Indija nije za najveći svjetski prostor slobodne trgovine koji gura Kina
INDIJA, zabrinuta masovnim pristizanjem kineskih proizvoda na svoje tržište, neće se pridružiti gigantskom ugovoru o slobodnoj trgovini Azija-Pacifik koji predvodi Peking, rekla je danas u Bangkoku visoka indijska diplomatkinja.
New Delhi je odlučio ne pridružiti se Regionalnom sveobuhvatnom gospodarskom partnerstvu (RCEP) "u nacionalnom interesu Indije", rekla je Vijay Thakur Singh iz indijskog ministarstva vanjskih poslova na zajedničkoj konferenciji za novinare čelnika zemalja ASEAN-a.
RCEP kani uspostaviti veliko područje slobodne trgovine između deset zemalja ASEAN-a (Indonezija, Tajland, Singapur, Malezija, Filipini, Vijetnam, Mjanmar, Kambodža, Laos i Brunei) te Kine, Japana, Južne Koreje, Australije i Novog Zelanda.
Do sada se teško konkretizira
Tih 15 zemlja se u ponedjeljak u Bangkoku dogovorilo da će 2020. potpisati taj tekst radi omogućavanja uspostavljanja najvećeg prostora slobodne trgovine u svijetu.
"Ne postoji nijedan problem da ga 15 država sudionica sporazuma ne potpiše sljedeće godine", rekao je Le Yucheng, zamjenik kineskog ministra vanjskih poslova, i dodao da je Indija uvijek dobrodošla.
Plan sporazuma je pokrenut 2012. i do sada se teško konkretizira.
RCEP će obuhvatiti trećinu svjetske trgovine
Kina, na prvoj liniji obrane tog sporazuma, vodi težak trgovinski spor s Washingtonom koji je zadao grube udarce njezinom izvozu, pa kineskom gospodarstvu treba novi elan.
Kina radi na tome da osigura potpisivanje sporazuma, nazvanog RCEP, koje će obuhvatiti trećinu svjetske trgovine i uključiti skoro polovicu svjetske populacije.
U siječnju 2017. je američki predsjednik Donald Trump povukao svoju zemlju iz velikog konkurentskog projekata Sporazuma o transpacifičkoj slobodnoj trgovini (TPP) koji okuplja 12 zemalja, a promicao ga je njegov prethodnik demokrat Barack Obama.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati