je Zagrebačka banka, koja i ove godine nudi APN subvencionirani stambeni kredit s kamatnom stopom od 1.99% (EKS maksimalno 2.19%), uz dugi rok fiksnosti do 15 godina za kredite s valutnom klauzulom u eurima, bez interkalarne kamate.
Aktualna je i nagradna igra Sa Zabom opremi stan, možete osvojiti 75.000 kuna za uređenje doma
Posebna pogodnost za one koji se odluče na APN subvencionirani stambeni kredit u Zagrebačkoj banci je i mogućnost sudjelovanja u nagradnoj igri 'Sa Zabom opremi stan' u kojoj mogu osvojiti 75.000 kuna na Mastercard kartici Zagrebačke banke, za uređenje svog novog doma.
Za one kojima se ipak ne posreći u nagradnoj igri ili im zatrebaju dodatna financijska sredstva, nude i mogućnost podizanja gotovinskog nenamjenskog kredita za popratne troškove, od uređenja doma do podmirenja troškova javnog bilježnika ili plaćanja poreza.
Sve o uvjetima subvencije, potrebnim dokumentima i ostalim detaljima možete pročitati na službenoj web stranici Zagrebačke banke.
Sadržaj donose Index i Zagrebačka banka u suradnji te u skladu s najvišim profesionalnim standardima.
bi Vas mogao zanimati
Uvjetima korištenja i Pravilima o privatnosti