Izrael raketirao Bejrut, tvrde da su ubili zapovjednika Hezbolaha
IZRAEL vjeruje da je u njihovom zračnom napadu na Bejrut ubijen viši zapovjednik libanonske oružane skupine Hezbolah, objavila je izraelska javna televizija prema izjavama IDF-a.
Napad je odmazda za Hezbolahov raketni napad prije tri dana u kojem je ubijeno 12 mladih.
Pritom se čula jaka eksplozija i mogao se vidjeti oblak dima kako se diže iznad južnih predgrađa Beiruta, uporišta Hezbolaha kojeg podržava Iran.
IDF tvrdi da je ubio vojnog zapovjednika Hezbolaha
Izraelska vojska ranije je priopćila da je meta bio militant Hezbollaha odgovoran za raketni napad na Golansku visoravan pod izraelskom okupacijom u subotu u kojem je ubijeno 12 mladih na nogometnom igralištu u selu Druza Majdal Shams.
Dva sigurnosna izvora u Libanonu ranije su imenovala metu kao Muhsina Shukra, također poznatog kao Fu'ad Shukr, šefa operativnog centra Hezbolaha.
Libanonski ministar zdravstva Firas Abiad rekao je Reutersu da je u napadu također ubijena još jedna osoba i ozlijeđeno 35, od kojih su tri kritično.
Hezbolah je zanijekao umiješanost u napad na Golanu, ali je rekao da je grupa ispalila rakete na vojni cilj na Golanskoj visoravni. Ubojstvo mladih potaknulo je zapadnu diplomatsku buru na visokoj razini kako bi se spriječila velika eskalacija koja bi mogla zapaliti širi Bliski istok.
Zabrinutost oko moguće eskalacije
Libanonski ministar vanjskih poslova Abdallah Bou Habib rekao je danas da njegova vlada osuđuje izraelski napad i planira podnijeti žalbu Ujedinjenim narodima zbog toga.
"Nismo očekivali da će pogoditi Bejrut, a oni su pogodili Bejrut", rekao je za Reuters, rekavši da se nada da odgovor Hezbollaha neće izazvati eskalaciju.
"Nadajmo se da će svaki odgovor biti razmjeran i da neće biti više od toga, tako da će ovaj val ubijanja, udaranja i granatiranja prestati", rekao je.
Desetljeća sukoba
Dok su diplomati nastojali obuzdati posljedice, američki ministar obrane Lloyd Austin rekao je kako ne vjeruje da je borba između Hezbolaha i Izraela neizbježna, iako je i dalje zabrinut zbog mogućnosti eskalacije.
Hezbollah i Izrael, koji su se posljednji put međusobno borili u velikom ratu 2006., a ratuju još od početka 1980-ih, međusobno su se sukobljavali od izbijanja rata u Gazi u listopadu, nakon što je Hezbolah počeo pucati na izraelske mete u znak, kako tvrde, solidarnosti s Palestincima.
Izraelske obrambene snage (IDF) kažu da Izrael ne želi rat, "ali da su za njega dobro pripremljeni".
“Teroristička organizacija Hezbollah je 8. listopada započela rat protiv Izraela i time se pridružila terorističkoj organizaciji Hamas. Borimo se odlučno”, rekao je glavni glasnogovornik IDF-a admiral Daniel Hagari tijekom konferencije za novinare.
Njegovi su komentari uslijedili nakon napada IDF-a na Bejrut za kojeg IDF tvrdi da je ubijen zapovjednik Hezbollaha Fu'ad Shukr.
Ujedinjeni narodi (UN) rekli su da su "duboko zabrinuti" zbog izraelskog napada na Bejrut, prema posebnoj koordinatorici UN-a za Libanon, Jeanine Hennis-Plasschaert.
Posebna koordinatorica je pozvao i Libanon i Izrael da "iskoriste sve diplomatske mogućnosti" kako bi se vratili na prekid neprijateljstava, dodajući da "ne postoji takva stvar kao što je vojno rješenje".
Hennis-Plasschaert kaže da je u bliskom kontaktu s "ključnim sugovornicima", navodi se u priopćenju.
UN poziva da "prevlada smirenost" i da se obje strane ponovno obvežu na provedbu UN-ove sigurnosne rezolucije 1701, pozivajući se na rezoluciju kojom je okončan posljednji rat između Izraela i Hezbollaha 2006., navodi se u priopćenju.
Fu'ad Shukr, "najviši vojni zapovjednik Hezbollaha," ubijen je u izraelskom napadu u južnom Libanonu, tvrde Izraelske obrambene snage (IDF).
Američka potpredsjednica i vjerojatna demokratska predsjednička kandidatkinja Kamala Harris kaže da želi biti "vrlo jasna" kako "Izrael ima pravo braniti se".
Podsjetimo, izraelska vojska kaže da je gađala zapovjednika Hezbollaha za kojeg vjeruje da je odgovoran za napad na Golansku visoravan koju su okupirali Izrael u subotu - Hezbolah negira umiješanost.
Harris kaže: "Nedvosmisleno podržavam pravo Izraela da ostane siguran i da brani vlastitu sigurnost. Ima pravo braniti se od terorističke organizacije, što je upravo ono što je Hezbolah."
Ona dodaje da "još uvijek moramo raditi na diplomatskom rješenju za okončanje ovih napada".
Neprijateljstva između Izraela i militantne islamističke skupine Hezbolah dugo su prethodila smrtonosnom incidentu u subotu navečer. Oni sežu mnogo dalje i od listopada 2023., kada je započeo napad Hezbolaha u proteklih devet mjeseci razmjene vatre.
Dvije su strane zapravo zakleti neprijatelji od 1982., kada je skupina libanonskih šijitskih muslimanskih svećenika osnovala Hezbolah kako bi istjerala Izrael iz Libanona, koji je napao te godine. Pokret se pridružio Iranu, dominantnoj šijitskoj sili u regiji, koja se zaklela na uništenje Izraela.
Izrael i Hezbolah godinama su se žestoko borili - u Hezbolahovom prvom napadu bombaš samoubojica 1982. ubio je 75 izraelskih vojnika i članova osoblja u Libanonu. Devedesetih je uslijedilo raketiranje Hezbolaha, što je pokrenulo dvije velike izraelske ofenzive protiv njega.
Dvije su strane zaratile 2006., nakon što je Hezbolah izvršio napad na Izrael, ubivši osam vojnika i zarobivši dvojicu. Završilo je prekidom vatre nakon 34 dana.
Od tada se sukobi nastavljaju, a Izrael je u više navrata napadao borce Hezbolaha u Libanonu i Siriji.
Iako se Izrael povukao iz Libanona 2000., Hezbolah tvrdi da još uvijek okupira libanonski teritorij - točnije farme Shebaa i selo Ghajar - što Izrael niječe. Napetosti su već bile zategnute kada je Hamas napao Izrael 7. listopada, dok su trenutne borbe između Izraela i Hezbolaha izbile sljedeći dan.
Huti, koje podržava Iran, i Hamas objavili su izjave u kojima osuđuju izraelski napad na zapovjednika Hezbolaha u Bejrutu.
“Dok potvrđujemo svoju solidarnost s Libanonom i njegovim otporom u suočavanju s cionističkom arogancijom, cijenimo veliku ulogu Hezbolaha u potpori palestinskom narodu i trijumfu nad njegovim ugnjetavanjem, u vrijeme kada su arapski režimi napustili svoju ulogu i odgovornost braneći palestinski narod i suočavajući se sa zločinima”, navodi se u priopćenju političkog krila Huta, također poznatog kao Ansar Allah.
U drugoj izjavi Hamas je izrazio punu solidarnost sa svojim "bratskim Libanonom i braćom u Hezbolahu". Hamas je također rekao da izraelski napad smatra opasnom eskalacijom.
Libanon je danima čekao izraelski napad. Došao je večeras i pogodio je Dahiju, gusto naseljeno uporište Hezbolaha u južnom predgrađu Bejruta.
Meta je bio viši zapovjednik kojeg su medijska izvješća identificirala kao Fu'ada Shukra, za kojeg se tvrdi da je blizak Hassanu Nasrallahu, moćnom vođi Hezbolaha. Shukr je navodno preživio. Bilo je to drugi put da je Izrael gađao Bejrut: u siječnju je u napadu ubijen viši vođa Hamasa Saleh al-Arouri.
Sadašnja neprijateljstva započela su u listopadu kada je Hezbolah lansirao rakete na Izrael u znak podrške Palestincima u Gazi, dan nakon napada Hamasa. Od tada je postojao strah da bi pogrešna procjena mogla izazvati još jedan velik sukob između skupine i Izraela iako su obje strane opetovano pokazale da nisu zainteresirane za sveobuhvatni rat.
Hezbolah još nije odgovorio na napad. Pitanje je sada hoće li se Hezbolah osjećati prisiljenim pokrenuti odmazdu.
Libanonski premijer Najib Mikati kritizirao je "očitu izraelsku agresiju" Izraela na Bejrut.
Napad je opisao kao "zločinački čin u nizu agresivnih operacija u kojima su ubijani civili u jasnom i eksplicitnom kršenju međunarodnog prava".
Ranije je ministar vanjskih poslova zemlje Abdallah Bou Habib rekao da se njegova vlada planira žaliti Ujedinjenim narodima.
Bou Habib je također rekao novinskoj agenciji Reuters kako se nada da bilo kakav odgovor Hezbolaha neće izazvati eskalaciju.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu stigao je u vojni stožer u Tel Avivu kako bi izvršio procjenu situacije, rekao je glasnogovornik premijera za CNN.
Američki State Department nudi nagradu od 5 milijuna dolara za informacije o zapovjedniku Hezbolaha kojeg je Izrael ciljao u napadu na Bejrut.
Na web-stranici ministarstva Rewards for Justice stoji da je Fu'ad Shukr poznat i kao al-Hajj Mohsin. "Shukr služi u Hezbolahovom najvišem vojnom tijelu, Vijeću za džihad, pomažući borcima Hezbolaha i prosirijskim režimskim trupama u Hezbolahovoj vojnoj kampanji protiv sirijskih oružanih snaga u Siriji", piše.
"Zapovjednik Hezbolaha odigrao je središnju ulogu u bombardiranju američkih marinaca u Bejrutu 23. listopada 1983. u kojem je ubijen 241 američki vojnik i ranjeno je 128 drugih", dodaje se.
U rujnu 2019. State Department proglasio ga je "posebno označenim globalnim teroristom u skladu s Izvršnom naredbom 13224", više od četiri godine nakon što je ministarstvo financija SAD-a uvelo sankcije za Shukra i još dvojicu vođa Hezbolaha.
Libanonski ministar vanjskih poslova Abdallah Bou Habib izjavio je da njegova vlada osuđuje izraelski napad na predgrađe glavnog grada i planira podnijeti žalbu Ujedinjenim narodima.
Za Reuters je rekao kako se nada da bilo kakav odgovor Hezbolaha neće izazvati eskalaciju.
Najmanje pet katova dijela zgrade uništeno je u izraelskom napadu u Bejrutu, objavio je CNN nakon analize fotografija i videa.
Fotografije i videosnimke pokazuju da je udar bio usmjeren na južni dio zgrade i da je šteta na tom dijelu velika. Napad je uništio i srušio najmanje pet gornjih katova.
Zgrada se nalazi neposredno uz bolnicu Bahman. U ovom trenutku nema fotografija ili videa koji pokazuju štetu na bolnici.
Zapovjednik Hezbolaha Fu'ad Shukr preživio je izraelski napad kojem je bio meta, rekao je viši dužnosnik libanonske vlade za CNN.
Izraelski dužnosnik potvrdio je za CNN da je meta bio Shukr.
Izrael je napadom u Bejrutu želio poslati "vrlo snažnu poruku", ali se nada da će izbjeći daljnju eskalaciju, rekao je viši izraelski dužnosnik za CNN.
"Ne želimo da ovo eskalira u širi rat i na kraju, hoće li ovo eskalirati ili ne uvelike ovisi o tome kako će Hezbolah sada reagirati", rekao je dužnosnik.
Veleposlanstvo Irana u Libanonu osudilo je izraelski napad na Bejrut.
"Najoštrije osuđujemo kukavičku i grešnu izraelsku agresiju koja je bila usmjerena na južno predgrađe Bejruta i odnijela je živote brojnih mučenika i ranjenih", objavilo je veleposlanstvo na X-u.
Libanonska državna novinska agencija NNA objavila je da je najmanje jedna osoba ubijena u napadu, a nekoliko ih je ozlijeđeno.
Glasnogovornica Bijele kuće Karine Jean-Pierre rekla je novinarima da američki predsjednik Joe Biden vjeruje da se otvoreni rat između Hezbolaha i Izraela može izbjeći, piše BBC.
Kaže da Bijela kuća vjeruje da je diplomatsko rješenje sukoba moguće postići, što bi omogućilo libanonskim i izraelskim civilima da se vrate svojim domovima i žive u sigurnosti.
Na pitanje zašto Bidenova administracija vjeruje da je to moguće Jean-Pierre kaže: "Zato što moramo biti optimistični, mislim da je važno imati diplomatsko rješenje. Ne želimo vidjeti eskalaciju, ne želimo vidjeti sveopći rat."
Čula se glasna eksplozija i vidio se oblak dima iznad južnih predgrađa - uporišta libanonske oružane skupine Hezbolah - oko 19:40 po lokalnom vremenu, rekao je Reutersov očevidac. Visoki libanonski sigurnosni izvor rekao je da je sudbina zapovjednika nejasna.
Libanonska državna novinska agencija rekla je da je Izrael gađao Hezbolahovo Vijeće Šura u bejrutskoj četvrti Haret Hreik.
Bejrut je danima očekivao izraelski napad u znak odmazde za napad na selo Druza Majdal Shams na Golanskoj visoravni, pod izraelskom okupacijom.
Izraelski ministar obrane Yoav Gallant na X-u je objavio da je Hezbolah "prešao crvenu liniju".
U izraelskom napadu u južnom Bejrutu ubijena je najmanje jedna žena. Više osoba je ozlijeđeno, neke od njih teško, objavili su libanonski mediji.
Žrtve su prebačene u tri obližnje bolnice, izvijestila je državna novinska agencija NNA.
SAD je pokušao odvratiti Izrael od napada na libanonski glavni grad Bejrut ili glavnu civilnu infrastrukturu kao odgovor na smrtonosni raketni napad na Golansku visoravan, tvrdili su jučer izvori Reutersa.
Washington pokušava spriječiti totalni rat između Izraela i libanonskog šijitskog pokreta Hezbolaha, koji ima potporu Irana, nakon što je u napadu na igralište u Golanu (koji je pod kontrolom Izraela) tijekom vikenda ubijeno 12 mladih, za što je SAD optužio Hezbolah.
Izrael i SAD okrivili su Hezbolah za raketni napad iako je skupina odbacila odgovornost.
>> Opširnije
Dvoje izraelskih dužnosnika reklo je jučer da se Izrael priprema na mogućnost nekoliko dana borbi, nakon subotnjeg raketnog napada na sportski teren u selu Druza, na okupiranoj Golanskoj visoravni.
"Procjena je da odgovor neće voditi do otvorenog rata", rekao je diplomatski izvor. "To u ovom trenutku ne bi bilo u našem interesu."
Izraelsko sigurnosno vijeće kasno u nedjelju ovlastilo je premijera Benjamina Netanyahua i ministra obrane Yoava Gallanta da odluče o načinu i vremenu odgovora na raketni napad.
Hezbolah, saveznik palestinske skupine Hamas, rekao je da će njegovi napadi na Izrael stati kad on zaustavi ofenzivu na Pojas Gaze. Nasilje između dviju strana najgore je od 2006. godine te je primoralo desetke tisuća ljudi s obje strane granica da napuste svoje domove.
Libanonska državna novinska agencija NNA rekla je da je napad izveo dron koji je ispalio tri projektila.
Na X-u su objavljene nepotvrđene snimke koje navodno prikazuju trenutke nakon izraelskog napada.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati