Gotova je istraga o ruskoj "glupoj bombi" koja je ubila ukrajinske civile
RUSKI zračni napad u kojem je navodno ubijeno 47 civila u ukrajinskom gradu Černihivu mogao bi predstavljati ratni zločin, poručio je danas Amnesty International nakon istrage o napadu. "U četvrtak, otprilike u 12:15, mali javni trg pogođen je višestrukim bombama, ubivši civile i teško oštetivši obližnje zgrade.
Na temelju novih intervjua te provjere i analize videodokaza, tim Amnesty Internationala zaključio je da je napad vjerojatno bio ruski zračni napad u kojemu je korišteno najmanje osam nevođenih zračnih bombi, poznatih kao glupe bombe", stoji u objavi Amnestyja.
"Ovo je bio nemilosrdan, neselektivan napad na ljude dok su obavljali svakodnevne poslove u svojim domovima, ulicama i trgovinama. U pitanju je jedan od najsmrtonosnijih napada koje je ukrajinski narod dosad pretrpio”, rekla je direktora Amnestyjeva odjela za krizne situacije Joanne Mariner.
Amnesty vjeruje kako je većina žrtava čekala u redovima za hranu
Dodala je kako bi "tužitelj Međunarodnog kaznenog suda trebao ovaj zračni napad istražiti kao ratni zločin. Odgovorni za takve zločine moraju biti izvedeni pred lice pravde, a žrtve i njihove obitelji moraju dobiti punu odštetu.”
Ukrajinske regionalne vlasti prijavile su kako je u ukrajinskom zračnom napadu ubijeno 47 soba. Prema njihovim navodima, snimka je pokazala kako je bombardiranje uključivalo osam u nizu bačenih bombi. Amnesty dosad nije uspio prepoznati legitimnu vojnu metu blizu mjesta napada. Vjeruju kako je većina žrtava čekala u redovima za hranu kada su projektili pali.
"Čula sam vrlo glasno zujanje i osjetila sam kako se naša zgrada trese. Kao da nam se stan napuhao... A onda sam nakon dvije sekunde čula kako su prozori razneseni. Baka i ja ležale smo na podu u hodniku, vjerojatno nas je to spasilo", prepričala je 21-godišnja studentica Alina, koja je s obitelji bila u obližnjoj ulici.
Roditelji izbjegli smrt
“U obližnjoj zgradi bio je red za kruh, onamo su moji roditelji htjeli ići. Majka ili otac su rekli: 'Ne, red je predugačak, idemo.' I tako su otišli. Ljudi koji su bili u tom redu više nema", dodala je Alina.
Amnesty također navodi kako se na snimci kontrolne kamere čuje zvuk vjerojatno niskog brzog zrakoplova te vidi padajuća bomba. "To je u skladu s taktikom izvođenja napada ovoga tipa. Bacanje nevođenih bombi u naseljena mjesta krši zabranu izvođenja neselektivnih napada. Takve bombe imaju djelovanje širokog područja i daleko su manje točne od precizno navođene municije", objasnili su.
Ostale snimke koje su predstavnici Amnestyja pogledali pokazuju, između ostaloga, jedan prepoznatljiv krater bombe veličine koja je u skladu s površinskim udarom streljiva od približno 500 kilograma.
Pozivaju na suradnju
"Drugi provjereni sadržaj s drugog mjesta zračnih napada u Ukrajini prikazuje nenavođenu bombu FAB-500 M62 koju uklanjaju snage civilne obrane. Osim toga, službeni video koji je ruska vojska objavila 6. ožujka prikazuje lansiranje zrakoplova Su-34 Fullback napunjenih s osam bombi FAB-500, što je pokazatelj tipičnog borbenog opterećenja u trenutnim ruskim operacijama", naveli su.
Mariner je poručila kako je potrebna "suradnja s ICC-om i novim istražnim povjerenstvom koje je osnovalo Vijeće UN-a za ljudska prava kako bi se osigurala odgovornost za teška kršenja i zločine." Zaključila je kako "žrtve ovoga sukoba moraju dobiti pravdu."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati